Custom Labels
- (6)
- (9)
- (9)
- (1)
- (15)
- (7)
- (2)
- (3)
- (3)
- (8)
- (8)
- (1)
- (4)
- (8)
- (7)
- (4)
- (1)
- (62)
- (1)
- (15)
- (7)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (11)
- (452)
- (19)
- (8)
- (3)
- (1)
- (2)
- (7)
- (28)
- (6)
- (7)
- (1)
- (3)
- (81)
- (9)
- (23)
- (1)
- (16)
- (4)
- (37)
- (8)
- (59)
- (7)
- (9)
- (98)
- (3)
- (48)
- (8)
- (4)
- (86)
- (22)
- (21)
- (1)
- (1)
- (8)
- (325)
- (3)
- (53)
- (22)
- (12)
- (70)
- (3)
- (1)
- (266)
- (1)
- (2)
- (20)
- (10)
- (2)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (7)
- (31)
- (4)
- (1)
- (6)
- (20)
- (125)
- (8)
- (1)
- (17)
- (100)
- (7)
- (2)
- (1)
- (10)
- (18)
- (87)
- (1)
- (21)
- (8)
- (29)
- (1)
- (1)
- (12)
- (65)
- (1)
- (4)
- (3)
- (14)
- (17)
- (177)
- (25)
- (3)
- (44)
- (8)
- (8)
- (28)
- (9)
- (848)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (276)
- (5)
- (803)
- (3)
- (270)
- (1)
- (10)
- (1)
- (861)
- (1)
- (576)
- (22)
- (75)
- (1)
- (38)
- (22)
- (8)
- (140)
- (132)
- (23)
- (4)
- (117)
- (21)
- (8)
- (123)
- (350)
- (7)
- (252)
- (248)
- (165)
- (1)
- (1)
- (2)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (4)
- (14)
- (54)
- (3)
- (2)
- (8)
- (1)
- (13)
- (14)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (4)
- (13)
- (16)
- (87)
- (1)
- (7)
- (20)
- (40)
- (12)
- (5)
- (2)
- (1)
- (13)
- (48)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (7)
- (3)
- (9)
- (15)
- (1)
- (3)
- (82)
- (13)
- (1)
- (77)
- (2)
- (12)
- (1)
- (19)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (13)
- (2)
- (110)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (20)
- (2)
- (1)
- (2)
- (160)
- (12)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (61)
- (3)
- (1)
- (50)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (23)
- (1)
- (15)
- (1)
- (6)
- (3)
- (1)
Filtered Search Results
| Tensile Strength | 24 lb./in. |
|---|---|
| Format | Label |
| Life Span | 2 Years |
| For Use With (Equipment) | Thermal transfer printer |
| Thickness (English) | 0.0044 in. |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | RoHS 2002/95/EC |
| For Use With (Application) | For barcoding, bottles, component ID, dishes, equipment ID, flasks, general lab ID, general purpose ID, laboratory identification |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Removable |
Fisherbrand™ Square Microscope Slide Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Intended to be used to label microscope slides. Designed to be individually fed into a laser or ink jet printer.
MilliporeSigma™ MilliSentials™ Lab Adaptable Labels
The MilliSentials™ Lab Adaptable labels have been custom designed and optimized for use throughout the laboratory, withstanding temperatures from -196°C (liquid nitrogen) to 100°C (boiling water).
Thermo Scientific™ Cryoware Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Easily and permanently identify samples and storage boxes with Thermo Scientific™ Cryoware Labels.
