Nutritional Supplements
- (27)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (14)
- (12)
- (37)
- (3)
- (43)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (1)
- (7)
- (2)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (4)
- (19)
- (3)
- (23)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (49)
- (49)
- (3)
- (47)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (31)
- (13)
- (2)
- (19)
- (5)
- (3)
- (1)
- (31)
- (2)
- (9)
- (11)
- (5)
- (5)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Gibco™ Difco™ Yeast Extract, low-dusting (LD)
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Formulation of culture media for cultivation of heterotrophic microorganisms
| Type de produit | Dehydrated Culture Media |
|---|---|
| Type de culture | Mammalian, Insect, Microbial |
| Type de cellules | Bacteria |
| Sources | Yeast, animal origin-free |
| Gamme de produit | Difco |
| Forme | Powder |
| Contenu et stockage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
Gibco™ Bacto™ TC Lactalbumin Hydrolysate
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
An animal origin peptone from the enzymatically hydrolyzed protein portion of milk whey.
| Type de produit | Dehydrated Culture Media |
|---|---|
| Sources | Animal Origin |
| Gamme de produit | Bacto |
| À utiliser avec (application) | Mammalian, bacterial, insect cell types, recombinant proteins and animal health vaccines |
| Forme | Powder |
| Contenu et stockage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
Gibco™ CHO CD EfficientFeed™ B AGT™ Nutrient Supplement
CHO CD EfficientFeed™ B AGT™ Nutrient Supplement
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Wet Ice |
|---|---|
| Lignée cellulaire | CHO |
| Type de produit | Nutrient Supplement |
| Testé pour | Solubility |
| Avec additifs | Sodium Pyruvate,Sodium Bicarbonate |
| Forme | AGT |
| Contenu et stockage | Dry format medium Store at 2 to 8°C, Store Dark and Dry |
| Taux de sérum | Serum-Free |
| Type de culture | Suspension Cell Culture |
| Remarques | Chemically Defined Nutrient Feeding Supplement |
| Grade de qualité ou de pureté | Cell Culture Grade, Qualified for Further Manufacturing, Research Grade |
| Stérilité | Non-sterile |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Taux d’endotoxine | Low |
| Sans additif | No Glutamine,No Phenol Red,No Insulin |
Corning™ MEM Vitamin Solution
Addition to medium improves growth and viability of propagating cells in culture while reducing the biosynthetic burden on these cells
Gibco™ CTS™ GlutaMAX™ Supplement
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
CTS™ GlutaMAX™ Supplement is an animal origin free (AOF) dipeptide alternative to L-glutamine, with increased stability that improves cell health. CTS™ GlutaMAX™ Supplement can be used as a direct substitute for L-glutamine at equimolar concentrations in mammalian and stem cell culture with minimal or no adaptation.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Room Temperature |
|---|---|
| Forme | Liquid |
Corning™ Polysucrose 400, Powder
A synthetic polymer of sucrose and epichlorohydrin used for the density gradient separation of cells, cell membranes and virus cells
Gibco™ CD-1000 Medium
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
A chemically defined (CD), animal origin-free (AOF) basal medium that is ideally suited for further hydrolysate or chemically defined supplementation
| Type de produit | Cell Culture Media |
|---|---|
| Sources | Animal origin-free, chemically defined |
| À utiliser avec (application) | Various culture vessels in batch, fed-batch, and profusion processes for both research and manufacturing applications |
| Forme | Liquid |
Gibco™ CHO Medium
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
A high-performance, complete, animal origin-free (AOF) formulation offering high-production yields without the need for further supplementation.
| Type de produit | Yeast |
|---|
Gibco™ EfficientFeed™ A+ AGT™ Supplement
Gibco™ EfficientFeed™ A+ (Plus) AGT™ Supplement is a dry-format single-part supplement for fed batch addition to the culture of multiple cell lines to assist with process development and maximization of bioreactor utilization.
| Lignée cellulaire | CHO DG44, CHO, CHO-S, cGMP Banked, CHO-S, CHO-K1 |
|---|---|
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Gamme de produit | EfficientFeed |
| Forme | AGT |
| Contenu et stockage | Store in refrigerator (2–8°C). Protect from light and moisture. |
Gibco™ Bacto™ Proteose Peptone No. 2
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Enzymatic digest of protein
| Type de produit | Bacterial Media |
|---|---|
| Type de culture | Mammalian, Insect, Microbial |
| Sources | Animal Origin |
| Gamme de produit | Bacto |
| À utiliser avec (application) | Formulation of culture media for the cultivation of heterotrophic microorganisms |
| Forme | Powder |
| Contenu et stockage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
Gibco™ Resurge™ CD2 Supplement, without glucose and L-glutamine
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
A diverse set of fully chemically defined, animal origin–free and protein-free cell culture supplements, which help promote cell growth and boost protein production.
| Format | Bottle(s) |
|---|---|
| Lignée cellulaire | CHO |
| Type de produit | Media Supplement |
| Type de culture | Mammalian Cell Culture |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free |
| Sources | Animal origin-free |
| Gamme de produit | Resurge |
| Forme | Powder |
| Contenu et stockage | Storage conditions: 2°C to 8°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
| CAS | 8013-01-2 |
|---|
Yeast Synthetic Drop-out Medium Supplements without Uracil, MilliporeSigma™ Supelco™
Mixtures of amino acids and other nutrients to be added to Yeast Nitrogen Base Without Amino Acids.
| Contenu et stockage | 15-30°C |
|---|