Biosafety Cabinet Accessories
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (5)
- (2)
- (12)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (4)
- (2)
- (2)
- (9)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (23)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (1)
- (19)
- (1)
- (6)
- (2)
Filtered Search Results
Labconco Logic A2 Airflow Sensor
Airflow sensor kit for recirculating 8 ft. Logic Biosafety Cabinets.
| Shipping Weight (Metric) | 1.8 kg |
|---|---|
| Height (Metric) | 8.4 cm |
| Width (English) | 6 in. |
| Net Weight (Metric) | 0.5 kg |
| Height (English) Exterior | 3.3 in. |
| Width (Metric) | 15.2 cm |
| Height (Metric) Exterior | 8.4 cm |
| Depth (English) Exterior | 3.3 in. |
| Width (Metric) Exterior | 15.2 cm |
| For Use With (Equipment) | Logic Vue Class II Enclosures |
| Product Type | Tubing Pass-Through |
| Weight (English) | 4 lb. |
| Depth (Metric) Exterior | 8.4 cm |
| Net Weight (English) | 1 lb. |
| Width (English) Exterior | 6 in. |
| Weight (Metric) | 1.8 kg |
| Height (English) | 3.3 in. |
Labconco™ Logic™ Cell Culture Cart Interior Shelf Accessory
Divides the lower storage area of Logic Cell Culture Cart for added flexibility, adjustable height.
Labconco Logic A2 Airflow Sensor
Airflow sensor kit for recirculating 8 ft. Logic Biosafety Cabinets.
Labconco Logic Telescoping Stand with Casters
Welded telescoping base stand with casters for 8 ft. Logic Biosafety Cabinets.
Labconco™ Logic™ Cell Culture Cart Side Shelf Accessory
Two side shelves that attach to the right and/or left side of the Logic Cell Culture Cart. Shelves can be used for extra for bottles or for dispensing gloves of various sizes. Each cart can have up to four shelves.
Labconco™ Logic™ Cell Culture Cart
The Logic Cell Culture Cart provides compact storage for common cell culture supplies like serological pipettes, gloves, lab tissues and disinfectants. Provides quick and convenient access for common cell culture supplies while working in a biosafety cabinet. Compact design works well in small spaces.
Labconco™ Ventus™ II Canopy Connection
Ventus™ II Canopy Connection for exhausting Logic™ and PuriCare™ Class II, Type A2 biosafety cabinets. NSF approved.
| Height (Metric) | 17.8 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 17.3 in. |
| For Use With (Equipment) | Labconco Logic or PuriCare Class II Type A2 biosafety cabinet |
| Product Type | Canopy Connection Kit |
| Depth (Metric) | 43.9 cm |
| For Use With (Application) | Biosafety Exhaust |
| Height (English) | 7 in. |
Labconco™ Logic™ Vue Cable Safety Interlock
Provides interface between the Logic Vue and automation devices that employ a safety interlock
Labconco™ Logic™ Particle Counter Integration Kit
Particle Counter Integration Kit for Logic biosafety cabinets. Allows quick identification of particulate level in biosafety cabinet.