Brady™ BBP™ Pre-Printed Right-To-Know Chemical Labels with NFPA Diamonds only
Allows printer to produce five-color chemical labels in a single print pass
| Gloss | 60 to 50 Gardner Units |
|---|---|
| Format | Label |
| Life Span | 8 to 10 Years |
| For Use With (Equipment) | BBP30, BBP31, BBP33, BBP35, and BBP37 printers |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Color | Red,Yellow,Blue,White |
| Temperature Range (English) | -40 to 180°F |
| Material | Vinyl |
| Certifications/Compliance | RoHS 2002/95/EC |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +82°C |
| For Use With (Application) | For quickly creating NFPA and color bar labels, allows printer to produce 5-color chemical labels in a single print pass, Indoor/outdoor grade material withstands exposure to moisture, chemicals and handling |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent,Pressure-sensitive |
Brady™ All Weather Permanent Adhesive Green Vinyl Label Tape for M6/M7 Printers
With the ability to last up to 10 years in an outdoor environment, Brady™’s low shrink vinyl with ultra-aggressive adhesive is ideal for a wide range of identification applications.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Length (Metric) | 15.24 m |
| Color | Green |
| Length (English) | 50 ft. |
| Quantity | 50 ft. |
| Material | Vinyl |
| For Use With (Application) | Equipment Labeling, Electrical Labeling, Floor Marking, Laboratory Labeling, Lean and 5S Labeling |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.102 mm |
| Format | Continuous |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Temperature Range (English) | -40°F to +180°F |
| Latex Free | No |
| Coating | None |
| Certifications/Compliance | ASTM D 2979, ASTM D 523 |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +82°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
Brady™ Thermal Transfer Printer Labels, Circular
Circular printable labels for thermal transfer printers
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Shape | Rectangle with Circle |
| Width (English) | 1 in. |
| Color | White |
| Quantity | 2000/Roll |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Laboratory identification, vial top |
| Width (English) Printable Area | 25.40 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.102 mm |
| Format | Die-cut |
| Labels per Row | 1 |
| Min. Operating Temperature (Metric) | -80°C |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Temperature Range (English) | -112°F to +158°F |
| No. per Pack | 2000 Sets / Roll |
| Coating | None |
| Certifications/Compliance | 2005/618/EC |
| Temperature Range (Metric) | -80°C to +70°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Brady™ B-7569 Pre-Printed GHS/CLP Chemical Labels, L2 Diamond
Designed with vinyl film that withstands exposure to moisture, chemicals and handling
| Thickness (Metric) | 0.102 mm |
|---|---|
| Description | Pre-printed GHS/CLP Chemical Labels for BBP3x Printers |
| Labels per Row | 1 |
| For Use With (Equipment) | BBP30, BBP31, BBP33, BBP35, and BBP37 printers |
| Software Type | Brady Workstation, MarkWare |
| Display Text | Legend: L2 Diamond |
| Color | White with Pre-printed Red Diamonds |
| Material | Vinyl |
| Certifications/Compliance | BS5609:1986 Section 2 and section 3 |
| Temperature Range (Metric) | -20°C to 75°C |
| For Use With (Application) | Chemical labeling |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
Brady™ GlobalMark™ Indoor/Outdoor Grade Vinyl (B-595) Tapes, Orange
Conform well to irregular, curved, rough and highly textured surfaces. Brady™ GlobalMark™ Indoor/Outdoor Grade Vinyl (B-595) Tapes are perfect for harsh, industrial environments.
| Description | Suggested Ribbon Series: R10000 |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | GlobalMark™ Label Maker |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Color | Orange |
| Length (English) | 100 ft. |
| Material | Vinyl Film (B-595) |
| For Use With (Application) | Arc Flash Labels; Arrow Tape; Pipe and Valve Marking; Safety and Compliance ID; Visual Workplace Labeling; Warehouse Marking |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent,Cold-temperature |
Brady™ Pre-Cut Overlaminate Label - Clear
Pre-cut overlaminate is an easy and affordable way to protect your printed and write-on labels without heat, electricity or messy chemicals.
