Mouse Secondary Antibodies
Secondary antibodies where mouse is the host species. Secondary antibodies must be raised against the host species of the primary antibody. Includes different antigens, classifications, conjugations, and isotypes.
Applications
- (1)
- (2)
- (232)
- (99)
- (43)
- (4)
- (4)
- (17)
Host Species
- (2)
- (310)
- (6)
- (1)
Quantity
- (32)
- (7)
- (20)
- (1)
- (13)
- (14)
- (4)
- (2)
Classification
- (294)
- (23)
Conjugate
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (9)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Keyword Search:
Clear search
1
–
15
of
285
results
IgA Mouse anti-Human, FITC, Clone: M24A, Secondary Antibody, MilliporeSigma™
Mouse Monoclonal Antibody
| Content And Storage | -20°C, Avoid Freeze/Thaw Cycles |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Immunohistochemistry (Frozen),Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG3 |
| Concentration | 0.5 mg/mL |
| Antigen | Human IgG4 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | BBS with no preservative |
| Immunogen | Pool of 5-6 individually purified IgG4 myeloma proteins. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | HP6023 |
Invitrogen™ Mouse anti-Human Kappa Light Chain Secondary Antibody
Mouse Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C, do not freeze |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Flow Cytometry,Immunohistochemistry (Paraffin),Immunoprecipitation,Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human Kappa Light Chain |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 15mM sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | Crude thymus membrane fraction. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | MEM-09 |
Invitrogen™ Mouse anti-Human Kappa Light Chain Secondary Antibody, APC
Mouse Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C, store in dark |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | APC |
| Applications | Flow Cytometry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG3 |
| Antigen | Human Kappa Light Chain |
| Regulatory Status | ASR |
| Purification Method | Purified |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with BSA, 10% sucrose and 0.1% sodium azide |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | HP6062 |
Invitrogen™ Mouse anti-Human Kappa Light Chain Secondary Antibody, PE
Mouse Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | PE |
| Applications | Flow Cytometry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 0.035 mg/mL |
| Antigen | Human Kappa Light Chain |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Size-exclusion chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.2% BSA and 15mM sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | not available. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | A8B5 |
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | HRP |
| Applications | ELISA,Immunohistochemistry (Frozen),Immunohistochemistry (Paraffin),Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human IgG4 Fc |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.01% thimerosal |
| Immunogen | Purified IgG4. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | HP6025 |
Invitrogen™ Mouse anti-Human IgG Fc (CH2 domain) Secondary Antibody
Mouse Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Immunohistochemistry (Frozen),Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human IgG Fc (CH2 domain) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.09% sodium azide |
| Immunogen | Human IgG Polyclonal. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | MK 1 A6 |
Invitrogen™ Mouse anti-Human IgG Fc (CH2 domain) Secondary Antibody, HRP
Mouse Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | HRP |
| Applications | ELISA,Immunohistochemistry (Frozen),Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human IgG Fc (CH2 domain) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.0095%% Methylisothiazolone |
| Immunogen | Human IgG Polyclonal. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | MK 1 A6 |
Invitrogen™ Mouse anti-Human IgG Fc (CH2 domain) Secondary Antibody
Mouse Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human IgG Fc (CH2 domain) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.09% sodium azide |
| Immunogen | Polyclonal Human IgG. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | R10Z8E9 |
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human IgA |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.09% sodium azide |
| Immunogen | Purified Human IgA. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | 15D6 |
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | HRP |
| Applications | ELISA,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human IgE |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.01% thimerosal |
| Immunogen | Chimaeric human IgE. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | 1A2 |
IgG2b γ2b chainMouse anti-Rat, Alkaline Phosphatase , Secondary Antibody, MilliporeSigma™
Mouse Monoclonal Antibody
Invitrogen™ Mouse anti-Goat IgG (H+L) Cross-Adsorbed Secondary Antibody, HRP
Mouse Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Goat |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | HRP |
| Applications | Immunohistochemistry,Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Lyophilized |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 0.8 mg/mL |
| Antigen | Goat IgG (H+L) Cross-Adsorbed |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Antigen affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 15mg/mL BSA and no preservative; pH 7.6 |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |