Fetal Bovine Sera
- (14)
- (5)
- (1)
- (3)
- (10)
- (3)
- (36)
- (58)
- (12)
- (15)
- (3)
- (29)
- (71)
- (1)
- (111)
- (8)
- (2)
- (2)
- (12)
- (23)
- (1)
- (8)
- (50)
- (98)
- (7)
Filtered Search Results
Corning™ Regular Fetal Bovine Serum
FBS is a commonly used cell culture media supplement which helps sustain cell growth and satisfy metabolic requirements.
| USDA Safety Testing Included | USDA Inspected |
|---|---|
| Content And Storage | -25° to -15°C |
| Protein Content | 30 to 50g/L |
| Color | Amber Yellow to Reddish |
| Quantity | 500 mL |
| Endotoxin Concentration | ≤20EU/ mL |
| Grade | Regular |
| For Use With (Application) | Used as a supplement to cell culture media to help sustain cell growth and metabolism. This product is for research use only. |
| Osmolality | 315 ± 35mOsm/kg |
| Sterility | Sterile |
| Source | Bovine Fetus |
| Hemoglobin Concentration | <30 mg/dL |
| Sterilization Method | Triple-filtered, 0.1 μm |
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
| Certifications/Compliance | cGMP |
Fisherbrand™ Research Grade Fetal Bovine Serum, US Sourced
Research Grade Fetal Bovine Serum that is US sourced and triple 0.1 μm filtered.
| Form | Liquid |
|---|---|
| Grade | Research |
| For Use With (Application) | For Further Manufacturing Or Research Use. Not For Diagnostic Or Therapeutic Use. |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Lyophilized | No |
| Hemoglobin Concentration | < 35 mg/dL |
| Processing | Yes |
| Sterilization Method | Triple-filtered, 0.1 μm |
| Format | Bottle |
| Heat Inactivated | No |
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
| Additional Assays | Gamma Globulin,Alkaline Phosphatase,Lactate Dehydrogenase,Glutamic Pyruvic Transaminase (SGPT),Glutamic Oxaloacetic Transaminase (SGOT),pH,Total Protein (Ph. Eur. 2.5.33),Albumin,Blood Urea Nitrogen,Creatinine,Total Bilirubin,Sodium,Potassium,Calcium,Chloride,Inorganic Phosphorus,Osmolality (Ph. Eur. 2.2.35),Iron,Total Iron Binding Capacity (TIBC),Percent Saturation,Glucose,IgG - Nephelometer |
| Serum Treatment | Sterile-filtered |
| Country of Origin | United States |
| Age | Fetal |
Fisherbrand™ Research Grade Fetal Bovine Serum, Canadian Sourced
Fisherbrand™ Research Grade Fetal Bovine Serum is sourced from Canada and triple 0.1 μm filtered.
| Content And Storage | ≤ -10°C |
|---|---|
| Heat Inactivated | No |
| Form | Liquid |
| Additional Assays | Gamma Globulin, Alkaline Phosphatase, Lactate Dehydrogenase, Glutamic Pyruvic Transaminase (SGPT), Glutamic Oxaloacetic Transaminase (SGOT), pH, Total Protein (Ph. Eur. 2.5.33), Albumin, Blood Urea Nitrogen, Creatinine, Total Bilirubin, Sodium, Potassium, Calcium, Chloride, Inorganic Phosphorus, Osmolality (Ph. Eur. 2.2.35), Iron, Total Iron Binding Capacity (TIBC), Percent Saturation, Glucose, IgG – Nephelometer |
| Grade | Research |
| Lyophilized | No |
| Country of Origin | Canada |
| Hemoglobin Concentration | < 35 mg/dL |
| Processing | Yes |
Cytiva HyClone™ Human Mesenchymal Stem Cell Screened Characterized Fetal Bovine Serum, US Origin
Designed for human mesenchymal stem cells
Cytiva HyClone™ Characterized Fetal Bovine Serum, Australian Origin
Sterile-filtered and quality-tested to ensure dependable, reproducible cell growth
| Sterilization Method | Sequential Triple-filtered, 100 nm |
|---|---|
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
| Form | Serum |
| Endotoxin Concentration | ≤ 25 EU/mL |
| Grade | Characterized |
| Certifications/Compliance | Certificate of Suitability No. R1-CEP 2000-384 |
| Country of Origin | Australia |
| Product Line | HyClone |
| Hemoglobin Concentration | ≤ 25 mg/dL |
Cytiva Life Sciences™ Hyclone™ 500 mL Irradiated Defined Fetal Bovine Serum (FBS), New Zealand Origin
Our highest quality FBS, HyClone™ NZ-origin Defined FBS is proprietary serial 40 nm-filtered, virus-tested to meet 9 CFR, with an extensive biochemical profile.
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
|---|---|
| Country of Origin | New Zealand |
| Product Line | HyClone |
Gibco™ Fetal Bovine Serum, Premium
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Gibco fetal bovine sera offer an excellent value for basic cell culture, specialty research, and specific assays.
| Purity or Quality Grade | Premium |
|---|---|
| Sterilization Method | Triple-filtered, 0.1 μm |
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
| Form | Frozen |
| For Use With (Application) | *FBS import requirements vary globally, and acceptance depends on whether competent authorities allow import from a specific country of origin. Please check applicable regulations for the export of FBS and any FBS-containing products (e.g., cultured cells). Contact your Thermo Fisher Scientific representative for support. |
| Country of Origin | Refer to CoA for specific origin* |
| Age | Fetal |
Gibco™ Fetal Bovine Serum, Tet system approved, US origin
Tet system-approved FBS is formulated for cell culture applications using tetracycline- and tetracycline derivative-regulated gene expression systems.
