Benchtop Rotors
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (34)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (53)
- (1)
- (9)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (33)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (4)
- (3)
- (6)
- (15)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (7)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (5)
- (4)
- (1)
- (10)
- (2)
- (1)
- (9)
- (12)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (9)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (11)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (6)
- (7)
- (63)
- (12)
- (1)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ HIGHConic III Fixed Angle Rotor for Sorvall ST8/ST8R, Megafuge 8/8R and SL8/SL8R Centrifuges
View samples through a transparent lid for added safety and convenience in case of a spill.
Thermo Scientific™ TX-750 4 x 750 mL Swinging Bucket Rotor
Increase lab productivity with the 750 mL swinging bucket rotor, delivering maximum flexibility at 4700 rpm.
| Certifications/Compliance | Biocontainment certified by CAMR™, HPA, Porton Down, U.K. |
|---|---|
| Biocontainment | Yes |
Fisherbrand™ High-Speed Mini-Centrifuge, 4 x 8 Strip 0.2 mL Tube (with knob), Black
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Strip Tube Rotor for High-Speed Mini-Centrifuge.
Fisherbrand™ Standard Rotor for High Speed Midi-Centrifuge
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Standard Rotor for High-Speed Midi-Centrifuge.
Thermo Scientific™ 1000mL BIOS Swinging Bucket Rotors
Efficiently and reliably perform your bioprocessing methods with the Thermo Scientific™ 6 x 1000mL or 8 x 1000mL swinging bucket rotors.
Thermo Scientific™ TX-100S Swinging Bucket Clinical Rotor for Sorvall ST8/ST8R, Megafuge 8/8R and SL8/SL8R Centrifuges
Provide efficient clinical processing of up to 8 x 5/7mL blood collection tubes with certified biocontainment using these rotors.
Thermo Scientific™ DualSpin Rotor for Medifuge Centrifuge
Perform both routine clinical and life science separations with this unique rotor featuring a 2-in-1 hybrid design.
Thermo Scientific™ Rotor Packages for Sorvall™ ST8 Benchtop Centrifuge
Convenient cell culture and clinical packages
| Max. Speed | 4,500 rpm |
|---|---|
| Radius (Metric) | 5.1 to 14.4 cm |
| Type | Swinging Bucket Rotor |
| Angle | 90° |
| For Use With (Equipment) | Thermo Scientific™ Sorvall™ ST8 Benchtop Centrifuge |
| Material | Aluminum |
| Max. RCF | 3,260 x g |
| Biocontainment | Yes |
Thermo Scientific™ H-Flex 1 Swinging Bucket Rotor and Accessories
Spin more with less! High capacity and flexibility—all in a small footprint.
| Quantity | Set of 2 |
|---|
Thermo Scientific™ Fiberlite™ F15-8 x 50cy Fixed Angle Rotor
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Pellet fractional samples with high RCF using this fixed angle rotor.
| Radius (Metric) | 104 mm |
|---|---|
| Type | Fixed Angle Rotor |
| Angle | 25° |
| Max. Tube Length | 121 mm |
| Capacity | 8 x 50 mL |
| Max. Tube Diameter | 30 mm |
| K Factor | 1381 |
Thermo Scientific™ M10 Microplate Swinging Bucket Rotor for Sorvall ST8/ST8R, Megafuge 8/8R and SL8/SL8R Centrifuges
Spin up to 4 microplates or 2 deepwell plates with the convenience of transportable microplate carriers.
Thermo Scientific™ mySPIN™ Mini Centrifuge Series Rotors
Spin 0.2mL and 1.5/2.0mL tubes with Thermo Scientific™ mySPIN™ Mini Centrifuge Series Rotors.
| Type | Fixed Angle Rotor |
|---|---|
| Material | Reinforced Glass Fiber |
| Biocontainment | No |
Thermo Scientific™ 6 x 50mL Fixed Angle HIGHConic™ Rotor with Cover
Enhance pelletization and reduce processing time in conical cell culture tubes with a unique 45° angle design by using the Thermo Scientific™ 6 x 50mL Fixed Angle Highconic™ Rotor.