Fetal Bovine Sera
- (14)
- (5)
- (1)
- (3)
- (10)
- (3)
- (36)
- (58)
- (12)
- (15)
- (3)
- (29)
- (71)
- (1)
- (111)
- (8)
- (2)
- (2)
- (12)
- (23)
- (1)
- (8)
- (50)
- (98)
- (7)
Filtered Search Results
Corning™ Regular Fetal Bovine Serum
FBS is a commonly used cell culture media supplement which helps sustain cell growth and satisfy metabolic requirements.
| USDA Safety Testing Included | USDA Inspected |
|---|---|
| Content And Storage | -25° to -15°C |
| Protein Content | 30 to 50g/L |
| Color | Amber Yellow to Reddish |
| Quantity | 500 mL |
| Endotoxin Concentration | ≤20EU/ mL |
| Grade | Regular |
| For Use With (Application) | Used as a supplement to cell culture media to help sustain cell growth and metabolism. This product is for research use only. |
| Osmolality | 315 ± 35mOsm/kg |
| Sterility | Sterile |
| Source | Bovine Fetus |
| Hemoglobin Concentration | <30 mg/dL |
| Sterilization Method | Triple-filtered, 0.1 μm |
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
| Certifications/Compliance | cGMP |
Corning™ Premium Fetal Bovine Serum
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
FBS is a commonly used cell culture media supplement which helps sustain cell growth and satisfy metabolic requirements.
| USDA Safety Testing Included | USDA Inspected |
|---|---|
| Content And Storage | -25° to -15°C |
| Protein Content | 30 to 50g/L |
| Color | Caramel/Amber |
| Quantity | 500 mL |
| Endotoxin Concentration | ≤20EU/ mL |
| Grade | Premium |
| For Use With (Application) | Used as a supplement to cell culture media to help sustain cell growth and metabolism. This product is for research use only. |
| Sterility | Sterile |
| Source | Bovine Fetus |
| Hemoglobin Concentration | <30 mg/dL |
| Sterilization Method | Triple-filtered, 0.1 μm |
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
| pH | 7.8 ±0.8 |
| Certifications/Compliance | cGMP |
Fisherbrand™ Research Grade Fetal Bovine Serum, US Sourced
Research Grade Fetal Bovine Serum that is US sourced and triple 0.1 μm filtered.
| Form | Liquid |
|---|---|
| Grade | Research |
| For Use With (Application) | For Further Manufacturing Or Research Use. Not For Diagnostic Or Therapeutic Use. |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Lyophilized | No |
| Hemoglobin Concentration | < 35 mg/dL |
| Processing | Yes |
| Sterilization Method | Triple-filtered, 0.1 μm |
| Format | Bottle |
| Heat Inactivated | No |
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
| Additional Assays | Gamma Globulin,Alkaline Phosphatase,Lactate Dehydrogenase,Glutamic Pyruvic Transaminase (SGPT),Glutamic Oxaloacetic Transaminase (SGOT),pH,Total Protein (Ph. Eur. 2.5.33),Albumin,Blood Urea Nitrogen,Creatinine,Total Bilirubin,Sodium,Potassium,Calcium,Chloride,Inorganic Phosphorus,Osmolality (Ph. Eur. 2.2.35),Iron,Total Iron Binding Capacity (TIBC),Percent Saturation,Glucose,IgG - Nephelometer |
| Serum Treatment | Sterile-filtered |
| Country of Origin | United States |
| Age | Fetal |
Fisherbrand™ Research Grade Fetal Bovine Serum, Canadian Sourced
Fisherbrand™ Research Grade Fetal Bovine Serum is sourced from Canada and triple 0.1 μm filtered.
| Content And Storage | ≤ -10°C |
|---|---|
| Heat Inactivated | No |
| Form | Liquid |
| Additional Assays | Gamma Globulin, Alkaline Phosphatase, Lactate Dehydrogenase, Glutamic Pyruvic Transaminase (SGPT), Glutamic Oxaloacetic Transaminase (SGOT), pH, Total Protein (Ph. Eur. 2.5.33), Albumin, Blood Urea Nitrogen, Creatinine, Total Bilirubin, Sodium, Potassium, Calcium, Chloride, Inorganic Phosphorus, Osmolality (Ph. Eur. 2.2.35), Iron, Total Iron Binding Capacity (TIBC), Percent Saturation, Glucose, IgG – Nephelometer |
| Grade | Research |
| Lyophilized | No |
| Country of Origin | Canada |
| Hemoglobin Concentration | < 35 mg/dL |
| Processing | Yes |
Cytiva HyClone™ Fetal Bovine Serum (U.S.), Dialyzed
For applications that need serum without low molecular weight components.
