Laboratory Equipment Carts and Accessories
- (2)
- (7)
- (1)
- (3)
- (18)
- (8)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (19)
- (7)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Painted Steel Vacuum Pump Cart
Vacuum Pump Cabinets are standing height, 35.1 in. tall. They have sound deadening material included. Pump cart is sold separately. Standard color is Fisherbrand™ White.
| Color | White |
|---|---|
| Material | Steel (18 ga.) |
Fisherbrand™ Laboratory Carts and Tables
Fisherbrand Laboratory Carts offer versatile choices for holding or transporting a variety of lab supplies, equipment and containers.
| Load Bearing Capacity (English) | 400 lb. |
|---|---|
| Height (Metric) | 92.4 cm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 181 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 34.88 x 19 x 36.38 in. (88.6 x 48.3 x 92.4 cm) |
| Width (English) | 19 in. |
| No. of Shelves | 2 |
| Length (Metric) | 88.6 cm |
| Color | Blue |
| Length (English) | 34.88 in. |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Versatile for holding or transporting variety of lab supplies, equipment and containers |
| Width (Metric) | 48.3 cm |
| Height (English) | 36.38 in. |
Labconco™ Carboy Caddy Laboratory Cart
Provide your workers with easy mobility when moving carboys around a lab environment with the versative Labconco Carboy Caddy Laboratory Cart.
Labconco™ Mobile Equipment Table
Make transporting heavy equipment easier with the Labconco Mobile Equipment Table. Featuring a steel frame and non-marking casters, this table can also be raised to the same height as most lab countertops to provide extra bench space if needed.
| Includes | 5 in. dia. Non marking Polyurethane casters with toe locks |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 800 lb. |
| Height (Metric) | 73 to 90.8 cm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 362.9 kg |
| Depth (English) | 30 in. |
| No. of Shelves | None |
| Product Type | Mobile Equipment Table |
| Capacity (Metric) Shelf | 362.8 kg |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Color | Glacier White |
| Material | Steel |
| Height (English) | 28.75 to 35.75 in. |
Labconco™ FreeZone Cart
Powder-coated steel cart supports FreeZone benchtop and Triad Freeze Dryers during use, storage, or transportation.
Labconco™ Instrument Cart/Desk
Labconco Laboratory Carts fit in every lab. This versatile cart has endless uses from transporting equipment and supplies to providing auxiliary bench space.
Labconco™ Glassware Cart
Carry glassware, plasticware and small instruments easily with the Labconco Glassware Cart.
Mopec Stainless Steel Utility Carts
Stainless steel utility carts are a versatile and durable solution for professionals seeking reliable storage and transport options.
| No. of Shelves | 3 |
|---|---|
| Product Type | Laboratory Cart |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
Metro™ MetroMax iQ™ Stationary Security Storage Unit
Protect sensitive materials from loss or pilferage. Stationary security storage unit allows for protection in a secure, parked unit within your work environment.
| Dimensions (L x W x H) | 50.875 x 26.9375 x 66.1875 in. |
|---|---|
| No. of Shelves | 2 |
| Product Type | Stationary Security Unit |
| Color | Taupe |
| Material | Epoxy-coated Steel |
Metro™ MetroMax High-Performance Liquid Chromatography (HPLC) Lab Cart
MetroMax high-performance liquid chromatography (HPLC) lab cart allows for greater access during initial set up and maintenance of equipment.
| Includes | 4 Solid MetroMax shelves (with raised lip to contain spills) and open grid shelf |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 800 lb. |
| Height (Metric) | 228.8 cm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 362.8 kg |
| Width (English) | 24 in. |
| No. of Shelves | 5 |
| Product Type | HPLC Cart |
| Color | Taupe, Blue |
| Capacity (Metric) | 40.6 kg |
| Material | Polymer,Stainless Steel |
| For Use With (Application) | For high performance liquid chromatography applications |
| Width (Metric) | 61 cm |
| Height (English) | 81 in. |
Metro™ Lab Cart, Autoclavable
Move and clean equipment with ease. Autoclavable lab cart is preconfigured with a choice of two or three shelves.
| Includes | Swedged posts and aluminum split sleeves |
|---|---|
| Height (Metric) | 99.1 cm |
| Product Type | Laboratory Cart |
| Color | Silver |
| No. of Casters | None |
| Material | Stainless Steel |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Height (English) | 39 in. |
InterMetro Industries Type 316 Stainless Steel Carts for Labs and Cleanrooms
Engineered for applications demanding the highest standards, Metro's new Type 316 Stainless Steel carts combine unparalleled durability, corrosion resistance, and cleanability.
| Load Bearing Capacity (English) | 900 lb. |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (Metric) | 408.23 kg |
| Product Type | Laboratory Cart |
| Material | Stainless Steel |