Classroom Optics and Light Studies
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (10)
- (20)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (22)
- (1)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (27)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (32)
- (3)
- (92)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (2)
- (3)
- (19)
- (11)
- (5)
- (2)
- (3)
- (8)
- (6)
- (6)
- (5)
- (2)
- (2)
- (10)
- (1)
- (17)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (6)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Hellmanex™ III Liquid Cleaning Concentrate
Provides effective cleaning of glass and quartz cells and other sensitive optical components
Supertek™ Lens, Double Convex
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Double Convex lens made of high quality glass with outstanding optical properties.
| Shape | Convex Circle |
|---|---|
| Product Type | Double Convex Lens |
| Product Type | Convex Lens |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
Science First™ Spectrum Tubes
Tubes produce bright, well-defined, unique spectra when the gas inside is excited before a spectroscope.
| Width (English) | 3.9 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 24.13 cm |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Width (Metric) | 9.91 cm |
| Dimensions (L x W) | 9.5 x 3.9 in. (24.13 x 9.91 cm) |
Eisco™ Right Angle Refraction Prism
Acrylic Right-Angle Refraction Prisms are an excellent tool for optical experiments including refraction. Create a nice rainbow by using the simple led light of a smart phone. Just create a small slit in a black piece of paper and use that slit in front of the led which will create a light ray.
Eisco™ Unmounted Color Filter Set, 6 Piece
This 6 Piece, Unmounted Color Filter Set includes everything needed for color mixing and filtering demonstrations.
| Product Type | Convex Lens |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Product Type | Prism |
Eisco™ Premium Glass Double Convex Lens
Round, premium glass double convex lens designed for physical science demonstrations and experiments
| Product Type | Convex Lens |
|---|---|
| Diameter (Metric) | 50 mm |
| Material | Glass |
| For Use With (Application) | Physical Science Demonstrations and Experiments |
Eisco™ Economy Spectroscope Tube
Designed to let the user look through a slit spectrum of light decomposed by an optical system. EISCO Economy Spectroscope Tubes allows students to quickly identify constituent wavelengths of visible light in many sources,
United Scientific Supplies Semicircular Refraction Cell
Show refraction and internal reflection in water. The United Scientific Supplies Semicircular Refraction Cell is used to measure refractive index, and has uniform wall thickness to eliminate distortions.
| Lens Material | Glass |
|---|---|
| Product Type | Mounted Plane Mirror |
| For Use With (Application) | Studying optics (the physics of light) in a visually and kinesthetically effective manner |
Eisco™ Student Optical Bench
A cost effective way to demonstrate the basic principles of optics in a typical high school science lab
United Scientific™ Whiteboard Optics Set
Set of equipment for ray optics and color experiments using magnetic-backed components.