Furniture
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Laboratory Workstation with Black Epoxy Work Surface
Mobile Lab Workstations are furnished complete with shelving, electrical fixtures, and work surfaces. They include a heavy duty tubular steel base equipped with vibration isolation casters.
| Height (Metric) | 213.4 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 30 in. |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Height (English) | 84 in. |
Fisherbrand™ Laboratory Workstation with Black Phenolic Work Surface
Mobile Lab Workstations are furnished complete with shelving, electrical fixtures, and work surfaces. They include a heavy duty tubular steel base equipped with vibration isolation casters.
| Height (Metric) | 213.4 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 30 in. |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Height (English) | 84 in. |
Fisherbrand™ High Bench Height EKO Vinyl Chair with Foot Ring and Stationary Glides
Adjustable high bench chair EKO vinyl chair with foot ring and stationary glides.
| Width (English) | 18 in. |
|---|---|
| With Tilt | No |
| Footrest | Yes |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 46 cm |
| With Armrest | No |
| Includes | 20 in. Diameter Oval Tube Chrome Foot Ring with Internal Lock |
| With Lumbar Support | Yes |
| With Casters | No |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Seating Type | High Bench Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift, 5 Year on Upholstery |
| Seating Height | 24.75 to 34.5 in. |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 24.75 to 34.5 in. |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | Yes |
| Product Type | Laboratory Seat |
| Upholstery | Yes |
| Back Style | Standard |
| Weight (English) | 35 lb. |
| Wheel Type | Stationary Glides |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ Polyurethane ESD Serpent Stool Chrome Medium Bench Height with Chrome Foot Ring and ESD Stationary Glides
Adjustable chrome ESD serpent stool.
Fisherbrand™ Polyurethane ESD Tractor Stool Chrome Desk Height with ESD Stationary Glides
Adjustable chrome polyurethane ESD tractor stool.
Fisherbrand™ Medium Bench Height Polyurethane Serpent Stool with Stationary Glides
Adjustable polyurethane serpent stool with stationary glides.
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
|---|---|
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| Width (English) | 13.5 in. |
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Seating Height | 19 to 26.5 in. |
| Material | Polyurethane |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 19 to 26.5 in. |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 34.5 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | No |
| With Armrest | No |
| With Lumbar Support | No |
| Product Type | Laboratory Seat |
| With Casters | No |
| Upholstery | No |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Weight (English) | 26 lb. |
| Wheel Type | Stationary Glides |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | Medium Bench Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |
Fisherbrand™ Medium Bench Height EKO Vinyl Chair with Seat Tilt, Black Foot Ring, and Non-brake Casters
Adjustable medium bench height EKO vinyl chair with seat tilt, black foot ring, and non-brake casters.
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
|---|---|
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift, 5 Year on Upholstery |
| Width (English) | 18 in. |
| Footrest | Yes |
| Seating Height | 20.5 to 28 in. |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 20.5 to 28 in. |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 46 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | Yes |
| With Armrest | No |
| Includes | 18.25 in. Diameter Black Durable Nylon Reinforced Fiberglass |
| With Lumbar Support | Yes |
| Product Type | Laboratory Seat |
| With Casters | Yes |
| Upholstery | Yes |
| Back Style | Standard |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Weight (English) | 35 lb. |
| Wheel Type | Casters |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | Medium Bench Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |
Fisherbrand™ Desk Height Polyurethane Serpent Stool with Stationary Glides
Adjustable chrome serpent stool with stationary glides.
| Frame Type | Chrome Cast Aluminum |
|---|---|
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| Width (English) | 13.5 in. |
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Seating Height | 17 to 22 in. |
| Material | Polyurethane |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 17 to 22 in. |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 34.5 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | No |
| With Armrest | No |
| With Lumbar Support | No |
| Product Type | Laboratory Seat |
| Upholstery | No |
| Frame Material | Cast Aluminum |
| Weight (English) | 25 lb. |
| Wheel Type | Stationary Glides |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | Desk Height |
| Finish | Chrome |
| Holds | 300 lb. |
Fisherbrand™ Desk Height Polyurethane Serpent Sit-Stand Stool with Casters
Adjustable desk height serpent stool with casters.
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
|---|---|
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| Width (English) | 13.5 in. |
| With Tilt | Yes |
| Footrest | No |
| Seating Height | 16.5 to 21.5 in. |
| Material | Polyurethane |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 16.5 to 21.5 in. |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 34.5 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | No |
| With Armrest | No |
| With Lumbar Support | No |
| Product Type | Laboratory Seat |
| With Casters | Yes |
| Upholstery | No |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Weight (English) | 26 lb. |
| Wheel Type | Casters |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | Desk Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |
Fisherbrand™ Polyurethane ESD Tractor Sit-Stand Stool Chrome Medium Bench Height with ESD Stationary Glides
Adjustable chrome ESD tractor sit-stand stool.
