Laboratory Seating
Chairs and stools designed for use in laboratory settings; products may be constructed with antibacterial/antifungal materials.
Lab stools and chairs are as varied as the situations in which they are used:
- Adjustability: Seating may adjust mechanically or pneumatically, and most seating can rotate 360° for ease of use; some chairs and stools may have additional ergonomic features, including the ability to adjust the tilt angle of the back or seat
- Height
- Desk height is typically 16 to 22 inches
- Bench height seating is between 25 and 33 inches
- Seating for tall bench heights may range from 34 to 42 inches
- Sit/stand seating can range from 21 to 31 inches in height
- Frame construction may be cast aluminum, nylon-reinforced fiberglass, or plain or powder-coated steel; seating may also include footrings (for comfort and ergonomics)
- Seats, backrests, and armrests may be made of:
- Wood
- Solid synthetic materials like polyurethane; these may be soil-resistant chairs
- Upholstered fabric chairs or vinyl chairs
- Backrests and armrests are optional and may be in fixed positions or adjustable
- Feet may incorporate casters for hard or soft (carpeted) surfaces and may add one or more inches of height; the feet may also be fit with gliders for easy movement on hard surfaces
- Other seating options include:
- Cleanroom chairs are typically constructed of solid materials that can be easily cleaned
- ESD (electrostatic discharge) certified to control static build-up
Weight limitations: Most seating has a maximum weight tolerance
- (59)
- (289)
- (4)
- (3)
- (80)
- (67)
- (67)
- (4)
- (59)
- (67)
- (58)
- (59)
- (59)
- (59)
- (67)
- (81)
- (3)
- (59)
- (67)
- (67)
- (67)
- (1)
- (4)
- (59)
- (67)
- (67)
- (125)
- (42)
- (280)
- (2)
- (114)
- (98)
- (30)
- (288)
- (431)
- (364)
- (18)
- (1,647)
- (5)
- (2)
- (3)
- (10)
- (309)
- (5)
- (484)
- (856)
- (10)
- (3)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Polyurethane ESD Ray Sit-Stand Stool Chrome Medium Bench Height with ESD Stationary Glides
Adjustable chrome polyurethane ESD ray sit-stand stool.
Fisherbrand™ Polyurethane ESD Tractor Sit-Stand Stool Chrome Desk Height with ESD Stationary Glides
Adjustable chrome polyurethane ESD tractor stool.
Fisherbrand™ Medium Bench Height Serpent Sit-Stand Stool with Chrome Foot Ring and Stationary Glides
Adjustable polyurethane serpent stool with chrome foot ring and stationary glides.
| Finition | Black |
|---|---|
| Avec roulettes | No |
| Avec soutien lombaire | No |
| Capacité | 300 lb. |
| Type du cadre | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
| Garantie | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| À utiliser avec (application) | Laboratory Seating |
| Hauteur de siège | 19 to 26.25 in. |
| Réglable | Yes |
| Réglable (hauteur) | 19 to 26.25 in. |
| Largeur (impériale) | 13.5 in. |
| Avec inclinaison | Yes |
| Avec dossier | No |
| Repose-pieds | Yes |
| Matériau | Polyurethane |
| Type de produit | Laboratory Seat |
| Type de roue | Stationary Glides |
| Type de siège | Medium Bench Height |
| Largeur (métrique) | 34.5 cm |
| Poids (impériale) | 28 lb. |
| Rembourrage | No |
| Comprend | 18 in. Diameter Round Tube Chrome Foot Ring with Knob Lock |
| Type de levage | Pneumatic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Matériau du cadre | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Avec accoudoirs | No |
Fisherbrand™ Polyurethane ESD Serpent Sit-Stand Stool Chrome Medium Bench Height with ESD Casters
Adjustable chrome ESD serpent stool.
Fisherbrand™ Polyurethane ESD Tractor Stool Chrome Desk Height with ESD Stationary Glides
Adjustable chrome polyurethane ESD tractor stool.
