Biosafety Cabinet Accessories
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (5)
- (2)
- (12)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (4)
- (2)
- (2)
- (9)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (23)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (1)
- (19)
- (1)
- (6)
- (2)
Filtered Search Results
Universal Piping for Thermo Scientific™ 1300 Series A2 Biological Safety Cabinets
Factory-installed Universal Air/Gas Piping
Thermo Scientific™ Accessories for 1500 Series A2 Class II, Type A2 Biological Safety Cabinet
Redefine excellence in your lab with the Thermo Scientific™ 1500 Series Class II, Type A2 Biological Safety Cabinet, offering advanced protection, exceptional user comfort, and convenience.
Labconco™ Biosafety Cabinet Telescoping Base Stand
Designed to support Logic™ Class II Biological Safety Cabinets and PuriCare™ Procedure Stations. Optic White epoxy-coated steel frame. Available with fixed leveling feet or casters.
| Height (Metric) | 69.9 to 87.6 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 29 in. |
| For Use With (Equipment) | Labconco Class II Biosafety Cabinets |
| Product Type | Base Assembly |
| Depth (Metric) | 73.7 cm |
| Ports | None |
| For Use With (Application) | Biosafety |
| Height (English) | 27.5 to 34.5 in. |
Labconco™ Ultraviolet Lamp Kit
For Optic White Logic™ Biosafety Cabinets and PuriCare Procedure Stations.
Labconco™ Logic™ Remote Communication Board
For connecting Class II Type A2 Optic White Logic and PuriCare Procedure Stations to remote blowers or building management systems.
Labconco™ Logic™/Procedure Station Vacu-Pass Cable Portal Kit
Designed to work with Optic White Logic and PuriCare Procedure Stations. Right or left side compatible.
Thermo Scientific™ Height Adjustable Floor Stand for Herasafe™ 2030i
For use with Herasafe 2030i Biological Safety Cabinets
| Height (Metric) | 680 to 880 mm |
|---|---|
| Description | Charcoal Gray |
| Product Type | Height Adjustable Floor Stand |
| Depth (Metric) | 800 mm |
| Height (English) | 26.7 in. to 34.6 in. |
Labconco™ Logic™ Work Surface Prop Rod
Holds the work surface in a raised position for easy cleaning.
Labconco™ Logic™ Cell Culture Cart Side Shelf Accessory
Two side shelves that attach to the right and/or left side of the Logic Cell Culture Cart. Shelves can be used for extra for bottles or for dispensing gloves of various sizes. Each cart can have up to four shelves.
Labconco™ Logic™ Cell Culture Cart
The Logic Cell Culture Cart provides compact storage for common cell culture supplies like serological pipettes, gloves, lab tissues and disinfectants. Provides quick and convenient access for common cell culture supplies while working in a biosafety cabinet. Compact design works well in small spaces.
Labconco™ Class II Biosafety Cabinet IV Bar Kit
IV bar, hooks and hardware to support intravenous solution bottles and bags in Logic Biosafety Cabinets.
| Product Type | IV Bag Holder Kit |
|---|
Labconco™ Logic™ and Procedure Station Class II Type A2 Airflow Sensor
Designed to work with Optic White Logic and PuriCare Procedure Stations. Allows display of inflow and downflow velocities on display screen. Select part number based on exhaust requirements. Requires installation and certifier calibration.
| Includes | Sensor and installation hardware |
|---|---|
| Width (Metric) Exterior | 10.2 in. |
| Height (Metric) | 5.1 cm |
| Depth (English) | 4 in. |
| Product Type | Airflow Sensor |
| Depth (Metric) | 10.2 cm |
| Width (English) Interior | 4 in. |
| Width (English) Exterior | 4 in. |
| Height (English) | 2 in. |
| Width (Metric) Interior | 10.2 in. |