Western Blot and Nucleic Acid Membranes and Filter Paper
- (1)
- (22)
- (69)
- (19)
- (110)
- (34)
- (6)
- (76)
- (12)
- (7)
- (144)
- (1)
- (1)
- (18)
- (10)
- (5)
- (9)
- (6)
- (14)
- (15)
- (43)
- (9)
- (9)
- (6)
- (3)
- (4)
- (71)
- (5)
- (10)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (4)
- (3)
- (1)
- (20)
- (2)
- (1)
- (2)
- (27)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (30)
- (2)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (7)
- (2)
- (33)
- (7)
- (6)
- (7)
- (1)
- (12)
- (1)
- (12)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (6)
- (17)
- (1)
- (2)
- (20)
- (2)
- (3)
- (28)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (21)
- (1)
- (21)
- (1)
- (2)
- (4)
- (8)
- (34)
- (6)
- (1)
- (5)
- (1)
- (6)
Filtered Search Results
Cytiva Whatman™ Grade GB003 Blotting Paper
Ensures that no contamination will occur during the transfer steps. Whatman™ Grade GB003 Blotting Paper eliminates sheet to sheet variations with precisely cut membrane sizes.
| Thickness | 0.8 mm |
|---|---|
| Format | Sheet |
| Grade | GB003 |
| Material | Pure Cellulose |
| For Use With (Application) | General purpose paper used as membrane gel support |
Cytiva Amersham™ Protran™ NC Nitrocellulose Membranes: Rolls
Use this versatile nitrocellulose membrane for excellent binding affinity for small proteins and peptides, as well as nucleic acids. Cytiva Amersham™ Protran™ NC Nitrocellulose Membranes: Rolls offer excellent sensitivity, resolution, and low background.
| Format | Roll |
|---|---|
| Length (Metric) | 4 m |
| Material | 100% Pure Nitrocellulose |
| For Use With (Application) | Western blots, dot-blot assays, and other protein or nucleic acid methods |
| Pore Size | 0.2 μm |
|---|
Invitrogen™ Power Blotter XL Welcome Pack
Get rapid and efficient semi-dry protein transfer with the Invitrogen™ Power Blotter.
Invitrogen™ Power Blotter Select Transfer Stacks, nitrocellulose, mini
Transfer proteins rapidly and efficiently with these ready-to-use high performance transfer stacks for Invitrogen Power Blotter.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Pore Size | 0.2 μm |
| Format | Transfer Stack |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Dimensions (LxW) | Mini, 8 cm x 8 cm |
| Material | Nitrocellulose |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Product Line | Power Blotter |
MilliporeSigma™ Immobilon™ Blotting Filter Paper
Chromatography-grade blotting filter paper precut to the most popular Western blotting sizes
| Thickness | 550 μm |
|---|---|
| For Use With (Application) | Western blotting; dot/slot blotting |
Thermo Scientific™ Biodyne™ B Nylon Membrane, 0.45 μm, 8 cm x 12 cm
Sheets of unmodified or positively charged Biodyne A and Biodyne B Nylon that provide excellent binding characteristics for nucleic acid transfer, blotting and detection.
MilliporeSigma™ Immobilon NOW Dispenser
Immobilon Transfer Membranes offer the convenience of pre-cut sheets with the flexibility of membrane rolls
Thermo Scientific™ Biodyne™ A Nylon Membrane, 0.45 μm, 8 cm x 12 cm
Sheets of unmodified or positively charged Biodyne A and Biodyne B Nylon that provide excellent binding characteristics for nucleic acid transfer, blotting and detection.
Power Blotter Welcome Pack, PVDF
The Invitrogen Power Blotter System (Power Blotter Station + Power Blotter Cassette) is designed specifically for rapid semi-dry transfer of proteins from polyacrylamide gels to nitrocellulose or PVDF membranes in 5 to 12 minutes.
MilliporeSigma™ Immobilon-Ny+ Membrane, Charged Nylon, 0.45 μm
For nucleic acid blotting and screening
Invitrogen™ iBlot™ 2 Transfer Stacks, nitrocellulose, mini
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
iBlot 2 Transfer Stacks are used to transfer proteins using the iBlot 2 Gel Transfer Device. They are consumable stacks with an integrated nitrocellulose transfer membrane for dry blotting of proteins.
| Pore Size | 0.2 μm |
|---|---|
| Content And Storage | Store at room temperature. |
| Format | Transfer Stack |
| Dimensions (LxW) | 8 x 8 cm |
| Material | Nitrocellulose |
| Product Line | iBlot |
Invitrogen™ iBlot™ 3 Transfer Stacks, midi, PVDF
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
iBlot 3 Transfer Stacks are used with iBlot 3 Western Blot Transfer Device for the transfer of proteins from an SDS-PAGE gel to a membrane support when performing western blot experiments.
| Pore Size | 0.2 μm |
|---|---|
| Format | Transfer Stack |
| Length (Metric) | 13.5 cm |
| Dimensions (LxW) | 13.5 x 8 cm (Midi) |
| Material | PVDF |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Product Line | iBlot |
Invitrogen™ iBlot™ 3 Transfer Stacks, midi, nitrocellulose
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
iBlot 3 Transfer Stacks are used with iBlot 3 Western Blot Transfer Device for the transfer of proteins from an SDS-PAGE gel to a membrane support when performing western blot experiments.
| Pore Size | 0.2 μm |
|---|---|
| Format | Transfer Stack |
| Length (Metric) | 13.5 cm |
| Dimensions (LxW) | 13.5 x 8 cm (Midi) |
| Material | Nitrocellulose |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Product Line | iBlot |
Invitrogen™ iBlot™ Transfer Stack, PVDF, regular size
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Used to transfer proteins with the iBlot Gel Transfer Device
| Pore Size | 0.2 μm |
|---|---|
| Format | Transfer Stack |
| Length (Metric) | 13.5 cm |
| Dimensions (LxW) | Regular, 13.5 cm x 8 cm |
| Material | PVDF |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Product Line | iBlot |