Thermometer Accessories
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Traceable™ RTD Platinum Thermometer Replacement Probe
Traceable™ RTD Platinum Thermometer Replacement Probe for traceable RTD platinum.
Fisherbrand™ Type-K Digital Thermometer Probes
For use with all Fisherbrand Type-K Digital Thermometers including 15-077-10, -11, -14, -26 and 15-078-2, -3A, -3B and -39.
| For Use With (Equipment) | Digital Thermometer |
|---|---|
| Product Type | Type K Thermocouple Probe |
| Material | Stainless Steel |
Fisherbrand™ Replacement Probe for Traceable™ Digital Thermometer
For use with Traceable Digital Thermometer.
Fisherbrand™ Traceable™ Platinum Ultra-Accurate Replacement Bullet™ Probe
Traceable™ Platinum Ultra-Accurate Replacement Bullet™ Probe is an accessory for use with Traceable Platinum Ultra-Accurate digital Thermometer.
Fisherbrand™ Traceable™ Platinum Ultra-Accurate Replacement Handle Probe
Traceable™ Platinum Ultra-Accurate Replacement Handle Probe is an accessory for use with Traceable Platinum Ultra-Accurate digital Thermometer.
Corning™ PYREX™ Thermometer Adapter
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Component part for organic chemistry kit
| Includes | Rubber thermometer holder |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Thermometers |
| Product Type | Straight Adapter |
| Material | Borosilicate Glass |
| For Use With (Application) | Replacement rubber thermometer holders |
Corning™ Rubber Thermometer Holder
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed for use with the No. 7711 mercury thermometer
| Length (Metric) Cable | 101.5 cm |
|---|---|
| Length (English) Cable | 40 in. |
Bel-Art™ Polypropylene Clips for Thermometers
Easy-to-use, clips hold thermometers and probes from 3.2 to 11 mm (0.12 to 0.44 in.) in diameter securely in place
H-B Instrument™ Five-Hole Stainless-Steel Clamping Thermometer Holder
Securely hold thermometers. Bel-Art™ SP Scienceware™ Five-Hole Stainless-Steel Clamping Thermometer Holder is spring loaded with rubber bumpers on a clip.
| For Use With (Equipment) | J, K, T, E, N, B, R and S probes |
|---|---|
| Product Type | Temperature Controller |
| For Use With (Application) | Pilot process plants, R and D labs and OEM requirements |
YSI™ 3220 Temperature Probe for 3200 Conductivity Instruments
Use with conductivity cells that lack a built-in temperature sensor on YSI 3200 Conductivity instruments
Cole-Parmer™ Thermocouple General-Purpose Surface Probe
The Thermocouple General-Purpose Surface Probe is designed to measure the temperature at the surface without penetrating the material.
| Includes | 5 ft. Color-coded ANSI Coiled Cable with Mini Connector |
|---|---|
| Product Type | Thermocouple Probe |
Digi-Sense™ RTD Probe with Handle
Include a 5 ft. PVC coiled cord with strain relief that protects from repeated flexing and tugging.
| Temperature Range (Metric) | -50°C to +500°C |
|---|---|
| Max. Temperature (Metric) | 500°C |
| Min. Temperature (Metric) | -50°C |