Fisherbrand™ Chrome Medium Bench Height Polypropylene Shell Chair with Chrome Foot Ring and Casters
Chrome adjustable polypropylene shell chair with chrome foot ring and casters.
| Finition | Chrome |
|---|---|
| Avec roulettes | Yes |
| Avec soutien lombaire | No |
| Capacité | 300 lb. |
| Type du cadre | Chrome Cast Aluminum |
| Garantie | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| À utiliser avec (application) | Laboratory Seating |
| Hauteur de siège | 19.5 to 27.5 in. |
| Réglable | Yes |
| Modèle arrière | Standard |
| Réglable (hauteur) | 19.5 to 27.5 in. |
| Largeur (impériale) | 16 in. |
| Avec inclinaison | No |
| Avec dossier | Yes |
| Repose-pieds | Yes |
| Matériau | Polypropylene |
| Type de produit | Laboratory Seat |
| Type de roue | Chrome Casters |
| Type de siège | Medium Bench Height |
| Largeur (métrique) | 41 cm |
| Poids (impériale) | 27 lb. |
| Comprend | 18 in. Diameter Round Tube Chrome Foot Ring with Knob Lock |
| Type de levage | Pneumatic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Matériau du cadre | Cast Aluminum |
| Avec accoudoirs | No |
Fisherbrand™ Medium Bench Height EKO Vinyl Chair with Stationary Glides
Adjustable medium bench height EKO vinyl chair with stationary glides.
| Avec inclinaison | No |
|---|---|
| Avec dossier | Yes |
| Finition | Black |
| Avec roulettes | No |
| Repose-pieds | No |
| Avec soutien lombaire | Yes |
| Type de produit | Laboratory Seat |
| Capacité | 300 lb. |
| Type du cadre | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
| Garantie | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift, 5 Year on Upholstery |
| Type de roue | Stationary Glides |
| Type de siège | Medium Bench Height |
| À utiliser avec (application) | Laboratory Seating |
| Largeur (métrique) | 46 cm |
| Poids (impériale) | 33 lb. |
| Rembourrage | Yes |
| Hauteur de siège | 20.5 to 28 in. |
| Réglable | Yes |
| Modèle arrière | Standard |
| Réglable (hauteur) | 20.5 to 28 in. |
| Largeur (impériale) | 18 in. |
| Type de levage | Pneumatic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Matériau du cadre | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Avec accoudoirs | No |
Fisherbrand™ Polyurethane ESD Ray Sit-Stand Stool Chrome Medium Bench Height with Chrome Foot Ring and ESD Casters
Adjustable chrome polyurethane ESD ray sit-stand stool.
Fisherbrand™ Medium Bench Height Polyurethane Serpent Stool with Stationary Glides
Adjustable polyurethane serpent stool with stationary glides.
| Avec inclinaison | No |
|---|---|
| Avec dossier | No |
| Finition | Black |
| Avec roulettes | No |
| Repose-pieds | No |
| Avec soutien lombaire | No |
| Matériau | Polyurethane |
| Type de produit | Laboratory Seat |
| Capacité | 300 lb. |
| Type du cadre | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
| Garantie | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| Type de roue | Stationary Glides |
| Type de siège | Medium Bench Height |
| À utiliser avec (application) | Laboratory Seating |
| Largeur (métrique) | 34.5 cm |
| Poids (impériale) | 26 lb. |
| Rembourrage | No |
| Hauteur de siège | 19 to 26.5 in. |
| Réglable | Yes |
| Réglable (hauteur) | 19 to 26.5 in. |
| Largeur (impériale) | 13.5 in. |
| Type de levage | Pneumatic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Matériau du cadre | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Avec accoudoirs | No |
Fisherbrand™ Polyurethane ESD Tractor Stool Chrome Medium Bench Height with ESD Stationary Glides
Adjustable chrome ESD tractor stool.
Fisherbrand™ Medium Bench Height Polyurethane Ray Sit-Stand Stool with Chrome Foot Ring and Stationary Glides
Adjustable chrome polyurethane ray stool.