| USDA Safety Testing Included | USDA Inspected |
|---|---|
| Sterilization Method | Sequential-filtered, 100 nm |
| Mycoplasma Detected | No |
| Endotoxin Concentration | ≤ 10 EU/mL |
| Grade | Specialty filtered |
| Sterility | Sterile |
| Country of Origin | United States |
| Hemoglobin Concentration | ≤ 10 mg/dL |
Cytiva Life Sciences™ Hyclone™ 500 mL Defined Fetal Bovine Serum (FBS), New Zealand Origin
Our highest quality FBS, HyClone™ NZ-origin Defined FBS is proprietary serial 40 nm-filtered, virus-tested to meet 9 CFR, with an extensive biochemical profile.
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
|---|---|
| Volume (Metric) | 500 mL |
| Country of Origin | New Zealand |
Cytiva HyClone™ Fetal Bovine Serum (Canada), Characterized
Cytiva™ Characterized Fetal Bovine Serum, Canadian Origin enhances the growth of cells with Canadian sourced HyClone Characterized Fetal Bovine Serum.
| USDA Safety Testing Included | USDA Inspected |
|---|---|
| Content And Storage | Sera should be stored at -10°C or lower. Once thawed, sera should be stored at 2° to 8°C. |
| Sterilization Method | Sequential-filtered, 100 nm |
| Mycoplasma Detected | No |
| Grade | Characterized |
| Sterility | Sterile |
| Country of Origin | Canada |
Cytiva HyClone™ Characterized Fetal Bovine Serum, Australian Origin
Sterile-filtered and quality-tested to ensure dependable, reproducible cell growth
| Sterilization Method | Sequential Triple-filtered, 100 nm |
|---|---|
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
| Form | Serum |
| Endotoxin Concentration | ≤ 25 EU/mL |
| Grade | Characterized |
| Certifications/Compliance | Certificate of Suitability No. R1-CEP 2000-384 |
| Country of Origin | Australia |
| Product Line | HyClone |
| Hemoglobin Concentration | ≤ 25 mg/dL |
Gibco™ Fetal Bovine Serum, Value
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Gibco fetal bovine sera offer an excellent value for basic cell culture, specialty research, and specific assays.
| Purity or Quality Grade | Value |
|---|---|
| Sterilization Method | Triple-filtered, 0.1 μm |
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
| For Use With (Application) | *FBS import requirements vary globally, and acceptance depends on whether competent authorities allow import from a specific country of origin. Please check applicable regulations for the export of FBS and any FBS-containing products (e.g., cultured cells). Contact your Thermo Fisher Scientific representative for support. |
| Sterility | Sterile |
| Country of Origin | Refer to CoA for specific origin* |
| Age | Fetal |
Cytiva Hyclone™ Characterized Fetal Bovine Serum (Australia)
Characterized FBS irradiated is comparable to the highest quality FBS from other suppliers, but is lower priced than defined FBS.
| USDA Safety Testing Included | USDA Inspected |
|---|---|
| Content And Storage | Sera should be stored at -10°C or lower. Once thawed, sera should be stored at 2 to 8°C. |
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
| Certifications/Compliance | AQIS |
| Sterility | Sterile |
| Country of Origin | Australia |
| Product Line | HyClone |
Cytiva Fetal Bovine Serum (U.S.), Super Low IgG
Processed using protein G chromatography to reduce the levels to those required for monoclonal antibody production
| Content And Storage | 2 to 8°C |
|---|
Cytiva HyClone™ Fetal Bovine Serum, Super Low IgG
Enhances cell culture growth, processed via protein G chromatography to substantially reduce immunoglobulin G (IgG) levels
| IgG levels | ≤ 5 μg/mL |
|---|---|
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
| Endotoxin Concentration | ≤ 10 EU/mL |
| For Use With (Application) | Monoclonal Antibody Production, Virus Propagation, and Immunoassay Procedures |
| Sterility | Sterile |
| Country of Origin | United States |
| Product Line | HyClone |
| Hemoglobin Concentration | ≤ 10 mg/dL |
Corning™ Fetal Bovine Serum, Premium, Australian Origin
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fetal Bovine Serum (FBS) is a universal supplement used in cell culture. It provides many compounds that have been shown to satisfy specific metabolic requirements for the culture of cells, including hormones, growth factors, cell attachment factors, pH buffer, protease inhibitors, and more.
| Content And Storage | -40°C to -10°C |
|---|---|
| Heat Inactivated | Yes |
| Form | Liquid |
| Shelf Life | 60 months |
| Sterility | Sterile |
| Species | Bovine |
| Source | Australian Origin |
| Country of Origin | Australia |