Laboratory Seating
Chairs and stools designed for use in laboratory settings; products may be constructed with antibacterial/antifungal materials.
Lab stools and chairs are as varied as the situations in which they are used:
- Adjustability: Seating may adjust mechanically or pneumatically, and most seating can rotate 360° for ease of use; some chairs and stools may have additional ergonomic features, including the ability to adjust the tilt angle of the back or seat
- Height
- Desk height is typically 16 to 22 inches
- Bench height seating is between 25 and 33 inches
- Seating for tall bench heights may range from 34 to 42 inches
- Sit/stand seating can range from 21 to 31 inches in height
- Frame construction may be cast aluminum, nylon-reinforced fiberglass, or plain or powder-coated steel; seating may also include footrings (for comfort and ergonomics)
- Seats, backrests, and armrests may be made of:
- Wood
- Solid synthetic materials like polyurethane; these may be soil-resistant chairs
- Upholstered fabric chairs or vinyl chairs
- Backrests and armrests are optional and may be in fixed positions or adjustable
- Feet may incorporate casters for hard or soft (carpeted) surfaces and may add one or more inches of height; the feet may also be fit with gliders for easy movement on hard surfaces
- Other seating options include:
- Cleanroom chairs are typically constructed of solid materials that can be easily cleaned
- ESD (electrostatic discharge) certified to control static build-up
Weight limitations: Most seating has a maximum weight tolerance
- (59)
- (293)
- (84)
- (67)
- (67)
- (63)
- (67)
- (58)
- (59)
- (3)
- (59)
- (59)
- (67)
- (84)
- (59)
- (67)
- (67)
- (67)
- (1)
- (59)
- (67)
- (67)
- (125)
- (42)
- (280)
- (20)
- (114)
- (98)
- (30)
- (288)
- (431)
- (364)
- (1,652)
- (5)
- (10)
- (309)
- (484)
- (861)
- (10)
- (3)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Medium Bench Height Polyurethane Ray Stool Chrome with Chrome Casters
Adjustable chrome polyurethane ray stool with chrome casters.
| Frame Type | Chrome Cast Aluminum |
|---|---|
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| Width (English) | 16.5 in. |
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Seating Height | 20 to 27.5 in. |
| Material | Polyurethane |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 20 to 27.5 in. |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 42 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | No |
| With Armrest | No |
| With Lumbar Support | No |
| Product Type | Laboratory Seat |
| With Casters | Yes |
| Upholstery | No |
| Frame Material | Cast Aluminum |
| Weight (English) | 26 lb. |
| Wheel Type | Chrome Casters |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | Medium Bench Height |
| Finish | Chrome |
| Holds | 300 lb. |
Fisherbrand™ Polyurethane ESD Tractor Stool Chrome Medium Bench Height with ESD Stationary Glides
Adjustable chrome ESD tractor stool.
Fisherbrand™ Medium Bench Height Polyurethane Ray Sit-Stand Stool with Chrome Foot Ring and Stationary Glides
Adjustable chrome polyurethane ray stool.
| Frame Type | Chrome Cast Aluminum |
|---|---|
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| Width (English) | 16.5 in. |
| With Tilt | Yes |
| Footrest | Yes |
| Seating Height | 20 to 28 in. |
| Material | Polyurethane |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 20 to 28 in. |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 42 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | No |
| With Armrest | No |
| Includes | 18 in. Diameter Round Tube Chrome Foot Ring with Knob Lock |
| With Lumbar Support | No |
| Product Type | Laboratory Seat |
| Upholstery | No |
| Frame Material | Cast Aluminum |
| Weight (English) | 28 lb. |
| Wheel Type | Stationary Glides |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | Medium Bench Height |
| Finish | Chrome |
| Holds | 300 lb. |
Fisherbrand™ Desk Height Polyurethane Serpent Stool with Stationary Glides
Adjustable chrome serpent stool with stationary glides.
| Frame Type | Chrome Cast Aluminum |
|---|---|
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| Width (English) | 13.5 in. |
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Seating Height | 17 to 22 in. |
| Material | Polyurethane |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 17 to 22 in. |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 34.5 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | No |
| With Armrest | No |
| With Lumbar Support | No |
| Product Type | Laboratory Seat |
| Upholstery | No |
| Frame Material | Cast Aluminum |
| Weight (English) | 25 lb. |
| Wheel Type | Stationary Glides |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | Desk Height |
| Finish | Chrome |
| Holds | 300 lb. |
Fisherbrand™ Medium Bench Height Vinyl Mini-Stool with Casters
Adjustable chrome vinyl mini stool with casters.
| Frame Type | Chrome Cast Aluminum |
|---|---|
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift, 5 Year on Upholstery |
| Width (English) | 14.5 in. |
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Seating Height | 20.75 to 27.75 in. |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 20.75 to 27.75 in. |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 37 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | No |
| With Armrest | No |
| With Lumbar Support | No |
| Product Type | Laboratory Seat |
| With Casters | Yes |
| Upholstery | Yes |
| Frame Material | Cast Aluminum |
| Weight (English) | 16 lb. |
| Wheel Type | Chrome Casters |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | Medium Bench Height |
| Finish | Chrome |
| Holds | 250 lb. |
Fisherbrand™ High Bench Height EKO Vinyl Chair with Black Foot Ring and Stationary Glides
Adjustable high bench chair EKO vinyl chair, seat tilt, black foot ring, and stationary glides.
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
|---|---|
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift, 5 Year on Upholstery |
| Width (English) | 18 in. |
| With Tilt | Yes |
| Footrest | Yes |
| Seating Height | 24.75 to 34.5 in. |
| Lift Type | Pneumatic |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 46 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | Yes |
| Includes | 18.25 in. Diameter Black Durable Nylon Reinforced Fiberglass |
| With Lumbar Support | Yes |
| Product Type | Laboratory Seat |
| With Casters | No |
| Upholstery | Yes |
| Back Style | Standard |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Wheel Type | Stationary Glides |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | High Bench Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |
Fisherbrand™ Polyurethane ESD Chair High Bench Height with Medium Back, Foot Ring and ESD Casters
Adjustable polyurethane ESD chair with medium back and chrome foot ring.
Fisherbrand™ Standing Height Vinyl Sit-Stand with Foot Ring and Stationary Glides
Adjustable vinyl sit-stand with black foot ring and stationary glides.
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
|---|---|
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift, 5 Year on Upholstery |
| Width (English) | 18 in. |
| With Tilt | Yes |
| Footrest | Yes |
| Seating Height | 21 to 31 in. |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 21 to 31 in. |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 46 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | No |
| With Armrest | No |
| Includes | 18.25 in. Diameter Black Durable Nylon Reinforced Fiberglass |
| With Lumbar Support | No |
| Product Type | Laboratory Seat |
| With Casters | No |
| Upholstery | Yes |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Weight (English) | 23 lb. |
| Wheel Type | Stationary Glides |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | High Bench Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |
Fisherbrand™ Polyurethane ESD Serpent Stool Chrome Medium Bench Height with Chrome Foot Ring and ESD Stationary Glides
Adjustable chrome ESD serpent stool.
Fisherbrand™ Polyurethane ESD Chair Medium Bench Height Chrome Foot Ring, Seat Tilt, and ESD Casters
Adjustable polyurethane ESD chair with medium back.
Fisherbrand™ Polyurethane ESD Chair High Bench Height with Medium Back, Foot Ring and ESD Stationary Glides
Adjustable polyurethane ESD chair with medium back and chrome foot ring.
Fisherbrand™ Medium Bench Height EKO Vinyl Chair with Seat Tilt, Chrome Foot Ring, and Non-brake Casters
Adjustable medium bench height EKO vinyl chair with seat tilt, chrome foot ring, and non-brake casters.
| Width (English) | 18 in. |
|---|---|
| With Tilt | Yes |
| Footrest | Yes |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 46 cm |
| With Armrest | No |
| Includes | 20 in. Diameter Oval Tube Chrome Foot Ring with Internal Lock |
| With Lumbar Support | Yes |
| With Casters | Yes |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Seating Type | Medium Bench Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift, 5 Year on Upholstery |
| Seating Height | 20.5 to 28 in. |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 20.5 to 28 in. |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | Yes |
| Product Type | Laboratory Seat |
| Upholstery | Yes |
| Back Style | Standard |
| Weight (English) | 35 lb. |
| Wheel Type | Casters |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ Erie Polyurethane ESD Chair Medium Bench Height with Chrome Foot Ring and Casters
Black polyurethane medium bench height ESD chair.
Fisherbrand™ Desk Height EKO Vinyl Chair with Seat Tilt and Non-brake Casters
Adjustable desk height EKO vinyl chair with seat tilt, adjustable arms, and non-brake casters.
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
|---|---|
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift, 5 Year on Upholstery |
| Width (English) | 18 in. |
| With Tilt | Yes |
| Footrest | No |
| Lift Type | Pneumatic |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 46 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | Yes |
| With Armrest | Yes |
| With Lumbar Support | Yes |
| Product Type | Laboratory Seat |
| Upholstery | Yes |
| Back Style | Standard |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Weight (English) | 42 lb. |
| Wheel Type | Casters |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Black |
| Arm Style | 2-Way Adjustable Arms |
| Holds | 300 lb. |
Fisherbrand™ Desk Height EKO Vinyl Chair with Stationary Glides
Adjustable desk height EKO vinyl chair.
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
|---|---|
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift, 5 Year on Upholstery |
| Width (English) | 18 in. |
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Seating Height | 18 to 23 in. |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 18 to 23 in. |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 46 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | Yes |
| With Armrest | No |
| With Lumbar Support | Yes |
| Product Type | Laboratory Seat |
| With Casters | No |
| Upholstery | Yes |
| Back Style | Standard |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Wheel Type | Stationary Glides |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | Desk Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |