Acids and Corrosive Safety Cabinets
- (60)
- (1)
- (1)
- (17)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (8)
- (2)
- (4)
- (3)
- (33)
- (30)
- (4)
- (7)
- (1)
- (11)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (6)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (13)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (17)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (2)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (3)
- (11)
- (3)
- (2)
- (2)
- (3)
- (6)
- (7)
- (1)
- (17)
- (2)
- (4)
Filtered Search Results
Labconco™ Protector™ Acid Storage Cabinet
Safely store and vent acids and other corrosive liquids with the Protector™ Acid Storage Cabinet.
| Includes | Two rare vent connections with flame arrestors and closure plugs, 4 leveling feet, 8 in. filler panel, vacuum-formed PVC liner tray |
|---|---|
| Depth (English) Exterior | 29.9 in. |
| Load Bearing Capacity | Up to 800 lb. |
| Description | Glacier White; Liner: Polyethylene |
| No. of Shelves | None |
| Product Type | Acids Storage Cabinet |
| Height (English) Exterior | 35.5 to 36.75 in. |
| Color | Light Gray |
| Material | Steel |
| Depth (Metric) Exterior | 76 cm |
| Height (Metric) Opening | 62.23 cm |
| Height (Metric) Exterior | 90.17 to 93.3 cm |
Labconco™ Protector™ Solvent Storage Cabinet with Self-Closing Door(s)
Safely store and vent solvents and other flammable liquids
Labconco™ Protector™ Solvent Storage Cabinet
Safely store, vent solvents and other flammable liquids with the Protector™ Solvent Storage Cabinet.
| No. of Shelves | 1 |
|---|---|
| Product Type | Solvent Storage Cabinet |
| Color | Light Gray |
| Material | Steel |
| For Use With (Application) | Storing flammables |
| Shelf Type | Epoxy-coated Steel |
Justrite™ 19 Gallon ChemCor™ Under Fume Hood Corrosives/Acids Safety Cabinet With Manual-Closing Doors
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 19 Gallon ChemCor™ Under Fume Hood Corrosives/Acids Safety Cabinet With Manual-Closing Doors provides superior corrosion protection as well as fire protection in a single cabinet.
| Load Bearing Capacity | 19 gal. |
|---|---|
| Door Style | Manual-close |
Justrite™ SpillSlope™ Steel Shelf For Under Fume Hood Safety Cabinet
Increase the efficiency and space of existing cabinetry. The Justrite™ SpillSlope™ Steel Shelf For Under Fume Hood Safety Cabinet adds additional storage to cabinets.
Justrite™ Wood Shelf With Clips For Wood Laminate Corrosives Safety Cabinet
Increase the efficiency and space of existing cabinetry. The Justrite™ Wood Shelf With Clips For Wood Laminate Corrosives Safety Cabinet is a replacement shelf and clips for wood laminate cabinet #24140.
| Includes | Shelf and clips |
|---|---|
| Product Type | Shelf |
| Color | White |
| Material | Wood |
Justrite™ 23 Gallon ChemCor™ Under Fume Hood Corrosives/Acids Safety Cabinet With Self-Closing Doors
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 23 Gallon ChemCor™ Under Fume Hood Corrosives/Acids Safety Cabinet With Self-Closing Doors provides superior corrosion protection as well as fire protection in a single cabinet.
| Load Bearing Capacity | 23 gal. |
|---|---|
| Door Style | Self-close |
Justrite™ 12 Gallon Sure-Grip™ EX Compac Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 12 Gallon Sure-Grip™ EX Compac Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet is specially designed for safely storing acids and corrosives in laboratories.
Justrite™ 12 Gallons Sure-Grip™ EX Compac Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet With Manual Door
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 12 Gallons Sure-Grip™ EX Compac Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet With Manual Door is specially designed for safely storing acids and corrosives in laboratories.
Justrite™ 15 Gallon Sure-Grip™ EX Compac Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 15 Gallon Sure-Grip™ EX Compac Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet is specially designed for safely storing acids and corrosives in laboratories.
Justrite™ 17 Gallon Sure-Grip™ EX Piggyback Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet With Self-Closing Doors
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 17 Gallon Sure-Grip™ EX Piggyback Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet With Self-Closing Doors is specially designed for safely storing acids and corrosives in laboratories. This self-closing model meets NFPA1 and the International Fire Code.
Justrite™ Metallic Acids Cabinet with ChemCor™ Liner
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Give your staff maximum protection from harsh acids and corrosive chemicals with the Justrite Metallic Acids Cabinet with ChemCor™ Liner.
| Height (Metric) Interior | 100.6 cm |
|---|---|
| Width (English) Interior | 39.5 in. |
| Height (English) Exterior | 44 in. |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 14.56 x 39.5 x 39.62 in. |
| Color | Blue |
| Material | Steel (CR) |
| For Use With (Application) | Flammables |
| Width (Metric) Interior | 100.3 cm |
| Height (Metric) Exterior | 112 cm |
| Width (Metric) Exterior | 109 cm |
| Includes | ChemCor™ liner, welded Steel double wall construction, 2 in. liquid tight containment sump, dual vents, adjustable shelves, three-point Stainless Steel bullet self latching doors with U-Loc™ padlockable handle, kickplat |
| Depth (English) Exterior | 18 in. |
| Depth (Metric) Interior | 37 cm |
| Load Bearing Capacity | 30 gal. |
| No. of Shelves | 1 |
| Product Type | Acids Storage Cabinet |
| No. of Doors | 1 |
| Depth (Metric) Exterior | 45.72 cm |
| Certifications/Compliance | FM, NFPA, OSHA |
| Depth (English) Interior | 14.56 in. |
| Surface Coating | Epoxy, Thermoplastic |
| Width (English) Exterior | 43 in. |
| Height (English) Interior | 39.62 in. |
Justrite™ Sure-Grip™ EX Piggyback Corrosives/Acid Steel Safety Cabinets
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Expand or segregate the storage of corrosives conveniently with a Sure-Grip EX Piggyback safety cabinet. Perfect for storing corrosives and acids.
| Width (English) Interior | 39.5 in. |
|---|---|
| Color | Blue |
| Material | Steel (CR) |
| For Use With (Application) | Flammables |
| Width (Metric) Interior | 100.3 cm |
| Width (Metric) Exterior | 109 cm |
| Includes | Double wall, dual vents, grounding wire connections, adjustable shelves, leakproof sills, three-point self latching doors and leveling feet, Polyethylene trays, separate Polyethylene liner |
| Depth (English) Exterior | 18 in. |
| Depth (Metric) Interior | 37 cm |
| Product Type | Piggyback Storage Cabinet |
| No. of Doors | 2 |
| Depth (Metric) Exterior | 45.7 cm |
| Depth (English) Interior | 14.56 in. |
| Surface Coating | Epoxy |
| Width (English) Exterior | 43 in. |
Justrite™ 22 Gallon Sure-Grip™ EX Slimline Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet With Manual-Closing Doors
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 22 Gallon Sure-Grip™ EX Slimline Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet With Manual-Closing Doors is specially designed for safely storing acids and corrosives in laboratories.
Eagle™ Undercounter Acid Storage Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Maximize work space while safely storing acids and corrosives with an Eagle Undercounter Acid Storage Cabinet.
| Height (Metric) Interior | 81.28 cm |
|---|---|
| Door Style | Manual-close |
| Width (English) Interior | 32 in. |
| Height (English) Exterior | 35 in. |
| Color | Blue |
| Material | Steel |
| For Use With (Application) | Flammables |
| Height (Metric) Exterior | 88.9 cm |
| Width (Metric) Exterior | 88.9 cm |
| Includes | HDPE shelves and bottom trays with small spills |
| Depth (English) Exterior | 22 in. |
| Depth (Metric) Interior | 48.26 cm |
| Load Bearing Capacity | 22 gal. |
| No. of Shelves | 1 |
| Product Type | Undercounter storage cabinet |
| No. of Doors | 2 |
| Depth (Metric) Exterior | 55.8 cm |
| Depth (English) Interior | 19 in. |
| Surface Coating | Epoxy |
| Width (English) Exterior | 35 in. |
| Height (English) Interior | 32 in. |