Fisherbrand™ Medium Bench Height Serpent Sit-Stand Stool with Chrome Foot Ring and Casters
Adjustable polyurethane serpent stool with chrome foot ring and chrome casters.
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
|---|---|
| Width (English) | 13.5 in. |
| With Tilt | Yes |
| Footrest | Yes |
| Seating Height | 19 to 26.25 in. |
| Material | Polyurethane |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 19 to 26.25 in. |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 34.5 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | No |
| With Armrest | No |
| Includes | 18 in. Diameter Round Tube Chrome Foot Ring with Knob Lock |
| With Lumbar Support | No |
| Product Type | Laboratory Seat |
| With Casters | Yes |
| Upholstery | No |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Weight (English) | 28 lb. |
| Wheel Type | Casters |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | Medium Bench Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |
Fisherbrand™ Desk Height Polyurethane Serpent Sit-Stand Stool with Chrome Casters
Adjustable chrome serpent stool with chrome casters.
| Frame Type | Chrome Cast Aluminum |
|---|---|
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| Width (English) | 13.5 in. |
| With Tilt | Yes |
| Footrest | No |
| Seating Height | 17.5 to 22.5 in. |
| Material | Polyurethane |
| Lift Type | Pneumatic |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 34.5 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | No |
| With Armrest | No |
| With Lumbar Support | No |
| Product Type | Laboratory Seat |
| With Casters | Yes |
| Upholstery | No |
| Frame Material | Cast Aluminum |
| Weight (English) | 26 lb. |
| Wheel Type | Chrome Casters |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | Desk Height |
| Finish | Chrome |
| Holds | 300 lb. |
Fisherbrand™ Medium Bench Height EKO Vinyl Chair with Adjustable Arms, Chrome Foot Ring, and Non-brake Casters
Adjustable medium bench height EKO vinyl chair with adjustable arms, chrome foot ring, and non-brake casters.
| Width (English) | 18 in. |
|---|---|
| With Tilt | No |
| Footrest | Yes |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 46 cm |
| With Armrest | Yes |
| Includes | 20 in. Diameter Oval Tube Chrome Foot Ring with Internal Lock |
| With Lumbar Support | Yes |
| With Casters | Yes |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Seating Type | Medium Bench Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift, 5 Year on Upholstery |
| Seating Height | 20.5 to 28 in. |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 20.5 to 28 in. |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | Yes |
| Product Type | Laboratory Seat |
| Upholstery | Yes |
| Back Style | Standard |
| Weight (English) | 44 lb. |
| Wheel Type | Casters |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Arm Style | 2-Way Adjustable Arms |
Fisherbrand™ Medium Bench HeightPolyurethane Serpent Sit-Stand Stool Chrome with Foot Ring and Casters
Adjustable chrome serpent stool with chrome foot ring and chrome casters.
| Frame Type | Chrome Cast Aluminum |
|---|---|
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| Width (English) | 13.5 in. |
| With Tilt | Yes |
| Footrest | Yes |
| Seating Height | 20 to 28 in. |
| Material | Polyurethane |
| Lift Type | Pneumatic |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 34.5 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | No |
| With Armrest | No |
| Includes | 18 in. Diameter Round Tube Chrome Foot Ring with Knob Lock |
| With Lumbar Support | No |
| Product Type | Laboratory Seat |
| With Casters | Yes |
| Upholstery | No |
| Frame Material | Cast Aluminum |
| Weight (English) | 28 lb. |
| Wheel Type | Chrome Casters |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | Medium Bench Height |
| Finish | Chrome |
| Holds | 300 lb. |
Fisherbrand™ Medium Bench Height Vinyl Mini-Stool with Stationary Glides
Adjustable vinyl mini-stool with stationary glides.
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
|---|---|
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift, 5 Year on Upholstery |
| Width (English) | 14.5 in. |
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Seating Height | 20.75 to 27.75 in. |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 20.75 to 27.75 in. |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 37 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | No |
| With Armrest | No |
| With Lumbar Support | No |
| Product Type | Laboratory Seat |
| With Casters | No |
| Upholstery | Yes |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Weight (English) | 16 lb. |
| Wheel Type | Stationary Glides |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | Medium Bench Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |