Safety Cans
- (1)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (16)
- (6)
- (31)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (4)
- (13)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (4)
- (3)
- (6)
- (1)
- (50)
- (1)
- (4)
- (7)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (1)
- (12)
- (1)
- (4)
- (8)
- (3)
- (9)
- (2)
Filtered Search Results
| Includes | Spring Close |
|---|---|
| Shape | Oval |
| Product Type | Stainless Steel Safety Can |
| Color | White |
| Material | Polyethylene |
Justrite™ 2.5 Gallon Type I Shelf Safety Can
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 2.5 Gallon Type I Shelf Safety Can faucet is mounted 2 in. above the bottom to eliminate the need to lift the can during dispensing
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Capacity (English) | 2.5 gal. |
| Diameter (Metric) Outer | 298 mm |
| Diameter (English) Outer | 11.75 in. |
| Material | Steel |
| Certifications/Compliance | CARB, NFPA, OSHA, FM Approved |
Eagle™ Metal Type II Safety Cans
Reduce the danger of explosion while dispensing flammable liquids with an Eagle Metal Type II Safety Can.
| Product Type | Type II Safety Can |
|---|---|
| Color | Red |
| Material | Galvanized Steel |
| Finish | Powder Coat |
Justrite™ Type II AccuFlow™ Steel Safety Can for Flammables
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Provide your staff with convenient filling and spill-free pouring with the Justrite Type II AccuFlow™ Steel Safety Can for Flammables.
| Diameter (English) Opening | 1.68 in. |
|---|---|
| Product Type | Type II Safety Can |
| Finish | Powder Paint |
| Length (English) Hose | 9 in. |
| Diameter (English) Inner | 16 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 40.6 cm |
| Product Type | Floor Standing Rinse Tank |
| Color | Red |
| Diameter (Metric) Inner | 406 mm |
| Length (English) | 16 in. |
| Material | Steel (18 ga) |
| Finish | Powder Paint |
Eagle™ Nonmetallic Safety Cans
High-density polyethylene safety cans help reduce danger of explosion from ignition of flammable liquid vapors
| For Use With (Application) | For use in scientific, industrial and hospital laboratories |
|---|
Justrite™ Safety Can For Liquid Disposal
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ Safety Can For Liquid Disposal provides a better solution for the containment of liquid flammable or corrosive waste.
| Description | Safety Can for Liquid Disposal |
|---|---|
| Product Type | Safety Can |
| Material | HDPE |
| For Use With (Application) | Liquid Disposal |
Eagle™ Galvanized-Steel Type I Safety Cans
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For safe storage and handling of gasoline and other flammable liquids
| Product Type | Type I Safety Can |
|---|---|
| Material | Galvanized Steel |
| Certifications/Compliance | FM, UL, ULC, OSHA 29 CFR 1910.106, NFPA 30 |
Justrite™ Dip Tank for Cleaning Parts
A Justrite Dip Tank for Cleaning Part is ideal for washing or soaking parts in flammable liquids
| Product Type | Dip Tank |
|---|---|
| Color | Red |
| Material | Steel |
| Certifications/Compliance | FM, TUV |
| For Use With (Application) | For Washing or Soaking parts in Flammable Liquids |
| Closure Type | Manual Cap |
| Finish | Powder Paint |
Justrite™ Plunger Dispensing Can
Justrite Plunger Dispensing Can provides a quick and safe means to moisten cloths with flammable cleaning fluids. Made of chemically-resistant Ryton™ and brass, the pump base is designed to leave less liquid in the bottom before having to refil.
| Product Type | Plunger Can |
|---|---|
| Color | Red |
| Certifications/Compliance | FM, TUV |
| For Use With (Application) | For Dispensing Flammable Liquids |
Eagle™ Galvanized-Steel Safety Cans
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For safe storage and handling of gasoline and other flammable liquids
| Product Type | Safety Can |
|---|---|
| Color | Red |
Eagle™ Galvanized Steel Faucet Safety Can w/ Brass Faucet
Eagle Galvanized Steel Faucet Can helps control dispensing of flammable liquids into small capacity vessels.
| Product Type | Safety Can |
|---|---|
| Color | Red |
| Material | Galvanized Steel |
| Certifications/Compliance | FM, OSHA |
| For Use With (Application) | For safer cleaning of small parts or swabbing of larger ones |
| Finish | Powder Coat |
Justrite™ 5 Gallon Type I Dispensing Safety Can
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 5 Gallon Type I Dispensing Safety Can faucet is mounted 2 in. above the bottom to eliminate the need to lift the can during dispensing
| Capacity (English) | 5 gal. |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 298 mm |
| Diameter (English) Outer | 11.75 in. |
| Capacity (Metric) | 19 L |
| Material | Steel |