Miscellaneous Molecular Biology Reagents
- (4)
- (55)
- (4)
- (2)
- (18)
- (4)
- (5)
- (1)
- (25)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (2)
- (3)
- (5)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (7)
- (2)
Résultats de la recherche filtrée
| Couleur | White |
|---|---|
| CAS | 69-65-8 |
| Poids de formule | 182.2g/mol |
| Forme | Crystalline Solid |
| Formule moléculaire | C6H14O6 |
| Contenu et stockage | Store at +15°C to +30°C |
MilliporeSigma™ Calbiochem™ α-D-Glucose-6-phosphate, Monosodium Salt
Aqueous stock solutions are stable for up to 6 weeks at -20°C
| Pureté | >99% by enzymatic assay |
|---|---|
| CAS | 54010-71-8 |
| Poids de formule | 282.1g/mol |
| Forme | Crystalline Solid |
| Formule moléculaire | C6H12NaO9P |
| Contenu et stockage | Store at +2°C to +8°C |
Applied Biosystems™ MagMAX™ Total RNA Elution Buffer
This elution buffer is included in the MagMAX-96 Total RNA Isolation Kit and MagMAX-96 Viral RNA Isolation Kit.
Thermo Scientific Chemicals Ethidium Bromide, Electrophoresis Reagent, 98% (dry weight)
CAS: 1239-45-8 Formule moléculaire: C21H20BrN3,C21H20BrN3 Synonyme: 3,8-Diamino-5-ethyl-6-phenylphenanthridinium bromide; Homidium bromide
| Synonyme | 3,8-Diamino-5-ethyl-6-phenylphenanthridinium bromide; Homidium bromide |
|---|---|
| CAS | 1239-45-8 |
| Formule moléculaire | C21H20BrN3,C21H20BrN3 |
MilliporeSigma™ Novagen™ Pellet Paint™ Co-Precipitant
Compatible with most molecular biology procedures and is free of contaminating nucleic acids and nucleolytic enzymes
| Étiquette ou colorant | Fluorescent dye-labeled |
|---|---|
| Forme | Liquid |
| Contenu et stockage | Store at −20°C |
Thermo Scientific™ Phenol:Chloroform + Tris Buffer
Perform DNA extractions with this phenol:chloroform:isoamyl alcohol mixture (25:24:1), accompanied by a buffer to equilibrate the solution at either pH 6.7 or pH 8.0.
| Type de produit | Phenol Chloroform and Tris Buffer |
|---|---|
| Forme | Liquid |
| À utiliser avec (application) | DNA Extraction |
| Contenu et stockage | Store in original container protected from direct sunlight in a dry, cool and well-ventilated area, between the following temperatures: 2 to 8°C. |
MilliporeSigma™ Calbiochem™ Polyvinylpyrrolidone
Polymer used as a pharmaceutical aid, complexing agent and solubilizer
MilliporeSigma™ Calbiochem™ 2-Deoxy-D-glucose
Reported to reduce the incidence of doxorubicin-induced apoptosis
MilliporeSigma™ Calbiochem™ D(+)Galactosamine, Hydrochloride
Powerful inhibitor of hepatic RNA synthesis
Invitrogen™ Salmon Sperm DNA, sheared (10 mg/mL)
Sheared Salmon Sperm DNA is a very effective blocking agent when used in Northern prehybridization and hybridization buffers at a concentration of 100 to 200 μg/mL.
Invitrogen™ MagMAX™ Wash Solution 1 Concentrate
Invitrogen MagMAX Wash Solution 1 Concentrate is a component of all the MagMAX Isolation Kits that may be purchased separately.