| Shipping Condition | Frozen/Dry Ice |
|---|---|
| Content And Storage | Store at <-10°C. |
| Purity or Quality Grade | Premium |
| Tested For | Meets USP/EP guidelines with up to 91 harmonized quality specification tests |
| Green Features | Sustainable packaging |
| Endotoxin Concentration | <5 EU/mL |
| Sterility | Sterile |
| Hemoglobin Concentration | <15 mg/dL |
| Cell Type | Use for a broad range of cell types, especially sensitive cell lines |
| Sterilization Method | Triple-filtered, 0.1 μm |
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
| Classification | Premium |
| Specialty Type | Tet-System Approved |
| Species | Cattle/Bovine |
| Country of Origin | United States |
| Age | Fetal |
Cytiva HyClone™ Characterized Fetal Bovine Serum (New Zealand)
Enhance growth of cells with New Zealand sourced HyClone™ Characterized Fetal Bovine Serum.
| USDA Safety Testing Included | USDA Inspected |
|---|---|
| Content And Storage | Store at or below -10°C |
| Sterilization Method | Sequential-filtered, 100 nm |
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
| Endotoxin Concentration | ≤ 20 EU/mL |
| Grade | Characterized |
| Sterility | Sterile |
| Country of Origin | New Zealand |
| Product Line | HyClone |
| Hemoglobin Concentration | ≤ 25 mg/dL |
Gibco™ Fetal Bovine Serum, Premium Plus
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Premium Plus FBS, our most defined FBS, provides consistent cell growth for sensitive cell lines requiring the lowest viral risk.
| Sterilization Method | Triple-filtered, 0.1 μm |
|---|---|
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
| Form | Frozen |
| For Use With (Application) | *FBS import requirements vary globally, and acceptance depends on whether competent authorities allow import from a specific country of origin. Please check applicable regulations for the export of FBS and any FBS-containing products (e.g., cultured cells). Contact your Thermo Fisher Scientific representative for support. |
| Sterility | Sterile |
| Country of Origin | Refer to CoA for specific origin* |
| Age | Fetal |
Cytiva HyClone™ Defined Fetal Bovine Serum (FBS), US Origin
Widely used by cell culturists who have a concern for viral contaminants and require an extensive biochemical profile.
| Sterilization Method | Sequential-filtered, 40 nm |
|---|---|
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
| Tested For | Virus-Tested to 9 CFR Standard |
| Endotoxin Concentration | ≤ 10 EU/mL |
| Grade | Defined |
| Country of Origin | United States |
| Product Line | HyClone |
| Hemoglobin Concentration | ≤ 10 mg/dL |
Gibco™ Embryonic stem-cell FBS, qualified, USDA-approved regions
Embryonic stem-cell FBS, qualified, USDA-approved regions is US certified performance plus sera for broad range of cell types, especially sensitive cell lines.
| Shipping Condition | Frozen |
|---|---|
| Content And Storage | Storage conditions: ≤-10°C Shipping conditions: Frozen |
| Purity or Quality Grade | ES Cell-Qualified |
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
| Form | Liquid |
| Serum Treatment | Standard (Sterile-filtered) |
| Endotoxin Concentration | <50 EU/mL |
| Sterility | Sterile |
| Species | Cattle/Bovine |
| Country of Origin | Mexico |
| Age | Fetal |
| Hemoglobin Concentration | ≤25 mg/dL |
Cytiva HyClone™ ES Screened Characterized Fetal Bovine Serum, US Origin
Optimized for the culture of murine embryonic stem cells
| Sterilization Method | 40 nm filtration |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Endotoxin Concentration | ≤ 10 EU/mL |
| Specialty Type | ES cell screened |
| Country of Origin | United States |
| Hemoglobin Concentration | ≤ 10 mg/dL |
Gibco™ Embryonic Stem Cell FBS, qualified, US origin
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fetal Bovine Serum, ES cell qualified, is specially tested for the ability to sustain undifferentiated cellular morphology of embryonic stem cells.
| Shipping Condition | Frozen |
|---|---|
| Content And Storage | Storage conditions: ≤-10°C Shipping conditions: Frozen |
| Purity or Quality Grade | ES Cell-Qualified |
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
| Form | Liquid |
| Serum Treatment | Standard (Sterile-filtered) |
| Sterility | Sterile |
| Species | Cattle/Bovine |
| Country of Origin | United States |
| Age | Fetal |
Cytiva HyClone™ Characterized Fetal Bovine Serum (U.S. Origin)
Enhance growth of cells. Tested for endotoxin, hemoglobin, and additional biochemical assays.
| USDA Safety Testing Included | USDA Inspected |
|---|---|
| Content And Storage | Sera should be stored at -10°C or lower. Once thawed, sera should be stored at 2° to 8°C. |
| Sterilization Method | Sequential Triple-filtered, 100 nm |
| Mycoplasma Detected | No |
| Additional Assays | Lactate Dehydrogenase,SGPT,SGOT,pH,Total Protein,Albumin,Blood Urea Nitrogen,Creatinine,Total Bilirubin,Sodium,Potassium,Calcium,Chloride,Inorganic Phosphorus,Osmolality,Iron,TIBC,Percent Saturation,Glucose,IgG,Gamma Globulin |
| Tested For | Bluetongue, Bovine Adenovirus, Bovine Parvovirus, Bovine RSV, BVDV, Cytopathogenic Agents, Hemadsorbing Agents, Rabies Virus, Reovirus |
| Quantity | 50 mL |
| Endotoxin Concentration | ≤ 25 EU/mL |
| Grade | Characterized |
| Certifications/Compliance | Manufactured in cGMP (21 CFR 820) compliant and ISO9001 certified facilities |
| Sterility | Sterile |
| Country of Origin | United States |
| Hemoglobin Concentration | ≤ 25 mg/dL |