Nutritional Supplements
- (27)
- (4)
- (1)
- (2)
- (20)
- (1)
- (50)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (9)
- (2)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (12)
- (3)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (41)
- (41)
- (39)
- (31)
- (1)
- (20)
- (3)
- (12)
- (1)
- (1)
- (22)
- (2)
- (10)
- (12)
- (5)
- (4)
- (4)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Gibco™ EfficientFeed™ C+ AGT™ Supplement
A dry-format single-part supplement for fed batch addition to the culture of multiple cell lines to assist with process development and maximization of bioreactor utilization
| Lignée cellulaire | CHO DG44, CHO, CHO-S, cGMP Banked, CHO-S, CHO-K1 |
|---|---|
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Gamme de produits | EfficientFeed |
| Forme | AGT |
| Contenu et stockage | Store in refrigerator (2–8°C). Protect from light and moisture. |
Gibco™ Bacto™ TC Lactalbumin Hydrolysate
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
An animal origin peptone from the enzymatically hydrolyzed protein portion of milk whey.
| Type de produit | Dehydrated Culture Media |
|---|---|
| Gamme de produits | Bacto |
| Source | Animal Origin |
| À utiliser avec (application) | Mammalian, bacterial, insect cell types, recombinant proteins and animal health vaccines |
| Forme | Powder |
| Contenu et stockage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
Gibco™ Resurge™ CD Pak
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Resurge CD Pak are a diverse set of chemically defined supplement formulations to complement a variety of base media. The CD PAK contains one of each Resurge supplement: CD1, CD2, CD3, CD4, and CD5 at 100 grams each.
Gibco™ Difco™ Tryptone Peptone
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Difco Tryptone Peptone is an animal origin (AO) pancreatic digest of casein. In addition to providing a unique nutritional profile, it has a higher nitrogen content than our other casein products. Tryptone Peptone supports the growth of many different types of bacteria and fungi, including fastidious organisms and in toxin production.
| Type de produit | Bacterial Media |
|---|---|
| Durée de conservation | 1460 Days |
| Source | Animal Origin |
| À utiliser avec (application) | Dehydrated culture media |
| Forme | Powder |
| Contenu et stockage | Store at 2°C to 25°C in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
Yeast Synthetic Drop-out Medium Supplements without Tryptophan, MilliporeSigma™ Supelco™
Mixtures of amino acids and other nutrients to be added to Yeast Nitrogen Base Without Amino Acids.
Gibco™ Bacto™ Peptone
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Bacto Peptone is an animal-origin (AO) enzymatic digest of bovine and porcine animal proteins.
| Certifications/Conformité | LUO, MUO |
|---|---|
| Type de produit | Bacterial Media |
| Gamme de produits | Bacto |
| Type de cellule | Bacteria |
| Durée de conservation | 1825 Days |
| Source | Animal origin |
| À utiliser avec (application) | Formulation of culture media for the cultivation of heterotrophic microorganisms |
Gibco™ Bacto™ Neopeptone
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
An animal origin (AO) enzymatic digest of bovine (milk) and porcine protein. This nutritional supplement provides vitamins, nucleotides, minerals, and peptides in a variety of sizes to any culture formulation.
| Gamme de produits | Bacto |
|---|---|
| Source | Animal origin, bovine and porcine |
| À utiliser avec (application) | Production of vaccines for animal health applications |
| Forme | Powder |
| Contenu et stockage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
Gibco™ Easy-Adapt™ CHO K1 CD Medium
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Chemically defined (CD) medium
| Type de produit | Cell Culture Media |
|---|
Corning™ ITS Premix Universal Culture Supplement
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Stimulates proliferation of a variety of cells under serum-reduced conditions. Corning™ ITS Premix Universal Culture Supplement contains insulin, human transferrin and selenous acid, the three most universally esential components of defined culture media.
| Type de produit | ITS Premix |
|---|---|
| Stérilité | Sterile-filtered |
| Contenu et stockage | 2° to 8°C |
Cytiva HyClone™ Cell Boost 2 Supplement
Supplements cell culture with amino acids and glucose and manufactured to meet cGMP manufacturing standards and QC specifications.
| Contenu et stockage | 15-30°C |
|---|
Gibco™ CD-1000 Medium
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
A chemically defined (CD), animal origin-free (AOF) basal medium that is ideally suited for further hydrolysate or chemically defined supplementation
| Type de produit | Cell Culture Media |
|---|---|
| Source | Animal origin-free, chemically defined |
| À utiliser avec (application) | Various culture vessels in batch, fed-batch, and profusion processes for both research and manufacturing applications |
| Forme | Liquid |
Gibco™ Difco™ Yeast Extract, low-dusting (LD)
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Formulation of culture media for cultivation of heterotrophic microorganisms
| Type de produit | Dehydrated Culture Media |
|---|---|
| Type de culture | Mammalian, Insect, Microbial |
| Gamme de produits | Difco |
| Type de cellule | Bacteria |
| Source | Yeast, animal origin-free |
| Forme | Powder |
| Contenu et stockage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
| Cellules souches qualifiées | Yes |
|---|---|
| Quantité | 100 mL |
| Contenu et stockage | 2° to 8°C |