Custom Labels
- (1)
- (6)
- (22)
- (2)
- (48)
- (3)
- (70)
- (3)
- (7)
- (8)
- (7)
- (4)
- (1)
- (62)
- (1)
- (15)
- (7)
- (4)
- (2)
- (9)
- (9)
- (1)
- (11)
- (452)
- (19)
- (8)
- (3)
- (1)
- (2)
- (7)
- (28)
- (6)
- (7)
- (1)
- (3)
- (81)
- (9)
- (23)
- (1)
- (13)
- (86)
- (2)
- (3)
- (3)
- (8)
- (8)
- (1)
- (4)
- (15)
- (2)
- (1)
- (37)
- (8)
- (59)
- (7)
- (9)
- (8)
- (2)
- (3)
- (1)
- (8)
- (12)
- (325)
- (3)
- (53)
- (22)
- (21)
- (4)
- (98)
- (1)
- (42)
- (840)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (125)
- (8)
- (8)
- (8)
- (1)
- (17)
- (8)
- (9)
- (4)
- (18)
- (29)
- (275)
- (5)
- (1)
- (1)
- (17)
- (266)
- (1)
- (20)
- (10)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (20)
- (1)
- (1)
- (7)
- (7)
- (31)
- (4)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (12)
- (10)
- (65)
- (1)
- (4)
- (14)
- (177)
- (25)
- (3)
- (128)
- (7)
- (87)
- (2)
- (1)
- (21)
- (11)
- (803)
- (565)
- (1)
- (3)
- (38)
- (128)
- (140)
- (22)
- (8)
- (23)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (861)
- (1)
- (11)
- (22)
- (4)
- (75)
- (270)
- (4)
- (1)
- (117)
- (20)
- (1)
- (8)
- (7)
- (123)
- (2)
- (348)
- (1)
- (6)
- (248)
- (165)
- (240)
- (13)
- (12)
- (1)
- (1)
- (2)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (14)
- (54)
- (3)
- (2)
- (8)
- (1)
- (13)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (4)
- (1)
- (16)
- (86)
- (1)
- (7)
- (20)
- (38)
- (12)
- (5)
- (47)
- (13)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (7)
- (3)
- (9)
- (2)
- (1)
- (15)
- (156)
- (1)
- (8)
- (2)
- (1)
- (82)
- (3)
- (13)
- (1)
- (75)
- (1)
- (19)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (13)
- (2)
- (2)
- (110)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (20)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (12)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (61)
- (3)
- (1)
- (50)
- (3)
- (1)
- (1)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (2)
- (1)
- (6)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
Résultats de la recherche filtrée
| Finition | Matte |
|---|---|
| Couleur | White |
| Type d’adhésif | Acrylic,Removable |
| Certifications/Conformité | RoHS 2002/95/EC |
| Durée de vie | 2 Years |
| À utiliser avec (équipement) | Thermal transfer printer |
| Format | Label |
| Résistance à la traction | 24 lb./in. |
| Matériau | Polypropylene |
| Épaisseur (impériale) | 0.0044 in. |
| À utiliser avec (application) | For barcoding, bottles, component ID, dishes, equipment ID, flasks, general lab ID, general purpose ID, laboratory identification |
Fisherbrand™ Square Microscope Slide Labels
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Intended to be used to label microscope slides. Designed to be individually fed into a laser or ink jet printer.
MilliporeSigma™ MilliSentials™ Lab Adaptable Labels
The MilliSentials™ Lab Adaptable labels have been custom designed and optimized for use throughout the laboratory, withstanding temperatures from -196°C (liquid nitrogen) to 100°C (boiling water).
Thermo Scientific™ Cryoware Labels
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Easily and permanently identify samples and storage boxes with Thermo Scientific™ Cryoware Labels.
BS 5609 Marine Label Tape for BradyJet™ J7300 Color Label Printer
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Labels are BS 5609 Sections 2 and 3 certified to ensure identification stays compliant, stuck and seen during marine transport.
UL Approved Polyester Labels for BradyJet™ J7300 Color Label Printer
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Polyester material meets UL 969 Standard for Marking and Labeling and is ideal for product labeling, logos, Right to Know labels and barcode applications.
| Finition | Matte |
|---|---|
| Revêtement | None |
| Type d’adhésif | Permanent Acrylic |
| À utiliser avec (équipement) | J7300 |
| Étiquettes par ligne | 1 |
| Matériau | Polyester |
| Technologie d’impression | Ink Jet |
| Langues | No Text |
| À utiliser avec (application) | Barcode Labeling, Component and Equipment Labeling, Data and Telecommunications Labeling, General Identification |
| Couleur | White |
| Format | Die-cut |
| Épaisseur (impériale) | 0.0047 in. |
| Stérilité | Non-sterile |
| Plage de températures (métrique) | -40°C to 60°C |
| Épaisseur (métrique) | 0.119 mm |
Brady™ BBP™85 and PowerMark™ Indoor/Outdoor Vinyl Tapes - Purple
For all-purpose facility and safety identification
| Longueur (métrique) | 15.2 m |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 50 ft. |
| Couleur | Purple |
| Durée de vie | 8 to 10 Years |
| À utiliser avec (équipement) | BBP™85, PowerMark™ Printer |
| Matériau | Vinyl (B-595) |
| Plage de températures (métrique) | -40°C to +82°C |
| Quantité | 1 Ea. |
| Plage de températures (impériale) | -40° to +180°F |
Brady™ B-7569 Vinyl GHS L4B Diamond Labels for BBP85 Printer
Allows printer to create 2-color GHS/CLP chemical labels in one print pass
| À utiliser avec (équipement) | BBP™85 Printer |
|---|---|
| Matériau | Vinyl (B-7569) |
| Texte affiché | L4B Diamond + Text |
Brady™ BradyJet™ Continuous Polyester Labels
Brady™ BradyJet™ Continuous Polyester Labels are for use with BradyJet™ J2000 and are ideal for a wide range of identification applications.
| Longueur (métrique) | 30.48 m |
|---|---|
| Finition | Matte |
| Revêtement | None |
| Type d’adhésif | Acrylic,Permanent |
| À utiliser avec (équipement) | BradyJet™ J2000 Printer |
| Nb par paquet | 1 Label/Bag |
| Étiquettes par ligne | 1 |
| Matériau | Polyester |
| Technologie d’impression | Ink Jet |
| Température min de fonctionnement (métrique) | -40°C |
| À utiliser avec (application) | Pipe and Valve Marking, Safety and Compliance ID, Visual Workplace Labeling, Warehouse Marking, Lockout Tagout Labeling, GHS and Chemical Labels, Arc Flash Labels |
| Longueur (impériale) | 100 ft. |
| Couleur | White |
| Format | Roll |
| Épaisseur (impériale) | 0.0047 in. |
| Stérilité | Non-sterile |
| Diamètre (impériale) | 1.88 in. |
| Plage de températures (métrique) | -40°C to +60°C |
| Plage de températures (impériale) | -40°F to +140°F |
| Épaisseur (métrique) | 0.119 mm |
Brady™ BBP™ Pre-Printed Right-To-Know Chemical Labels with Color Bar with text area
Allows printer to produce five-color chemical labels in a single print pass
| Couleur | Red,Yellow,Blue,White |
|---|---|
| Type d’adhésif | Acrylic,Permanent,Pressure-sensitive |
| Certifications/Conformité | RoHS 2002/95/EC |
| Durée de vie | 8 to 10 Years |
| À utiliser avec (équipement) | BBP30, BBP31, BBP33, BBP35, and BBP37 printers |
| Format | Label |
| Matériau | Vinyl |
| Épaisseur (impériale) | 0.004 in. |
| Plage de températures (métrique) | -40°C to +82°C |
| Lustre | 60 to 50 Gardner Units |
| Texte affiché | Color Bar With Text Area |
| Plage de températures (impériale) | -40 to 180°F |
| À utiliser avec (application) | Pre-cut blank sign headers allow the printer to create multicolor signs fast - in a single print pass, conforms to rough, irregular and “difficult to adhere to” surfaces |
Water Soluble Paper Label Tape for BradyJet™ J7300 Color Label Printer
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Choose water soluble paper labels for complete label and adhesive removal. Ideal for laboratories, temporary identification needs and work-in-process product flows.
| Longueur (métrique) | 45.72 m |
|---|---|
| Finition | Matte |
| Revêtement | None |
| Type d’adhésif | Acrylic |
| Certifications/Conformité | RoHS directive 2011/65/EU |
| À utiliser avec (équipement) | J7300 |
| Étiquettes par ligne | 1 |
| Matériau | Paper |
| Technologie d’impression | Ink Jet |
| Langues | No Text |
| À utiliser avec (application) | Asset Tracking, General Identification, Laboratory Labeling |
| Longueur (impériale) | 150 ft. |
| Couleur | White |
| Format | Continuous |
| Épaisseur (impériale) | 0.0030 in. |
| Stérilité | Non-sterile |
| Plage de températures (métrique) | -70°C to 100°C |
| Plage de températures (impériale) | -94 °F to 212 °F |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 0.0762 mm |
Brady™ Preprinted KVA Markers, Legend: 15
Help determine the KVA classification of pole-mounted transformers
PermaShield™ Matte Polyester Labels with Overlaminate for BradyJet™ J7300 Color Label Printer
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Upgrade the durability and longevity of your identification projects, even in the toughest environments, with PermaShield™ Polyester Labels designed for BradyJet™ printers.
| Finition | Matte |
|---|---|
| Revêtement | None |
| Type d’adhésif | Permanent Acrylic |
| À utiliser avec (équipement) | J7300 |
| Étiquettes par ligne | 1 |
| Matériau | Polyester |
| Technologie d’impression | Ink Jet |
| Langues | No Text |
| À utiliser avec (application) | Barcode Labeling, Component and Equipment Labeling, Data and Telecommunications Labeling, General Identification |
| Couleur | White |
| Format | Die-cut |
| Épaisseur (impériale) | 0.0047 in. |
| Stérilité | Non-sterile |
| Plage de températures (métrique) | -40°C to 60°C |
| Plage de températures (impériale) | -40 °F to 140 °F |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 0.119 mm |
Brady™ Bilingual Arc Flash Labels - Self-Sticking Polyester - 3.5 in H x 6 in W, Warning Header, 5/pack
English and Spanish Bilingual: Self-Sticking Polyester (B-302) is a flexible polymer plastic over-laminated with a clear plastic coating to protect graphics against abrasion, sunlight, chemicals.
Brady™ Chemical, Biohazard & Hazardous Material Labels - Adhesive Vinyl - 3 in H x 8 in W
Adhesive Vinyl: This flexible Vinyl Film (B-7569) with ultra-aggressive adhesive sticks permanently to rough, highly textured and difficult to adhere to surfaces.