Lockout Tagout Hasps
- (6)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (7)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (5)
- (15)
- (9)
- (1)
- (16)
- (3)
- (3)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (67)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
Filtered Search Results
Brady™ Sheathed Metal Cable - 8 ft.
Package includes cable attachment only; use with All Purpose Cable Lockout Device (sold separately)
Brady™ Miniature Circuit Breaker Lockout with Tie Bar
Brady™ Miniature Circuit Breaker Lockout Devices: Miniature Circuit Breaker Lockouts are a safe and effective method for locking out miniature circuit breakers, commonly used in European and Asian equipment.
Brady™ Labeled Lockout Hasps
Labeled Lockout Hasps combine the advantages of lockout tags and safety hasps in a single convenient product.
| Height (Metric) | 18 cm |
|---|---|
| Diameter (English) | 0.31 in. |
| Depth (English) | 0.18 in. |
| Width (English) | 3 in. |
| Material | Anodized Aluminum Alloy |
| For Use With (Application) | Write-on label takes pencil, pen or marker, pen and pencil markings can be easily erased, allowing repeated use |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Dimensions (D x W x H) | 0.157 x 0.309 x 7.512 in. |
| Includes | Tamperproof locking tabs |
| Displayed Text | Danger Do Not Operate...ETC |
| Product Type | Labeled Lockout Hasps |
| Diameter (Metric) | 0.79 cm |
| Depth (Metric) | 0.45 cm |
| Temperature Range (English) | 20° to 350°F |
| Temperature Range (Metric) | −30° to +175°C |
| Height (English) | 7.25 in. |
Brady™ Sheathed Metal Cable - 16 ft.
Package includes cable attachment only; use with All Purpose Cable Lockout Device (sold separately)
Brady™ All Purpose Cable Lockout with 2.4m (8 ft.) Sheathed Metal Cable
All Purpose Cable Lockout with 2.4m (8 ft.) Sheathed Metal Cable is used to lock out all energy isolating devices.
Brady™ Mini Gate Valve Lockout
Mini Gate Valve Lockout devices deny access and cover the valve handle. The unique knockout center fits OS&Y or rising stem valves.
Brady™ Economy Cable, 10 ft.
Economy Cable Lockouts have 6 lock holes in the handle that are 9/32 in. in Dia. to accommodate most lock shackles and hasps
Brady™ Labeled Group Lockout Hasps - Combo Colors
Labeled Lockout Hasps combine the advantages of lockout tags and safety hasps in a single convenient product.
Brady™ Ball Valve Lockout
To lock out range of different pipes by securing the valve handle in OFF position
| Color | Red |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
Brady™ Lockout Devices for Miniature SMC Model Air Regulators
Lockout Devices for Miniature SMC Model Air Regulators enable regulators to be locked in the on, off or throttled position.
Brady™ Do Not Operate Lockout Hasps
Do Not Operate-Labeled Lockout Hasps combine the advantages of lockout tags and safety hasps in a single convenient product.
Brady™ Fuse Blockout Devices (Large)
Equipping your employees with the proper lockout tools and warning devices can save lives, reduce lost employee time, and cut insurance costs