Facilities Maintenance Signs
- (18)
- (3)
- (1)
- (270)
- (2)
- (1)
- (1)
- (142)
- (1)
- (159)
- (215)
- (2)
- (1)
- (2)
- (27)
- (2)
- (201)
- (2)
- (1)
- (2)
- (67)
- (83)
- (1)
- (27)
- (35)
- (54)
- (2)
- (25)
- (103)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (1)
- (124)
- (7)
- (1)
- (30)
- (1)
- (11)
- (438)
- (2)
- (12)
- (18)
- (4)
- (7)
- (42)
- (7)
- (1)
- (40)
- (529)
- (1)
- (3)
- (168)
- (176)
- (2)
- (13)
- (2)
- (1)
- (697)
- (4)
- (10)
- (10)
- (17)
- (1)
- (84)
- (5)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (10)
- (13)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (19)
- (11)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (12)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (37)
- (2)
- (4)
- (15)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (52)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
Filtered Search Results
Brady™ Signs: Directional Arrows
ToughStripe™ Floor Arrows are made of tough, resilient material so you can spend less time replacing damaged or worn tape. You can apply them once, and be done.
| Displayed Text | Arrow |
|---|---|
| Max. Temperature (English) | 130°F |
| Min. Temperature (English) | 0°F |
| Material | Polyester |
| Certifications/Compliance | ANSI A1264.2-2006, OSHA 1910.22 |
| Temperature Range (Metric) | -18°C to 54°C |
Brady™ Fire Hose Signs
Fire Hose Signs are safety signs from Brady™ that are available in a variety of materials, allowing you to choose the material and size that best fits your application.
| Displayed Text | Fire Hose With Down Arrow |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Product Type | Fire Sign |
| Color | Red on White |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Certifications/Compliance | ISO 9001 |
| Mounting Type | Surface Mount |
Brady™ Safety First Emergency Shower/Eye Bath Sign
Safety First Emergency Shower/Eye Bath Sign from Brady help to manage and sustain a clean and safe workplace.
| Product Type | First Aid Sign |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Mounting Type | Surface Mount |
Brady™ Safety Shower and Eyewash Station Signs
Helps in identifying locations of first aid kits, safety showers and other safety equipment
| Thickness | 0.006 to 0.01 in. |
|---|---|
| Displayed Text | Warning No Trespassing |
| Product Type | Admittance Sign |
| Color | Black on Orange |
| Max. Temperature (English) | 230°F |
| Temperature Range (English) | -40°F to 230°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Material | Polyester |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to 110°C |
| For Use With (Application) | Used for safety signs, identification of fire alarms, extinguishers and emergency exits |
Brady™ Polystyrene Personal Hygiene & Bathroom Sign: RESTROOM CLOSED FOR CLEANING
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ floor standing mounted sign is a durable, clear and effective tool to mark personal hygiene and bathroom locations.
Brady™ Danger: Do Not Enter -- Emergency Exit Only Signs
For identifying areas that require authorized or permit entry only
| Displayed Text | DANGER Do Not Enter Emergency Exit Only |
|---|---|
| Product Type | Admittance Sign |
| Color | Red on White |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Certifications/Compliance | ANSI Z535, OSHA 1910.145 |
| Color | Red on White |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Mounting Type | Surface Mount |
Brady™ Emergency Exit Only (lg) Signs
For identifying areas designated for certain personnel and direct facility traffic
| Displayed Text | Emergency Exit Only |
|---|---|
| Product Type | Exit Sign |
| Color | Red on White |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Certifications/Compliance | ANSI Z535, OSHA 1910.145 |
| Mounting Type | Surface Mount |
Brady™ Fire Signs: DANGER - BLASTING KEEP AWAY
Identify fire exits, fire extinguishers and other fire suppression equipment in your facility
| Displayed Text | Blasting Keep Away |
|---|---|
| Product Type | Fire Sign |
| Color | Red on White |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Certifications/Compliance | ANSI Z535, OSHA 1910.145 |
| For Use With (Application) | Designed for use in industrial, utility, commercial and institutional environments |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Height (Metric) | 25.4 cm |
|---|---|
| Displayed Text | CAUTION Fire Door Keep Closed |
| Width (English) | 14 in. |
| Product Type | Door Sign |
| Color | Black on Yellow |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Certifications/Compliance | ISO 9001 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Width (Metric) | 35.56 cm |
| Dimensions (L x W) | 14 x 10 in. |
| Height (English) | 10 in. |
Brady™ Door Signs: NOTICE - THIS GATE MUST BE KEPT LOCKED
Effective and practical solution for any workplace to identify entrances, exits, alarms, fire exits, and more
| Displayed Text | Notice This Gate Must Be Kept Locked |
|---|---|
| Product Type | Door Sign |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
Brady™ Danger: No Smoking, Matches or Open Lights Signs
To reinforce policies that prohibit smoking and keep employees and visitors safe
| Displayed Text | DANGER No Smoking, Matches or Open Lights |
|---|---|
| Product Type | No Smoking Sign |
| Color | Red on White |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Certifications/Compliance | OSHA |
Brady™ Exit and Directional Sign: EXIT
EXIT signs guide employees and visitors in emergency, identify areas designated for certain personnel and direct facility traffic.
| Displayed Text | Exit |
|---|---|
| Product Type | Exit Sign |
Brady™ Acrylic First Aid V Sign: A.E.D.
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ corner hole mounted sign is a durable, clear and effective tool to clearly mark first aid, eyewash and medical stations.