Classroom Optics and Light Studies
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (10)
- (20)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (22)
- (1)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (27)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (32)
- (3)
- (92)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (2)
- (3)
- (19)
- (11)
- (5)
- (2)
- (3)
- (8)
- (6)
- (6)
- (5)
- (2)
- (2)
- (10)
- (1)
- (17)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (6)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Hellmanex™ III Liquid Cleaning Concentrate
Provides effective cleaning of glass and quartz cells and other sensitive optical components
| Product Type | Magnet, Economical Rectangular |
|---|---|
| Material | Ceramic |
Eisco™ Newton's Color Disc
Rotating multicolored disc demonstrates that white light is composed of all the spectral colors.
| Includes | Scratch proof Copper back Silvering |
|---|---|
| Diameter (English) | 4 in. |
| Length (English) Focal | 10 in. |
| Shape | Spherical |
| Diameter (Metric) | 10.16 cm |
| Quantity | Each |
| Material | Glass (Silvered) |
| For Use With (Application) | Optimum reflection |
| Length (Metric) Focal | 25 cm |
Eisco™ Student Optics Kit and Accessories
The Student Optics Kit is an user-friendly tool for students to learn about optics in a visually and kinesthetically effective manner. The kit includes color cards, slit cards, color filters, blank plates, acrylic optical shapes, and tray with measurement markings
| For Use With (Application) | Optics Education |
|---|
United Scientific™ Hartl Optical Disk
The Hartl disk is designed to demonstrate a number of optics principles.
| Product Type | Prism |
|---|---|
| Material | Acrylic |
| For Use With (Application) | Optics and Light |
| Product Type | Diffraction Viewing Glass |
|---|---|
| For Use With (Application) | Great for classroom spectroscopy experiments and elementary physical science investigations |
Eisco™ Plastic Mirrors
Break-resistant plastic mirror that looks and functions just like traditional glass versions
| Product Type | Mirror |
|---|---|
| Material | Plastic |
Eisco™ Premium Glass Double Concave Lens
Round, premium double concave lens designed for physical science demonstrations and experiments
| Diameter (English) | 2 in. |
|---|---|
| Shape | Circle |
| Product Type | Concave Lens |
| Diameter (Metric) | 50 mm |
| Material | Glass |
| For Use With (Application) | Physical and Educational Uses |
| Product Type | Prism |
|---|---|
| For Use With (Application) | Optics and Light |
| Lens Material | Acrylic |
|---|---|
| Product Type | Index of Refraction Plate |
| For Use With (Application) | Studying the properties of light (optics) in a kinesthetically and visually effective manner |
Eisco™ Glass Equilateral Prism
Glass Equilateral Prism is ideal for physical science demonstration and experiments
GSC Go Science Crazy Right Angle Glass Prism 32 x 30 x 40mm
Prisms are a great teaching tool for demonstrations using light. The GSC Right Angle Glass Prism is a great teaching tool for demonstrations using light. This prism is right angle and glass. Optically clear and individually boxed.