Modifying Enzymes
- (1)
- (15)
- (8)
- (5)
- (89)
- (16)
- (2)
- (64)
- (7)
- (27)
- (10)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (5)
- (3)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (4)
- (17)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (16)
- (2)
- (6)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (7)
- (2)
- (2)
- (7)
- (2)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (1)
- (5)
- (4)
- (1)
- (2)
- (4)
- (10)
- (9)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (12)
- (14)
- (1)
- (2)
- (10)
- (1)
- (7)
- (5)
- (2)
- (2)
- (3)
- (4)
- (2)
- (20)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (16)
- (2)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (3)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (13)
- (10)
- (2)
- (6)
- (8)
- (6)
- (2)
- (13)
Filtered Search Results
| Content And Storage | -20°C |
|---|---|
| Form | Solid |
| Product Type | Proteinase K |
| Color | White |
| For Use With (Application) | Isolation of DNA and RNA from cell and tissue preparations, inactivating many Enzymes, including Endogenous Nucleases |
| Source | Tritirachium album |
| CAS | 9001-57-4 |
|---|
Invitrogen™ AcTEV™ Protease
Specifically recognizes a seven amino acid sequence (Glu-Asn-Leu-Tyr-Phe-Gln-Gly, cleaving between Gln and Gly), ideal for removing affinity tags from fusion proteins
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Product Type | Protease |
| Enzyme | TEV Protease |
| Compatible Buffer | TEV Buffer |
| Optimal Reaction Temperature | +4°C to +30°C |
| Concentration | 1,000 Units |
| Product Line | AcTEV |
MilliporeSigma™ Calbiochem™ MACERASE™ Pectinase, Rhizopus sp.
Useful in isolating intact cells and protoplasts from higher plants
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
|---|---|
| Form | Solid |
| Product Type | Pectinase |
| Color | Pale Amber |
| Source | Rhizopus sp. |
Invitrogen™ Ambion™ DNase I (RNase-free)
Nonspecific endonuclease that degrades double- and single-stranded DNA and chromatin
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Content And Storage | -20°C |
| Product Type | DNase I |
| Enzyme | DNase |
| Product Line | Ambion |
MilliporeSigma™ Calbiochem™ Horseradish Peroxidase
Suitable for conjugation to proteins and antibodies and as cytochemical marker in immunohistochemical staining
| Content And Storage | -20°C |
|---|---|
| Form | Lyophilized Solid |
| Product Type | Horseradish Peroxidase |
Thermo Scientific™ T4 RNA Ligase (10 U/μL)
Catalyze the ATP-dependent formation of phosphodiester bonds between 5'-P and 3'-OH termini of oligonucleotides, single-stranded RNA and DNA.
Thermo Scientific™ T4 DNA Ligase (5 U/μL)
T4 DNA Ligase catalyzes the formation of a phosphodiester bond between juxtaposed 5'-phosphate and 3'-hydroxyl termini in duplex DNA or RNA.
| Product Type | T4 DNA Ligase |
|---|---|
| Enzyme | DNA Ligase |
| Compatible Buffer | 10X T4 DNA Ligase Buffer |
| Concentration | 5 U/μL |
Invitrogen™ CIAP (Calf Intestinal Alkaline Phosphatase), 1 U/μL
Phosphomonoesterase that removes 3' and 5' phosphates from DNA and RNA
Thermo Scientific™ Exonuclease I (20 U/μL)
Degrade single-stranded DNA in a 3'→5' direction with Exonuclease I (ExoI), leaving 5'-terminal dinucleotides intact.
| Product Type | Exonuclease I |
|---|---|
| Enzyme | Exonuclease |
| Concentration | 20 U/μL |
MilliporeSigma™ Calbiochem™ β1-2,3,4,6-N-Acetylglucosaminidase
Catalyzes hydrolysis of β1-2,3,4,6-linked N-acetylglucosamine from complex carbohydrates
Thermo Scientific™ FastAP Thermosensitive Alkaline Phosphatase (1 U/μL)
Catalyze the removal of 5'- and 3'-phosphate groups from DNA, RNA, nucleotides, and proteins using this thermosensitive alkaline phosphatase .
| Product Type | Alkaline Phosphatase |
|---|---|
| Enzyme | Phosphatase |
| Compatible Buffer | PCR Buffer, Enzyme Buffer |
| Concentration | 1 U/μL |