Chambers and Microslides
- (4)
- (4)
- (4)
- (7)
- (1)
- (5)
- (1)
- (4)
- (6)
- (1)
- (2)
- (4)
- (8)
- (4)
- (32)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (47)
- (10)
- (1)
- (3)
- (7)
- (2)
- (11)
- (1)
- (13)
- (4)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (7)
Filtered Search Results
Invitrogen™ Coverslip Mini-Rack, for 8 coverslips
Miniature support designed to vertically hold eight standard round or square coverslips
| Type | EZ Slide |
|---|---|
| Lid Material | Polystyrene |
| Color | Clear |
| Well Material | Polypropylene |
| Material | Glass |
| For Use With (Application) | Simplify your cell analysis by using the Millicell EZ SLIDE glass slide to culture, fix, stain and view your sample all in one device |
| Sterility | Sterile |
Invitrogen™ CultureWell™ Multiwell Chambered Coverslip CWCS 8R-1.0, 24 mm x 50 mm coverslips, eight 1 mm-deep wells per coverslip
Convenient for preparing cultured cells for staining and imaging
Thermo Scientific™ Nunc™ Lab-Tek™ Chambered Coverglass
Perform high-magnification microscopy and confocal image analysis with Thermo Scientific™ Nunc™ Lab-Tek™ Chambered Coverglass.
| Includes | Clear polystyrene lid with handle on the side for aseptic manipulations |
|---|---|
| Thickness (Metric) | 0.13 to 0.17 mm |
| Lid Material | Polystyrene |
| Dimensions (LxW) | 57 x 25 mm |
| Surface Treatment | Cell Culture |
| Material | Borosilicate Glass (1.0) |
| Closure Color | Clear |
| No. per Pack | 16 |
| Sterility | Sterile |
Invitrogen™ CultureWell™ Multiwell Chambered Coverslip CWCS 2R-2.0, 24 mm x 50 mm coverslips, two 2 mm-deep wells per coverslip
Convenient for preparing cultured cells for staining and imaging
Corning™ BioCoat™ #1 German Glass Coverslips, Round
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Coated with a variety of extracellular matrix substrates. Corning™ BioiCoat™ No. 1 German Glass Coverslips provide an ideal solution for enhanced cell attachment and growth of a variety of primary cells and transformed cells in serum-free or serum-containing cultures.
| Type | Slide Coverslip |
|---|---|
| Material | No. 1 German Glass |
| For Use With (Application) | Fluorescence imaging of live cells, confocal microscopy, high resolution and inverted microscopy, phase contrast microscopy |
Thermo Scientific™ Nunc™ Lab-Tek™ II CC2™ Chamber Slide System
Enable cell growth directly on a glass microscope slide with the Thermo Scientific™ Nunc™ Lab-Tek™ II CC2™ Chamber Slide System.
| Includes | Clear polystyrene lid with handles on the top and side for aseptic manipulations |
|---|---|
| Lid Material | Polystyrene |
| Dimensions (LxW) | 74 x 25 mm |
| Surface Treatment | Cell Culture |
| Material | CC2 Glass (mimics polylysine) |
| Closure Color | Clear |
| No. per Pack | 16 |
| Sterility | Sterile |
Invitrogen™ Press-to-Seal™ Silicone Isolator with Adhesive, eight wells, 9 mm diameter, 1.0 mm deep
For versatility and flexibility, isolators can be easily trimmed to custom fit enclosures
Invitrogen™ CoverWell™ Incubation Chamber Gasket
Designed for immunocytochemistry and in situ hybridization
Invitrogen™ CoverWell™ Perfusion Chamber Gasket, 8 chambers, 9 mm diameter, 0.5 mm deep
Designed to facilitate live-cell imaging and manipulation
Invitrogen™ CoverWell™ Incubation Chamber Gasket
Designed for immunocytochemistry and in situ hybridization
Invitrogen™ CoverWell™ Imaging Chamber Gasket with Adhesive
Incorporate thin, UV-transparent plastic cover, making them ideal for fluorescence microscopy and image analysis
Invitrogen™ CultureWell™ Chambered Coverglass for Cell Culture, 16 wells per coverglass
Ideal for cell culture and fluorescence imaging applications
Invitrogen™ Press-to-Seal™ Silicone Isolator, one well, 20 mm diameter, 0.5 mm deep
For versatility and flexibility, isolators can be easily trimmed to custom fit enclosures