| Avec inclinaison | Yes |
|---|---|
| Avec dossier | No |
| Finition | Chrome |
| Repose-pieds | Yes |
| Avec soutien lombaire | No |
| Matériau | Polyurethane |
| Type de produit | Laboratory Seat |
| Capacité | 300 lb. |
| Type du cadre | Chrome Cast Aluminum |
| Garantie | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| Type de roue | Stationary Glides |
| Type de siège | Medium Bench Height |
| À utiliser avec (application) | Laboratory Seating |
| Largeur (métrique) | 42 cm |
| Poids (impériale) | 28 lb. |
| Rembourrage | No |
| Hauteur de siège | 20 to 28 in. |
| Réglable | Yes |
| Réglable (hauteur) | 20 to 28 in. |
| Comprend | 18 in. Diameter Round Tube Chrome Foot Ring with Knob Lock |
| Largeur (impériale) | 16.5 in. |
| Type de levage | Pneumatic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Matériau du cadre | Cast Aluminum |
| Avec accoudoirs | No |
Fisherbrand™ Polyurethane ESD Serpent Sit-Stand with Chrome Foot Ring and ESD Stationary Glides
Adjustable ESD serpent sit-stand.
Fisherbrand™ Medium Bench Height Polypropylene Shell Chair with Chrome Foot Ring and Casters
Adjustable polypropylene shell chair with chrome foot ring and casters.
| Finition | Black |
|---|---|
| Avec roulettes | No |
| Avec soutien lombaire | No |
| Capacité | 300 lb. |
| Type du cadre | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
| Garantie | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| À utiliser avec (application) | Laboratory Seating |
| Hauteur de siège | 18.5 to 26 in. |
| Réglable | Yes |
| Modèle arrière | Standard |
| Réglable (hauteur) | 18.5 to 26 in. |
| Largeur (impériale) | 16 in. |
| Avec inclinaison | No |
| Avec dossier | Yes |
| Repose-pieds | Yes |
| Matériau | Polypropylene |
| Type de produit | Laboratory Seat |
| Type de roue | Stationary Glides |
| Type de siège | Medium Bench Height |
| Largeur (métrique) | 41 cm |
| Poids (impériale) | 27 lb. |
| Comprend | 18 in. Diameter Round Tube Chrome Foot Ring with Knob Lock |
| Type de levage | Pneumatic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Matériau du cadre | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Avec accoudoirs | No |
Fisherbrand™ High Bench Height EKO Vinyl Chair with Black Foot Ring and Non-brake Casters
Adjustable high bench chair EKO vinyl chair with seat tilt, black foot ring, and non-brake casters.
| Finition | Black |
|---|---|
| Avec roulettes | Yes |
| Avec soutien lombaire | Yes |
| Capacité | 300 lb. |
| Type du cadre | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
| Garantie | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift, 5 Year on Upholstery |
| À utiliser avec (application) | Laboratory Seating |
| Hauteur de siège | 24.75 to 34.5 in. |
| Réglable | Yes |
| Modèle arrière | Standard |
| Réglable (hauteur) | 24.75 to 34.5 in. |
| Largeur (impériale) | 18 in. |
| Avec inclinaison | Yes |
| Avec dossier | Yes |
| Repose-pieds | Yes |
| Type de produit | Laboratory Seat |
| Type de roue | Casters |
| Type de siège | High Bench Height |
| Largeur (métrique) | 46 cm |
| Poids (impériale) | 36 lb. |
| Rembourrage | Yes |
| Comprend | 18.25 in. Diameter Black Durable Nylon Reinforced Fiberglass |
| Type de levage | Pneumatic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Matériau du cadre | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Avec accoudoirs | No |
Fisherbrand™ Desk Height Polyurethane Ray Stool with Black Foot Ring and Casters
Adjustable polyurethane ray stool with black foot ring and chrome casters.
| Avec inclinaison | No |
|---|---|
| Avec dossier | No |
| Finition | Black |
| Avec roulettes | No |
| Repose-pieds | No |
| Avec soutien lombaire | No |
| Matériau | Polyurethane |
| Type de produit | Laboratory Seat |
| Capacité | 300 lb. |
| Type du cadre | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
| Garantie | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| Type de roue | Stationary Glides |
| Type de siège | Desk Height |
| À utiliser avec (application) | Laboratory Seating |
| Largeur (métrique) | 42 cm |
| Poids (impériale) | 25 lb. |
| Rembourrage | No |
| Hauteur de siège | 16 to 21 in. |
| Réglable | Yes |
| Réglable (hauteur) | 16 to 21 in. |
| Largeur (impériale) | 16.5 in. |
| Type de levage | Pneumatic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Matériau du cadre | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Avec accoudoirs | No |