Miscellaneous Molecular Biology Reagents
- (4)
- (5)
- (4)
- (58)
- (2)
- (1)
- (17)
- (25)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (4)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (2)
- (3)
- (5)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (7)
- (2)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Calbiochem™ α-D-Glucose-6-phosphate, Monosodium Salt
Aqueous stock solutions are stable for up to 6 weeks at -20°C
| Content And Storage | Store at +2°C to +8°C |
|---|---|
| CAS | 54010-71-8 |
| Form | Crystalline Solid |
| Purity | >99% by enzymatic assay |
| Molecular Formula | C6H12NaO9P |
| Formula Weight | 282.1g/mol |
Thermo Scientific Chemicals Ethidium Bromide, Electrophoresis Reagent, 98% (dry weight)
CAS: 1239-45-8 Molecular Formula: C21H20BrN3,C21H20BrN3 Synonym: 3,8-Diamino-5-ethyl-6-phenylphenanthridinium bromide; Homidium bromide
| CAS | 1239-45-8 |
|---|---|
| Synonym | 3,8-Diamino-5-ethyl-6-phenylphenanthridinium bromide; Homidium bromide |
| Molecular Formula | C21H20BrN3,C21H20BrN3 |
Thermo Scientific™ X-Gal
Effectively screen colonies with X-Gal, an inert chromogenic substrate for beta-galactosidase which hydrolyzes X-Gal, forming an intense blue precipitate.
| Product Type | X-Gal |
|---|
| Content And Storage | Store at −20°C |
|---|---|
| CAS | 9003-98-9 |
| Form | Lyophilized |
| Formula Weight | 40000g/mol |
Thermo Scientific Chemicals Dodecyl sulfate, sodium salt, 99%, for biochemistry
CAS: 151-21-3 Molecular Formula: C12H25NaO4S,C12H25NaO4S
| CAS | 151-21-3 |
|---|---|
| Molecular Formula | C12H25NaO4S,C12H25NaO4S |
Thermo Scientific™ Co-factors
Thermo Scientific enzymes for in vitro transcription are designed for efficient and reliable RNA synthesis. These enzymes cover the entire synthesis workflow from template preparation to post-transcriptional modifications, ensuring optimal performance and high yields of synthesized RNA.
| Format | Vial |
|---|---|
| Form | Liquid |
Invitrogen™ UTP Soln. (10 mM)
This Invitrogen ribonucleotide triphosphate (rNTP) solution is a component of the MAXIscript™ Kits and is supplied in one tube containing 100 μL.
Invitrogen™ DNase I Buffer (10X)
An Invitrogen component of the MAXIscript™ Kits, the buffer is supplied in one tube containing 1 mL.
Invitrogen™ dNTP Mix (2.5 mM)
The same high-quality deoxynucleotide triphosphate solutions provided in the Invitrogen™ RETROscript™ First Strand cDNA Synthesis Kit for RT-PCR.
Invitrogen™ Guanidine Thiocyanate
Guanidine Thiocyanate is an ultrapure, molecular biology grade reagent. It is free of detectable nuclease and protease activity and is a strong protein denaturant, as both the guanidinium cation and the thiocyanate anion are chaotropic agents.
MilliporeSigma™ Calbiochem™ 5-Bromo-2'-deoxyuridine
Can be used both in vitro and in vivo to label DNA during DNA synthesis where it is incorporated into DNA in place of thymidine
| Content And Storage | Store at +15°C to +30°C |
|---|---|
| CAS | 59-14-3 |
| Form | Solid |
| Color | White |
| Purity | ≥98% by HPLC |
| Synonym | 5-BrdU |
| Formula Weight | 307.1g/mol |
Pharmalytes™ pH range 4.0 - 6.5, MilliporeSigma™ Supelco™
Pharmalytes™ are ampholytes which are used to create a pH gradient under application of an electric field.
Invitrogen™ CTP Soln. (10 mM)
This Invitrogen solution is a component of the MAXIscript™ Kits and is supplied in one tube containing 100 μL.
Invitrogen™ MagMAX™ Lysis/Binding Solution Concentrate
Invitrogen MagMAX Lysis/Binding Solution Concentrate is a component of all the MagMAX Isolation Kits that may be purchased separately.
Invitrogen™ Sodium Acetate (3 M), pH 5.5, RNase-free
Invitrogen Molecular biology grade, 3M Sodium Acetate solution is supplied in one bottle containing 100 mL. The solution is certified RNase-free, economical, and ready-to-use.