Brady™ ToughStripe™ Floor Marking Corner Marks
Durable tape perfect for marking skid and pallet storage areas, as well as other designated areas
| Print Technology | None |
|---|---|
| Shape | L-shaped |
| Description | ToughStripe Diecut Shapes (L's, T's, +'s, footprints and more) |
| Quantity | 20/Pk. |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | For floor corner mark, Used to mark aisles, passageways, storage locations and point out safety equipment and exits |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.201 mm |
| Gloss | 115 Gardner Units |
| Format | Tape |
| Min. Operating Temperature (Metric) | -18°C |
| Thickness (English) | 0.008 in. |
| Temperature Range (English) | 0°F to 130°F |
| No. per Pack | 20 Pieces/Pack |
| Coating | None |
| Certifications/Compliance | ANSI A1264.2 2006, OSHA 1910.22 |
| Temperature Range (Metric) | -18°C to +54°C |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Rubber,Permanent |
Brady™ ToughStripe™ Floor Marking Center Marks
ToughStripe™ Floor Marking Center Marks are extremely durable die-cut floor marking shapes made of rugged polyester with ultra-aggressive adhesive and hold up against forklift traffic.
| Print Technology | None |
|---|---|
| Shape | Cross |
| Description | ToughStripe Diecut Shapes (L's, T's, +'s, footprints and more) |
| Quantity | 20/Pk. |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | For floor corner mark, Used to mark aisles, passageways, storage locations and point out safety equipment and exits |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.201 mm |
| Gloss | 115 Gardner Units |
| Format | Tape |
| Min. Operating Temperature (Metric) | -18°C |
| Thickness (English) | 0.008 in. |
| Temperature Range (English) | 0°F to 130°F |
| No. per Pack | 20 Pieces/Pack |
| Coating | None |
| Certifications/Compliance | ASTM ANSI F1679, ANSI A1264.2 2006, OSHA 1910.22 |
| Temperature Range (Metric) | -18°C to +54°C |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Rubber,Permanent |
Brady™ Warning Labels, Pictogram: Explosive Material
Feature pictograms that indicate hazards for explosive material. Brady™ Warning Labels will adhere to any clean, dry surface and are available in a variety of sizes.
| Shape | Triangle |
|---|---|
| Description | Pictogram: Explosive Material |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Color | Black,Yellow |
| Material | Pressure-sensitive Vinyl (B-946) |
| For Use With (Application) | Indoor/Outdoor |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent,Cold-temperature |
Brady™ PermaShield™ Laser Printable Labels, B-747/B-966 (polyester with polyester overlaminate)
Designed for use with laser printers. Brady PermaShield Laser Printable Laser Labels are made of polyester with overlaminate to protect them in harsh environments.
| Print Technology | Laser |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Description | Abrasion, humidity and UV-Resistant material |
| Color | White |
| Material | Polyester (B-747),Polyester Over-laminate |
| Sterility | Non-sterile |
| Format | Die-cut |
| Min. Operating Temperature (Metric) | -40°C |
| For Use With (Equipment) | Laser Printers |
| Thickness (English) | 0.0066 in. |
| Temperature Range (English) | -40°F to +266°F |
| Coating | None |
| Certifications/Compliance | UL recognized |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +130°C |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Brady™ MetaLabel™ Series Thermal Transfer Printable Labels, B-434
Identification solution for electrical equipment. Brady™ MetaLabel™ Series Thermal Transfer Printable Labels, B-434 are ideal for almost any rating plate application.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Description | Recommended ribbon series: R4800; R4900; R6000; R6200 |
| Color | Silver |
| Material | Metallized Polyester (B-434) |
| For Use With (Application) | Asset Tracking, Rating Plates and General Purpose Identification |
| Thickness (Metric) | 0.102 mm |
| Format | Roll |
| Min. Operating Temperature (Metric) | -70°C |
| For Use With (Equipment) | BBP81;i5100;i7100;PR Plus;IP Series;THT 76 mm Core Printers;i7500 |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Temperature Range (English) | -94°F to 266°F |
| Certifications/Compliance | UL Recognized; CSA Accepted |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +90°C |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |