Custom Labels
- (6)
- (9)
- (9)
- (1)
- (15)
- (7)
- (2)
- (3)
- (3)
- (8)
- (8)
- (1)
- (4)
- (8)
- (7)
- (4)
- (1)
- (62)
- (1)
- (15)
- (7)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (11)
- (452)
- (19)
- (8)
- (3)
- (1)
- (2)
- (7)
- (28)
- (6)
- (7)
- (1)
- (3)
- (81)
- (9)
- (23)
- (1)
- (16)
- (4)
- (37)
- (8)
- (59)
- (7)
- (9)
- (98)
- (3)
- (48)
- (8)
- (4)
- (86)
- (22)
- (21)
- (1)
- (1)
- (8)
- (325)
- (3)
- (53)
- (22)
- (12)
- (70)
- (3)
- (1)
- (266)
- (1)
- (2)
- (20)
- (10)
- (2)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (7)
- (31)
- (4)
- (1)
- (6)
- (20)
- (125)
- (8)
- (1)
- (17)
- (100)
- (7)
- (2)
- (1)
- (10)
- (18)
- (87)
- (1)
- (21)
- (8)
- (29)
- (1)
- (1)
- (12)
- (65)
- (1)
- (4)
- (3)
- (14)
- (17)
- (177)
- (25)
- (3)
- (44)
- (8)
- (8)
- (28)
- (9)
- (848)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (276)
- (5)
- (802)
- (3)
- (270)
- (1)
- (10)
- (1)
- (861)
- (1)
- (576)
- (22)
- (75)
- (1)
- (38)
- (22)
- (8)
- (140)
- (132)
- (23)
- (4)
- (117)
- (21)
- (8)
- (123)
- (350)
- (7)
- (252)
- (248)
- (165)
- (1)
- (1)
- (2)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (4)
- (14)
- (54)
- (3)
- (2)
- (8)
- (1)
- (13)
- (14)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (4)
- (13)
- (16)
- (87)
- (1)
- (7)
- (20)
- (40)
- (12)
- (5)
- (2)
- (1)
- (13)
- (48)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (7)
- (3)
- (9)
- (15)
- (1)
- (3)
- (82)
- (13)
- (1)
- (77)
- (2)
- (12)
- (1)
- (19)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (13)
- (2)
- (110)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (20)
- (2)
- (1)
- (2)
- (160)
- (12)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (61)
- (3)
- (1)
- (50)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (23)
- (1)
- (15)
- (1)
- (6)
- (3)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Square Microscope Slide Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Intended to be used to label microscope slides. Designed to be individually fed into a laser or ink jet printer.
MilliporeSigma™ MilliSentials™ Lab Adaptable Labels
The MilliSentials™ Lab Adaptable labels have been custom designed and optimized for use throughout the laboratory, withstanding temperatures from -196°C (liquid nitrogen) to 100°C (boiling water).
Thermo Scientific™ Cryoware Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Easily and permanently identify samples and storage boxes with Thermo Scientific™ Cryoware Labels.
Brady™ Machine/Equipment Label, Header: WARNING, Legend: Keep hands away
Communicates important safety information and machine operational instructions. Brady Machine and Equipment Labels are made of durable, self-sticking polyester and most feature pictograms as well as text to inform safety procedures and potential hazards with machine operation.
Brady™ Write On Right-To-Know Laboratory Labels, Vinyl
RTK labels use color coding system in conjunction with written text to identify chemical, physical and health hazards. Brady Write On Right-To-Know Laboratory Labels allow user to customize message to suit needs.
Brady™ Gas Cylinder Label, Legend: NON-FLAMMABLE GAS
To promote safety and safe handling of gas cylinders. Brady gas cylinder labels helps to identify content of the cylinder
Brady™ GlobalMark™ Tapes, Brown
For marking stainless steel pipe and surfaces. Brady GlobalMark Polyester Tapes, Brown are easy to install and used for mounting to rigid panels.
| Format | Cartridge |
|---|---|
| Length (Metric) | 30.4 m |
| For Use With (Equipment) | GlobalMark Label Maker |
| Thickness (English) | 0.003 in. |
| Color | Brown |
| Length (English) | 100 ft. |
| Material | Polyester (B-569) |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Brady™ PermaShield™ Laser Printable Labels
Made with metallized Polyester with overlaminate that gives extra protection
Brady™ B-7569 Pre-Printed GHS/CLP Chemical Labels, L3A Diamond
Designed with vinyl film that withstands exposure to moisture, chemicals and handling
| For Use With (Equipment) | BBP30, BBP31, BBP33, BBP35, and BBP37 printers |
|---|---|
| Display Text | Legend: L3A Diamond |
| For Use With (Application) | Chemical labeling |
Brady™ GlobalMark™ Series Label: Vinyl, Stripe, Red on White, 2.25 in H x 100 ft W
This durable, low-shrink vinyl with ultra-aggressive adhesive is ideal for labeling pipes, equipment, shelves and nearly any other industrial surface.
Brady™ Waste Disposal Label, USED OIL
Use to easily identify and sort waste. Brady™ Waste Disposal Label, USED OIL is made of vinyl material.
Brady™ Cema Safety Label: CAUTION: HOT SURFACE CONTACT WITH SKIN MAY CAUSE BURNS DO NOT TOUCH
Weathers up to 8 years outdoors, even longer indoors, and withstands wide temperature variations (up to 230°F). Polyester, Black/Yellow on White.
Brady™ Clear Acrylic Overlaminate for BradyJet Labels
Achieve up to 10 years of outdoor durability through improved UV and abrasion resistance with acrylic overlaminate for BradyJet labels.
| Print Technology | Ink Jet |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | Acrylic |
| For Use With (Application) | Facility Identification, General Identification, Hazard Communication Identification, Lean and 5S Labeling, Pipe and Valve Marking, Warehouse Marking |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.076 mm |
| Format | Roll |
| Min. Operating Temperature (Metric) | -29°C |
| Thickness (English) | 0.003 in. |
| Coating | None |
| Temperature Range (Metric) | -28.9°C to +82.2°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
Brady™ Inkjet Polyester Label and Overlaminate Kit
Take your inkjet printing further and label faster with these ideally-sized label and overlaminate kits.
| Print Technology | Ink Jet |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Color | White |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Facility Identification, General Identification, Hazard Communication Identification, Lean and 5S Labeling, Lockout Tagout, Pipe and Valve Marking, Warehouse Marking |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.1143 mm |
| Includes | 2-roll Kit |
| Format | Die-cut |
| Min. Operating Temperature (Metric) | -40°C |
| Thickness (English) | 0.0045 in. |
| Temperature Range (English) | -40°F to +140°F |
| Coating | None |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +60°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
Brady™ Inkjet Vinyl Label and Overlaminate Kit
Take your inkjet printing further and label faster with these ideally sized label and overlaminate kits.
| Print Technology | Ink Jet |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Color | White |
| Material | Vinyl |
| For Use With (Application) | Facility Identification, General Identification, Hazard Communication Identification, Lean and 5S Labeling, Lockout Tagout, Pipe and Valve Marking, Warehouse Marking |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.1372 mm |
| Includes | 2-roll Kit |
| Format | Die-cut |
| Min. Operating Temperature (Metric) | -40°C |
| Thickness (English) | 0.0054 in. |
| Temperature Range (English) | -40°F to +140°F |
| Coating | None |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +60°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |