Custom Labels
- (6)
- (9)
- (9)
- (1)
- (15)
- (7)
- (2)
- (3)
- (3)
- (8)
- (8)
- (1)
- (4)
- (8)
- (7)
- (4)
- (1)
- (62)
- (1)
- (15)
- (7)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (11)
- (452)
- (19)
- (8)
- (3)
- (1)
- (2)
- (7)
- (28)
- (6)
- (7)
- (1)
- (3)
- (81)
- (9)
- (23)
- (1)
- (16)
- (4)
- (37)
- (8)
- (59)
- (7)
- (9)
- (98)
- (3)
- (48)
- (8)
- (4)
- (86)
- (22)
- (21)
- (1)
- (1)
- (8)
- (325)
- (3)
- (53)
- (22)
- (12)
- (70)
- (3)
- (1)
- (266)
- (1)
- (2)
- (20)
- (10)
- (2)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (7)
- (31)
- (4)
- (1)
- (6)
- (20)
- (125)
- (8)
- (1)
- (17)
- (100)
- (7)
- (2)
- (1)
- (10)
- (18)
- (87)
- (1)
- (21)
- (8)
- (29)
- (1)
- (1)
- (12)
- (65)
- (1)
- (4)
- (3)
- (14)
- (17)
- (177)
- (25)
- (3)
- (44)
- (8)
- (8)
- (28)
- (9)
- (848)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (276)
- (5)
- (803)
- (3)
- (270)
- (1)
- (10)
- (1)
- (861)
- (1)
- (576)
- (22)
- (75)
- (1)
- (38)
- (22)
- (8)
- (140)
- (132)
- (23)
- (4)
- (117)
- (21)
- (8)
- (123)
- (350)
- (7)
- (252)
- (248)
- (165)
- (1)
- (1)
- (2)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (4)
- (14)
- (54)
- (3)
- (2)
- (8)
- (1)
- (13)
- (14)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (4)
- (13)
- (16)
- (87)
- (1)
- (7)
- (20)
- (40)
- (12)
- (5)
- (2)
- (1)
- (13)
- (48)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (7)
- (3)
- (9)
- (15)
- (1)
- (3)
- (82)
- (13)
- (1)
- (77)
- (2)
- (12)
- (1)
- (19)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (13)
- (2)
- (110)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (20)
- (2)
- (1)
- (2)
- (160)
- (12)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (61)
- (3)
- (1)
- (50)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (23)
- (1)
- (15)
- (1)
- (6)
- (3)
- (1)
Filtered Search Results
| Tensile Strength | 24 lb./in. |
|---|---|
| Format | Label |
| Life Span | 2 Years |
| For Use With (Equipment) | Thermal transfer printer |
| Thickness (English) | 0.0044 in. |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | RoHS 2002/95/EC |
| For Use With (Application) | For barcoding, bottles, component ID, dishes, equipment ID, flasks, general lab ID, general purpose ID, laboratory identification |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Removable |
Fisherbrand™ Square Microscope Slide Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Intended to be used to label microscope slides. Designed to be individually fed into a laser or ink jet printer.
MilliporeSigma™ MilliSentials™ Lab Adaptable Labels
The MilliSentials™ Lab Adaptable labels have been custom designed and optimized for use throughout the laboratory, withstanding temperatures from -196°C (liquid nitrogen) to 100°C (boiling water).
Thermo Scientific™ Cryoware Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Easily and permanently identify samples and storage boxes with Thermo Scientific™ Cryoware Labels.
BS 5609 Marine Label Tape for BradyJet™ J7300 Color Label Printer
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Labels are BS 5609 Sections 2 and 3 certified to ensure identification stays compliant, stuck and seen during marine transport.
UL Approved Polyester Labels for BradyJet™ J7300 Color Label Printer
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Polyester material meets UL 969 Standard for Marking and Labeling and is ideal for product labeling, logos, Right to Know labels and barcode applications.
| Print Technology | Ink Jet |
|---|---|
| Color | White |
| Languages | No Text |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Barcode Labeling, Component and Equipment Labeling, Data and Telecommunications Labeling, General Identification |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.119 mm |
| Format | Die-cut |
| Labels per Row | 1 |
| For Use With (Equipment) | J7300 |
| Thickness (English) | 0.0047 in. |
| Coating | None |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to 60°C |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
Brady™ BBP™85 and PowerMark™ Indoor/Outdoor Vinyl Tapes - Purple
For all-purpose facility and safety identification
| Length (Metric) | 15.2 m |
|---|---|
| Life Span | 8 to 10 Years |
| For Use With (Equipment) | BBP™85, PowerMark™ Printer |
| Color | Purple |
| Length (English) | 50 ft. |
| Temperature Range (English) | -40° to +180°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Vinyl (B-595) |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +82°C |
Brady™ B-7569 Vinyl GHS L4B Diamond Labels for BBP85 Printer
Allows printer to create 2-color GHS/CLP chemical labels in one print pass
| For Use With (Equipment) | BBP™85 Printer |
|---|---|
| Display Text | L4B Diamond + Text |
| Material | Vinyl (B-7569) |
Brady™ BradyJet™ Continuous Polyester Labels
Brady™ BradyJet™ Continuous Polyester Labels are for use with BradyJet™ J2000 and are ideal for a wide range of identification applications.
