Seating
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Polyurethane ESD Serpent Sit-Stand Stool Chrome Medium Bench Height with Chrome Foot Ring and ESD Stationary Glides
Adjustable chrome ESD serpent stool.
Fisherbrand™ Medium Bench Height Polyurethane Serpent Stool with Stationary Glides
Adjustable chrome serpent stool with stationary glides.
| Frame Type | Chrome Cast Aluminum |
|---|---|
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| Width (English) | 13.5 in. |
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Material | Polyurethane |
| Lift Type | Pneumatic |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 34.5 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | No |
| With Armrest | No |
| With Lumbar Support | No |
| Product Type | Laboratory Seat |
| With Casters | No |
| Upholstery | No |
| Frame Material | Cast Aluminum |
| Weight (English) | 26 lb. |
| Wheel Type | Stationary Glides |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | Medium Bench Height |
| Finish | Chrome |
| Holds | 300 lb. |
| Frame Type | Chrome Cast Aluminum |
|---|---|
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| Width (English) | 13.5 in. |
| With Tilt | Yes |
| Footrest | No |
| Seating Height | 23 to 33.5 in. |
| Material | Polyurethane |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 23 to 33.5 in. |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 34.5 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | No |
| With Armrest | No |
| With Lumbar Support | No |
| Product Type | Laboratory Seat |
| With Casters | No |
| Upholstery | No |
| Frame Material | Cast Aluminum |
| Weight (English) | 27 lb. |
| Wheel Type | Stationary Glides |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | High Bench Height |
| Finish | Chrome |
| Holds | 300 lb. |
Fisherbrand™ Polyurethane ESD Ray Stool Chrome Medium Bench Height with Chrome Foot Ring and ESD Casters
Adjustable chrome polyurethane ESD ray stool.
Fisherbrand™ Medium Bench Height Vinyl Mini-Stool with Foot Ring and Casters
Adjustable chrome vinyl mini stool with chrome foot ring and casters.
| Frame Type | Chrome Cast Aluminum |
|---|---|
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift, 5 Year on Upholstery |
| Width (English) | 14.5 in. |
| With Tilt | No |
| Footrest | Yes |
| Seating Height | 20.75 to 27.75 in. |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 20.75 to 27.75 in. |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 37 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | No |
| With Armrest | No |
| With Lumbar Support | No |
| Product Type | Laboratory Seat |
| Upholstery | Yes |
| Frame Material | Cast Aluminum |
| Weight (English) | 18 lb. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | Medium Bench Height |
| Finish | Chrome |
| Holds | 250 lb. |
Fisherbrand™ Medium Bench Height Polyurethane Ray Sit-Stand Stool with Chrome Foot Ring and Casters
Adjustable chrome polyurethane ray stool.
| Width (English) | 16.5 in. |
|---|---|
| With Tilt | Yes |
| Footrest | Yes |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 42 cm |
| With Armrest | No |
| Includes | 18 in. Diameter Round Tube Chrome Foot Ring with Knob Lock |
| With Lumbar Support | No |
| With Casters | Yes |
| Frame Material | Cast Aluminum |
| Seating Type | Medium Bench Height |
| Finish | Chrome |
| Holds | 300 lb. |
| Frame Type | Chrome Cast Aluminum |
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| Seating Height | 20 to 28 in. |
| Material | Polyurethane |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 20 to 28 in. |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | No |
| Product Type | Laboratory Seat |
| Upholstery | No |
| Weight (English) | 28 lb. |
| Wheel Type | Chrome Casters |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ Medium Bench Height Polypropylene Shell Chair with Black Foot Ring and Casters
Adjustable polypropylene shell chair with black foot ring and casters.
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
|---|---|
| Width (English) | 16 in. |
| With Tilt | No |
| Footrest | Yes |
| Seating Height | 18.5 to 26 in. |
| Material | Polypropylene |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 18.5 to 26 in. |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 41 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | Yes |
| With Armrest | No |
| Includes | 18.25 in. Diameter Black Durable Nylon Reinforced Fiberglass |
| With Lumbar Support | No |
| Product Type | Laboratory Seat |
| With Casters | Yes |
| Back Style | Standard |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Weight (English) | 27 lb. |
| Wheel Type | Casters |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | Medium Bench Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |
Fisherbrand™ Medium Bench Height Polyurethane Ray Sit-Stand Stool with Chrome Foot Ring and Casters
Adjustable ray sit-stand stool with chrome foot ring and chrome casters.
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
|---|---|
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| Width (English) | 16.5 in. |
| With Tilt | Yes |
| Footrest | Yes |
| Material | Polyurethane |
| Lift Type | Pneumatic |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 42 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | No |
| With Armrest | No |
| Includes | 18 in. Diameter Round Tube Chrome Foot Ring with Knob Lock |
| With Lumbar Support | No |
| Product Type | Laboratory Seat |
| With Casters | Yes |
| Upholstery | No |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Weight (English) | 28 lb. |
| Wheel Type | Casters |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | Medium Bench Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |
Fisherbrand™ Medium Bench Height Polyurethane Ray Stool with Chrome Foot Ring and Casters
Adjustable ray sit-stand stool with chrome foot ring and chrome casters.
| Width (English) | 16.5 in. |
|---|---|
| With Tilt | No |
| Footrest | Yes |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 42 cm |
| With Armrest | No |
| Includes | 18 in. Diameter Round Tube Chrome Foot Ring with Knob Lock |
| With Lumbar Support | No |
| With Casters | Yes |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Seating Type | Medium Bench Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| Seating Height | 19 to 26.5 in. |
| Material | Polyurethane |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 19 to 26.5 in. |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | No |
| Product Type | Laboratory Seat |
| Upholstery | No |
| Weight (English) | 27 lb. |
| Wheel Type | Casters |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ Medium Bench Height Polyurethane Ray Stool with Black Foot Ring and Stationary Glides
Adjustable ray sit-stand stool with black foot ring and stationary glides.
| Width (English) | 16.5 in. |
|---|---|
| With Tilt | No |
| Footrest | Yes |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 42 cm |
| With Armrest | No |
| Includes | 18.25 in. Diameter Black Durable Nylon Reinforced Fiberglass |
| With Lumbar Support | No |
| With Casters | No |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Seating Type | Medium Bench Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| Seating Height | 19 to 26.5 in. |
| Material | Polyurethane |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 19 to 26.5 in. |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | No |
| Product Type | Laboratory Seat |
| Upholstery | No |
| Weight (English) | 27 lb. |
| Wheel Type | Stationary Glides |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ Polyurethane ESD Chair Medium Bench Height Seat Tilt, Adjustable Arms, and ESD Stationary Glides
Adjustable polyurethane ESD chair with medium back.
Fisherbrand™ High Bench Height EKO Vinyl Chair with Seat Tilt and Stationary Glides
Adjustable high bench chair EKO vinyl chair with seat tilt, adjustable arms, black foot ring, and stationary glides.
| Width (English) | 18 in. |
|---|---|
| With Tilt | Yes |
| Footrest | Yes |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 46 cm |
| With Armrest | Yes |
| Includes | 18.25 in. Diameter Black Durable Nylon Reinforced Fiberglass |
| With Lumbar Support | Yes |
| With Casters | No |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Seating Type | High Bench Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift, 5 Year on Upholstery |
| Seating Height | 24.75 to 34.5 in. |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 24.75 to 34.5 in. |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | Yes |
| Product Type | Laboratory Seat |
| Upholstery | Yes |
| Back Style | Standard |
| Weight (English) | 46 lb. |
| Wheel Type | Stationary Glides |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Arm Style | 2-Way Adjustable Arms |
Fisherbrand™ Polyurethane ESD Serpent Stool Chrome Desk Height with ESD Casters
Adjustable chrome ESD serpent stool.
Fisherbrand™ Standing Height Vinyl Sit-Stand with Foot Ring and Stationary Glides
Adjustable vinyl sit-stand with black foot ring and stationary glides.
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
|---|---|
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift, 5 Year on Upholstery |
| Width (English) | 18 in. |
| With Tilt | Yes |
| Footrest | Yes |
| Seating Height | 21 to 31 in. |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 21 to 31 in. |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 46 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | No |
| With Armrest | No |
| Includes | 18.25 in. Diameter Black Durable Nylon Reinforced Fiberglass |
| With Lumbar Support | No |
| Product Type | Laboratory Seat |
| With Casters | No |
| Upholstery | Yes |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Weight (English) | 23 lb. |
| Wheel Type | Stationary Glides |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | High Bench Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |
| Frame Type | Chrome Cast Aluminum |
|---|---|
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| Width (English) | 18 in. |
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Seating Height | 16.5 to 21.75 in. |
| Color | Black |
| Material | Polyurethane |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 16.5 to 21.75 in. |
| For Use With (Application) | Controlled Environment |
| Width (Metric) | 46 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | Yes |
| With Armrest | No |
| With Lumbar Support | No |
| Product Type | Laboratory Seat |
| Upholstery | No |
| Back Style | Standard |
| Frame Material | Cast Aluminum |
| Weight (English) | 31 lb. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | Desk Height |
| Finish | Chrome |
| Holds | 300 lb. |