Floor Model Rotors
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (47)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (27)
- (7)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (8)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (13)
- (1)
- (1)
- (1)
- (17)
- (10)
- (6)
- (37)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ S50-A Fixed Angle Rotor for MTX and MX Plus Micro-Ultracentrifuges
Receive 66% larger total capacity compared to similar products with the Thermo Scientific™ 550-A Fixed Angle Rotor, which performs at 50,000rpm.
Thermo Scientific™ S100-AT3 Fixed Angle Rotor for MTX and MX Plus Micro-Ultracentrifuges
Process samples more effectively with the Thermo Scientific™ S100-AT3 Fixed Angle Rotor, which can operate at 100,000rpm.
Thermo Scientific™ S120-AT2 Fixed Angle Rotor for MTX and MX Plus Micro-Ultracentrifuges
Process large capacities (10 x 2mL) with this small, fixed angle rotor.
Thermo Scientific™ S100-AT4 Fixed Angle Rotor for MTX and MX Plus Micro-Ultracentrifuges
Support capacities of 6 x 3.5mL, with additional support for microtubes at speeds up to 100,000rpm.
Thermo Scientific™ Centrifuge Buckets for BIOFlex HS
Thermo Scientific™ Centrifuge Buckets are designed for use with BIOFlex HS.
Thermo Scientific™ Fiberlite™ F13-14 x 50cy Fixed Angle Rotor
Execute a complete workflow in a single conical tube, achieving time and cost efficiencies as well as waste reduction with this fixed angle rotor.
| Max. Speed | 13,000 rpm |
|---|---|
| Description | Fiberlite F13-14 x 50cy Fixed Angle Rotor |
| Min. RCF | 15,710 x g |
| Max. Tube Diameter | 29 mm |
| Material | Carbon Fiber Composite |
| Max. RCF | 29,000 x g |
| Radius (Metric) | 153 mm |
| Type | Fixed Angle Rotor |
| Angle | 34° |
| Max. Tube Length | 115 mm |
| Capacity | 4 x 50 mL |
| Radius (Metric) Min. | 83 mm |
| Certifications/Compliance | Biocontainment Certified by CAMR, HPA, Porton Down, U.K. |
| Biocontainment | Yes |
| K Factor | 916 |
| Net Weight | 15.5 lb. (7.03 kg) |
Thermo Scientific™ HLR-6 Swinging Bucket Rotor
Accomodate a variety of blood bags varying in size with Thermo Scientific™ HLR-6 Swinging Bucket Rotor. Adapters ranging from 250mL to 550mL provide capacity flexibility.
Thermo Scientific™ Fiberlite F55-12x1.5 MUC Micro-Ultracentrifuge Rotor
It is an effective choice for micro-volume separation of protein, virus, as well as lipemia removal in blood samples piror to biochemical tests.
Thermo Scientific™ Fiberlite F14-14 x 50cy for LYNX 4000 and 6000 Superspeed Centrifuges
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Shorten set-up time and experience peace of mind that the rotor is secure with the Thermo Scientific™ Fiberlite™ F14-14 x 50cy Fixed-Angle Rotor.
Thermo Scientific™ T-647.5 Fixed Angle Rotor
Enable large-volume pelleting with the T-647.5 Fixed Angle Rotor
Thermo Scientific™ S80-AT2 Fixed Angle Rotor for MTX and MX Plus Micro-Ultracentrifuges
Effectively centrifugalize samples during multiple micro-sample pelleting and lipoprotein flotation with this rotor, offering 30 x 0.5mL capacity at speeds up to 80,000rpm.
Thermo Scientific™ Fiberlite F65L-6 x 13.5 Fixed Angle Rotor for WX+ Ultraspeed Centrifuges
Process 6 x 13.5mL at speeds of 65,000rpm and maximum RCF of 324,000 x g with the corrosion-free carbon fiber Thermo Scientific™ Fiberlite™ F65L-6 x 13.5 Fixed-Angle Rotor.
Thermo Scientific™ Fiberlite™ F14-6 x 250y Fixed Angle Rotor
Process large volumes with the six-place, 250 mL fixed angle rotor.
| Max. Speed | 14,000 rpm |
|---|---|
| Description | Fiberlite F14-6 x 250y Fixed Angle Rotor |
| Min. RCF | 8,122 x g |
| Max. Tube Diameter | 62 mm |
| Material | Carbon Fiber Composite |
| Max. RCF | 30,100 x g |
| Radius (Metric) | 137 mm |
| Type | Fixed Angle Rotor |
| Angle | 23° |
| Max. Tube Length | 135 mm |
| Capacity | 6 x 250 mL |
| Radius (Metric) Min. | 37 mm |
| Biocontainment | Yes |
| K Factor | 1690 |
| Net Weight | 15.5 lb. (7.03 kg) |
Thermo Scientific™ S110-AT Fixed Angle Rotor
Reduce separation time, processing samples 17% faster than previous similar rotors at an RCF of 691,000 x g using this fixed angle rotor.
Thermo Scientific™ Fiberlite F9-6 x 1000 LEX Fixed Angle Rotor for LYNX 6000 Superspeed Centrifuge
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Shorten set-up time while providing peace of mind that the rotor is secure with Thermo Scientific™ Fiberlite™ F9-6 x 1000mL LEX Fixed Angle Rotor.