| Diameter (English) | 1.88 in. |
|---|---|
| Print Technology | Ink Jet |
| Length (Metric) | 30.48 m |
| Color | White |
| Length (English) | 100 ft. |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Pipe and Valve Marking, Safety and Compliance ID, Visual Workplace Labeling, Warehouse Marking, Lockout Tagout Labeling, GHS and Chemical Labels, Arc Flash Labels |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.119 mm |
| Format | Roll |
| Labels per Row | 1 |
| Min. Operating Temperature (Metric) | -40°C |
| For Use With (Equipment) | BradyJet™ J2000 Printer |
| Thickness (English) | 0.0047 in. |
| Temperature Range (English) | -40°F to +140°F |
| No. per Pack | 1 Label/Bag |
| Coating | None |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +60°C |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Brady™ BBP™ Pre-Printed Right-To-Know Chemical Labels with Color Bar with text area
Allows printer to produce five-color chemical labels in a single print pass
| Gloss | 60 to 50 Gardner Units |
|---|---|
| Format | Label |
| Life Span | 8 to 10 Years |
| For Use With (Equipment) | BBP30, BBP31, BBP33, BBP35, and BBP37 printers |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Display Text | Color Bar With Text Area |
| Color | Red,Yellow,Blue,White |
| Temperature Range (English) | -40 to 180°F |
| Material | Vinyl |
| Certifications/Compliance | RoHS 2002/95/EC |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +82°C |
| For Use With (Application) | Pre-cut blank sign headers allow the printer to create multicolor signs fast - in a single print pass, conforms to rough, irregular and “difficult to adhere to” surfaces |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent,Pressure-sensitive |
Water Soluble Paper Label Tape for BradyJet™ J7300 Color Label Printer
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Choose water soluble paper labels for complete label and adhesive removal. Ideal for laboratories, temporary identification needs and work-in-process product flows.
| Print Technology | Ink Jet |
|---|---|
| Length (Metric) | 45.72 m |
| Color | White |
| Length (English) | 150 ft. |
| Languages | No Text |
| Material | Paper |
| For Use With (Application) | Asset Tracking, General Identification, Laboratory Labeling |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.0762 mm |
| Format | Continuous |
| Labels per Row | 1 |
| For Use With (Equipment) | J7300 |
| Thickness (English) | 0.0030 in. |
| Temperature Range (English) | -94 °F to 212 °F |
| Coating | None |
| Certifications/Compliance | RoHS directive 2011/65/EU |
| Temperature Range (Metric) | -70°C to 100°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic |
Brady™ Preprinted KVA Markers, Legend: 15
Help determine the KVA classification of pole-mounted transformers
PermaShield™ Matte Polyester Labels with Overlaminate for BradyJet™ J7300 Color Label Printer
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Upgrade the durability and longevity of your identification projects, even in the toughest environments, with PermaShield™ Polyester Labels designed for BradyJet™ printers.
| Print Technology | Ink Jet |
|---|---|
| Color | White |
| Languages | No Text |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Barcode Labeling, Component and Equipment Labeling, Data and Telecommunications Labeling, General Identification |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.119 mm |
| Format | Die-cut |
| Labels per Row | 1 |
| For Use With (Equipment) | J7300 |
| Thickness (English) | 0.0047 in. |
| Temperature Range (English) | -40 °F to 140 °F |
| Coating | None |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to 60°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
Brady™ Bilingual Arc Flash Labels - Self-Sticking Polyester - 3.5 in H x 6 in W, Warning Header, 5/pack
English and Spanish Bilingual: Self-Sticking Polyester (B-302) is a flexible polymer plastic over-laminated with a clear plastic coating to protect graphics against abrasion, sunlight, chemicals.
Brady™ Chemical, Biohazard & Hazardous Material Labels - Adhesive Vinyl - 3 in H x 8 in W
Adhesive Vinyl: This flexible Vinyl Film (B-7569) with ultra-aggressive adhesive sticks permanently to rough, highly textured and difficult to adhere to surfaces.