Controlled Environments Wipes
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (6)
- (6)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (5)
- (4)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (4)
- (3)
- (1)
- (17)
- (152)
- (87)
- (1)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (10)
- (25)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (30)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (53)
- (21)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (22)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
- (113)
- (13)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (10)
- (44)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (19)
- (3)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (5)
- (20)
- (32)
- (84)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (2)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (13)
- (1)
- (1)
- (10)
- (11)
- (2)
- (1)
- (5)
- (7)
- (1)
- (59)
- (138)
- (4)
- (12)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (7)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (7)
- (3)
- (7)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (49)
- (38)
- (103)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (17)
- (2)
- (22)
- (2)
- (21)
- (62)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (2)
- (11)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (9)
- (7)
- (2)
- (1)
- (9)
- (1)
- (7)
- (6)
- (12)
- (1)
- (2)
- (4)
- (45)
- (37)
- (101)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (7)
- (9)
- (2)
- (24)
- (1)
- (24)
- (53)
- (7)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Sterile Non-Woven Wipes
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Sterile poly-cellulose cleanroom wipes.
Fisherbrand™ Pre-Saturated Nonwoven 70% IPA Cleanroom Wipes
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Pre-Saturated Nonwoven 70% IPA Cleanroom Wipes are made from a poly-cellulose blend and are pre-saturated with 70% IPA/30% DI water. Packaged in convenient containers that allow the user to open, remove a wipe, and close the container with one hand.
Contec™ PROSAT™ Sterile™ Meltblown Polypropylene Wipes
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
These sterile, polypropylene wipes are presaturated with 70% USP grade isopropyl alcohol and 30% deionized water, and provide a consistent release of solvent to thoroughly remove surface contaminants in critical environments.
| Longueur (métrique) | 28 cm |
|---|---|
| Certifications/Conformité | ISO Class 5 to 8 |
| Longueur (impériale) | 11 in. |
| Dimensions (L x P) | 28 x 23 cm (11 x 9 in.) |
| Largeur (métrique) | 23 cm |
| Solution de la saturation | 70% IPA, 30% DI Water |
| Matériau | Polypropylene |
| Type de produit | Pre-saturated Wipe |
| Stérilité | Sterile |
| Largeur (impériale) | 9 in. |
| À utiliser avec (application) | Routine Equipment Cleaning in Sterile Environments |
Contec™ Quiltec™ I Wipes
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Clean interior surfaces, tools, or products. Quiltec™ I Wipes offer an extremely high sorptive capacity. These durable polyester wipes are ideal for cleanroom applications.
| Épaisseur | 2-ply |
|---|---|
| Jetable | Single-use |
| Matériau | Polyester |
| Type de produit | Cleanroom Wipe |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Berkshire™ Durx™ 670 Cleanroom Wipers
For ISO Class 5 to 8 (100 to 100000) Cleanroom Class applications
| Certifications/Conformité | RoHS 2002/05, REACH, USP |
|---|---|
| Matériau | Polyester Cellulose |
| Type de produit | Cleanroom Wipe |
| Structure | Nonwoven |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Compatibilité | Common cleaning and disinfecting solutions |
| Couleur | White |
|---|---|
| Bords | Laundered cut |
| Matériau | Continuous-filament Polyester |
| Poids de base | 158 |
| Structure | Double-knit |
| À utiliser avec (application) | Ideal for general wiping, spill control, cleaning and polishing Stainless Steel, protective covering for parts and product |
| Certifications/Conformité | ISO 9001:2000, 13485:2003, 14001:2004 and OHSAS 18001:1999 |
|---|---|
| Matériau | Polyester Cellulose |
| Type de produit | Dry Wipe |
| Poids de base | 69 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Designed for general purpose wiping where economy and cleanliness are of critical importance, ideal for applications where high absorbency and low extractables are prime considerations |
Kimberly-Clark Professional™ Kimtech Pure™ W4 Wipers
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
For ISO Class 4 and higher applications.
| Couleur | White |
|---|---|
| Bords | Straight clean knife-cut |
| Matériau | Polypropylene |
| À utiliser avec (application) | For ISO Class 4 and higher cleanroom applications |
Kimberly-Clark Professional™ Kimtech Pure™ W5 Wipers
For ISO Class 5 (Class 100) or higher applications
| Matériau | Polyester Cellulose |
|---|---|
| Poids de base | 60 |
| Autoclavable | Autoclavable |
Fisherbrand™ Sterile Sealed Edge Polyester Knit Wipes
Manufactured from 100% polyester providing a tough, absorbent, and abrasion resistant product.
Fisherbrand™ Nonwoven Cleanroom Wipes, Made in USA
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Nonwoven Poly-Cellulose Cleanroom Wipes are highly absorbent and extremely clean (non-shedding). Made in the USA.
| Couleur | White |
|---|---|
| Certifications/Conformité | ISO Class 5 to 6 (100 to 1000) Cleanroom Wipe, USP 797 and USP 800 wipe requirements |
| Absorbance | 288 mL/m2 |
| Matériau | Polyester Cellulose |
| Type de produit | Cleanroom Wipe |
| Stérilité | Non-sterile |
| Poids de base | 68 gsm |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Laboratory and Cleanroom |
Fisherbrand™ Sterile Pre-Saturated Wipes
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Manufactured from 100% polyester providing a tough, absorbent, and abrasion resistant product.
| Épaisseur | 1-ply |
|---|---|
| Couleur | White |
| Certifications/Conformité | Validated to SAL (Sterility Assurance Level) of 10-6 |
| Solution de la saturation | 70% IPA, 30% DI Water |
| Jetable | Single-use |
| Type de produit | Wipe |
| Stérilité | Sterile |
| Type de conteneur | Bag |
| Autoclavable | Autoclavable |
Fisherbrand™ Polypropylene Cleanroom Wipe
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Engineered to absorb oil and other tough to clean chemicals
| Épaisseur | 1-ply |
|---|---|
| Largeur (métrique) | 27.94 cm |
| Jetable | Single-use |
| Matériau | Polypropylene |
| Type de produit | Cleanroom Wipe |
| Stérilité | Non-sterile |
| Largeur (impériale) | 11 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ Polypropylene Cleanroom Wipes
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Polypropylene Cleanroom Wipes are extremely clean, free of additives and feature a very high level of absorbency.