Custom Labels
- (6)
- (9)
- (9)
- (1)
- (15)
- (7)
- (2)
- (3)
- (3)
- (8)
- (8)
- (1)
- (4)
- (8)
- (7)
- (4)
- (1)
- (62)
- (1)
- (15)
- (7)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (11)
- (452)
- (19)
- (8)
- (3)
- (1)
- (2)
- (7)
- (28)
- (6)
- (7)
- (1)
- (3)
- (81)
- (9)
- (23)
- (1)
- (16)
- (4)
- (37)
- (8)
- (59)
- (7)
- (9)
- (98)
- (3)
- (48)
- (8)
- (4)
- (86)
- (22)
- (21)
- (1)
- (1)
- (8)
- (325)
- (3)
- (53)
- (22)
- (12)
- (70)
- (3)
- (1)
- (266)
- (1)
- (2)
- (20)
- (10)
- (2)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (7)
- (31)
- (4)
- (1)
- (6)
- (20)
- (125)
- (8)
- (1)
- (17)
- (100)
- (7)
- (2)
- (1)
- (10)
- (18)
- (87)
- (1)
- (21)
- (8)
- (29)
- (1)
- (1)
- (12)
- (65)
- (1)
- (4)
- (3)
- (14)
- (17)
- (177)
- (25)
- (3)
- (44)
- (8)
- (8)
- (28)
- (9)
- (848)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (276)
- (5)
- (803)
- (3)
- (270)
- (1)
- (10)
- (1)
- (861)
- (1)
- (576)
- (22)
- (75)
- (1)
- (38)
- (22)
- (8)
- (140)
- (132)
- (23)
- (4)
- (117)
- (21)
- (8)
- (123)
- (350)
- (7)
- (252)
- (248)
- (165)
- (1)
- (1)
- (2)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (4)
- (14)
- (54)
- (3)
- (2)
- (8)
- (1)
- (13)
- (14)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (4)
- (13)
- (16)
- (87)
- (1)
- (7)
- (20)
- (40)
- (12)
- (5)
- (2)
- (1)
- (13)
- (48)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (7)
- (3)
- (9)
- (15)
- (1)
- (3)
- (82)
- (13)
- (1)
- (77)
- (2)
- (12)
- (1)
- (19)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (13)
- (2)
- (110)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (20)
- (2)
- (1)
- (2)
- (160)
- (12)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (61)
- (3)
- (1)
- (50)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (23)
- (1)
- (15)
- (1)
- (6)
- (3)
- (1)
Filtered Search Results
| Tensile Strength | 24 lb./in. |
|---|---|
| Format | Label |
| Life Span | 2 Years |
| For Use With (Equipment) | Thermal transfer printer |
| Thickness (English) | 0.0044 in. |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | RoHS 2002/95/EC |
| For Use With (Application) | For barcoding, bottles, component ID, dishes, equipment ID, flasks, general lab ID, general purpose ID, laboratory identification |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Removable |
Fisherbrand™ Square Microscope Slide Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Intended to be used to label microscope slides. Designed to be individually fed into a laser or ink jet printer.
MilliporeSigma™ MilliSentials™ Lab Adaptable Labels
The MilliSentials™ Lab Adaptable labels have been custom designed and optimized for use throughout the laboratory, withstanding temperatures from -196°C (liquid nitrogen) to 100°C (boiling water).
Thermo Scientific™ Cryoware Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Easily and permanently identify samples and storage boxes with Thermo Scientific™ Cryoware Labels.
Brady™ BradyJet™ J4000 UL Die-cut Listed Polyester Labels
B-2475 polyester material meets the UL 969 Standard for Marking and Labeling and is ideal for product labeling, logos, and barcode applications.
| Print Technology | Ink Jet |
|---|---|
| Labels per Row | 1 Label |
| For Use With (Equipment) | Brady™ Label Printers |
| Thickness (English) | 4.5 mil |
| Temperature Range (English) | -40°F to 176°F |
| Material | Polyester (B-2475) |
| Coating | None |
| For Use With (Application) | Barcode Labeling, Component and Equipment Labeling, Data and Telecommunications Labeling, General Identification |
| Sterility | Non-sterile |
Brady™ Dissolvable Paper Labels
Brady™ Dissolvable Paper Labels completely dissolve in warm water within 30 seconds, leaving no adhesive residue behind.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Length (Metric) | 91.44 m |
| Color | White |
| Quantity | 1 |
| Material | Paper |
| For Use With (Application) | Asset tracking, General identification, Laboratory labelling, Warehouse marking |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.0762 mm |
| Format | Continuous |
| Labels per Row | 1 |
| Min. Operating Temperature (Metric) | -70°C |
| For Use With (Equipment) | BBP81, i5100, i6100, i7100, i7500, PR Plus, IP Series, THT 76 mm Core Printers |
| Thickness (English) | 0.0030 in. |
| Temperature Range (English) | -94°F to +212°F |
| No. per Pack | 1 Tape / Roll |
| Coating | None |
| Temperature Range (Metric) | -70°C to +100°C |
| Finish | Matte |
Brady™ Sterilization Indicating Labels
Brady™ Sterilization Indicating Labels are steam sterilization indicating polypropylene labels with preprinted headers that displays STERILIZED when exposed to autoclave conditions.
| Height (Metric) | 25.40 mm |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Shape | Rectangle |
| Width (English) | 1 in. |
| Color | White |
| Quantity | 2000/Pk. |
| Material | Polypropylene |
| Height (English) Printable Area | 0.75 in. |
| For Use With (Application) | Component and equipment labelling, General identification, Laboratory labelling, Temperature indicating labelling |
| Sterility | Non-sterile |
| Height (Metric) Printable Area | 19.05 mm |
| Thickness (Metric) | 0.102 mm |
| Format | Die-cut |
| Labels per Row | 1 |
| Min. Operating Temperature (Metric) | -80°C |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Temperature Range (English) | -112°F to +158°F |
| No. per Pack | 2000 Label(s) / Roll |
| Coating | None |
| Temperature Range (Metric) | -80°C to +70°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Brady™ Cabinet Labels: SPILL RESPONSE EQUIPMENT
Clearly identify location of chemicals, safety equipment, and other supplies in cabinets and storage areas. Brady™ Cabinet Labels are designed for any size cabinet, including single door cabinets and low capacity cabinets.
| Shape | Rectangle |
|---|---|
| Description | Laminated |
| Thickness (English) | 0.01 in. |
| Display Text | SPILL RESPONSE EQUIPMENT |
| Color | White,Green |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Self-adhesive Polyester (B-302) |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent,Cold-temperature |
Brady™ Cabinet Labels: KEEP FIRE AWAY
Clearly identify location of chemicals, safety equipment, and other supplies in cabinets and storage areas. Brady™ Cabinet Labels are designed for any size cabinet, including single door cabinets and low capacity cabinets.
| Shape | Rectangle |
|---|---|
| Description | Laminated |
| Thickness (English) | 0.01 in. |
| Display Text | KEEP FIRE AWAY |
| Color | Red,Yellow |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Self-adhesive Polyester (B-302) |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent,Cold-temperature |
Brady™ Small HMIG Pin-Feed Labels: Paper, Black/Blue/Red/Yellow on White, 1.875 H x 3 in W, HEALTH FLAMMABILITY INSTABILITY PROTECTIVE EQUIPMENT
B-235 Coated Paper with pressure sensitive acrylic adhesive from Brady™ adheres to most surfaces
Brady™ RTK Pictogram Labels, Corrosive
Effectively convey personal protection instructions and special precautionary information. Brady™ RTK Pictogram Labels are made from premium grade B-946 vinyl and are sized to fit standard blank write-on right-to-know labels.
| Thickness (English) | 0.004 in. |
|---|---|
| Display Text | Corrosive |
| Color | White,Blue |
| Material | Pressure-sensitive Vinyl (B-946) |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent,Cold-temperature |
Brady™ GlobalMark™ Industrial Tape, Metallized Polyester (B-565) with Cuttable Supply
Suitable for continuous-style labels and ideal for multi-up, cut labels in basic rectangular and round shapes only. Brady GlobalMark Industrial Tape, Metallized Polyester (B-565) features permanent adhesive
Brady™ GlobalMark™ Tapes, Tan
For marking stainless steel pipe and surfaces. Brady GlobalMark Polyester Tapes, Tan are easy to install and used for mounting to rigid panels.
| Format | Cartridge |
|---|---|
| Length (Metric) | 30.4 m |
| For Use With (Equipment) | GlobalMark Label Maker |
| Thickness (English) | 0.003 in. |
| Color | Tan |
| Length (English) | 100 ft. |
| Material | Polyester (B-569) |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Brady™ GlobalMark™ Tapes, White
For marking stainless steel pipe and surfaces. Brady GlobalMark Polyester Tapes, White are easy to install and used for mounting to rigid panels.
| Format | Cartridge |
|---|---|
| Length (Metric) | 30.4 m |
| For Use With (Equipment) | GlobalMark Label Maker |
| Thickness (English) | 0.003 in. |
| Color | White |
| Length (English) | 100 ft. |
| Material | Polyester (B-569) |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Brady™ GlobalMark™ Tapes, Blue
For marking stainless steel pipe and surfaces. Brady GlobalMark Polyester Tapes, Blue are easy to install and used for mounting to rigid panels.
| Format | Cartridge |
|---|---|
| Length (Metric) | 30.4 m |
| For Use With (Equipment) | GlobalMark Label Maker |
| Thickness (English) | 0.003 in. |
| Color | Blue |
| Length (English) | 100 ft. |
| Material | Polyester (B-569) |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |