Acids and Corrosive Safety Cabinets
- (60)
- (1)
- (1)
- (17)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (8)
- (2)
- (4)
- (3)
- (33)
- (30)
- (4)
- (7)
- (1)
- (11)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (6)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (13)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (17)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (2)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (3)
- (11)
- (3)
- (2)
- (2)
- (3)
- (6)
- (7)
- (1)
- (17)
- (2)
- (4)
Filtered Search Results
Labconco™ Protector™ Solvent Storage Cabinet with Self-Closing Door(s)
Safely store and vent solvents and other flammable liquids
Labconco™ Protector™ Solvent Storage Cabinet
Safely store, vent solvents and other flammable liquids with the Protector™ Solvent Storage Cabinet.
| No. of Shelves | 1 |
|---|---|
| Product Type | Solvent Storage Cabinet |
| Color | Light Gray |
| Material | Steel |
| For Use With (Application) | Storing flammables |
| Shelf Type | Epoxy-coated Steel |
Labconco™ Protector™ Acid Storage Cabinet
Safely store and vent acids and other corrosive liquids with the Protector™ Acid Storage Cabinet.
| Includes | Two rare vent connections with flame arrestors and closure plugs, 4 leveling feet, 8 in. filler panel, vacuum-formed PVC liner tray |
|---|---|
| Depth (English) Exterior | 29.9 in. |
| Load Bearing Capacity | Up to 800 lb. |
| Description | Glacier White; Liner: Polyethylene |
| No. of Shelves | None |
| Product Type | Acids Storage Cabinet |
| Height (English) Exterior | 35.5 to 36.75 in. |
| Color | Light Gray |
| Material | Steel |
| Depth (Metric) Exterior | 76 cm |
| Height (Metric) Opening | 62.23 cm |
| Height (Metric) Exterior | 90.17 to 93.3 cm |
Eagle™ Floor Model Corrosives Cabinet, One-Door Model
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Store corrosives, up to 24 gallons, with an Eagle Corrosives Cabinet. This models sits securely on the floor and features one door for ease of use.
| Includes | HDPE shelves and bottom trays with drip edge |
|---|---|
| Depth (English) Exterior | 18 in. |
| Depth (Metric) Interior | 38 cm |
| No. of Shelves | 1 |
| Product Type | Corrosives Cabinet |
| Color | Blue |
| No. of Doors | 1 |
| Material | Steel |
| Depth (Metric) Exterior | 45.7 cm |
| Certifications/Compliance | NFPA, OSHA |
| For Use With (Application) | Flammables |
| Depth (English) Interior | 15 in. |
| Surface Coating | Epoxy |
Justrite™ Sure-Grip™ EX Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Justrite Sure-Grip™ EX Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet offers safe and compliant storage options for corrosives.
| Description | Liner: Polyethylene |
|---|---|
| Height (Metric) Interior | 153.7 cm |
| Door Style | Manual-close |
| Height (English) Exterior | 65 in. |
| Color | Blue |
| Material | Steel (CR) |
| For Use With (Application) | Corrosives |
| Height (Metric) Exterior | 165.1 cm |
| Includes | Double wall, dual vents, grounding wire connections, adjustable shelves, leakproof sills, three-point self latching doors and leveling feet, Polyethylene trays, separate Polyethylene liner |
| No. of Shelves | 2 |
| Product Type | Corrosives and Acids Safety Cabinet |
| No. of Doors | 2 |
| Certifications/Compliance | FM, NFPA, OSHA |
| Surface Coating | Epoxy |
| Height (English) Interior | 60.5 in. |
Justrite™ Metallic Acids Cabinet with ChemCor™ Liner
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Give your staff maximum protection from harsh acids and corrosive chemicals with the Justrite Metallic Acids Cabinet with ChemCor™ Liner.
| Height (Metric) Interior | 100.6 cm |
|---|---|
| Width (English) Interior | 39.5 in. |
| Height (English) Exterior | 44 in. |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 14.56 x 39.5 x 39.62 in. |
| Color | Blue |
| Material | Steel (CR) |
| For Use With (Application) | Flammables |
| Width (Metric) Interior | 100.3 cm |
| Height (Metric) Exterior | 112 cm |
| Width (Metric) Exterior | 109 cm |
| Includes | ChemCor™ liner, welded Steel double wall construction, 2 in. liquid tight containment sump, dual vents, adjustable shelves, three-point Stainless Steel bullet self latching doors with U-Loc™ padlockable handle, kickplat |
| Depth (English) Exterior | 18 in. |
| Depth (Metric) Interior | 37 cm |
| Load Bearing Capacity | 30 gal. |
| No. of Shelves | 1 |
| Product Type | Acids Storage Cabinet |
| No. of Doors | 1 |
| Depth (Metric) Exterior | 45.72 cm |
| Certifications/Compliance | FM, NFPA, OSHA |
| Depth (English) Interior | 14.56 in. |
| Surface Coating | Epoxy, Thermoplastic |
| Width (English) Exterior | 43 in. |
| Height (English) Interior | 39.62 in. |
Eagle™ Floor Model Corrosives Cabinets: Two-Door Models
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Provide more space to store hazardous material in your work environment. Eagle Floor Model Corrosives Cabinet can be used for storing containers up to 60 gallons in capacity.
| Includes | HDPE shelves and bottom trays with drip edge |
|---|---|
| Product Type | Corrosives Cabinet |
| Color | Blue |
| No. of Doors | 2 |
| Material | Steel |
| Certifications/Compliance | FM, NFPA, OSHA |
| For Use With (Application) | Flammables |
| Surface Coating | Epoxy |
Justrite™ 31 Gallon ChemCor™ Under Fume Hood Corrosives/Acids Safety Cabinet With Self-Closing Doors
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 31 Gallon ChemCor™ Under Fume Hood Corrosives/Acids Safety Cabinet With Self-Closing Doors provides superior corrosion protection as well as fire protection in a single cabinet.
| Load Bearing Capacity | 31 gal. |
|---|---|
| Door Style | Self-close |
Justrite™ Sure-Grip™ EX Compac Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Get more space to store hazardous material in your work environment. Justrite Sure-Grip™ EX Compac Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet smaller sized cabinets fit nearly anywhere.
| Door Style | Manual-close |
|---|---|
| Width (English) Interior | 20 in. |
| Color | Blue |
| Material | Steel (CR) |
| For Use With (Application) | Flammables |
| Width (Metric) Interior | 50.8 cm |
| Width (Metric) Exterior | 59.05 cm |
| Depth (English) Exterior | 18 in. |
| Depth (Metric) Interior | 37 cm |
| No. of Shelves | 1 |
| No. of Doors | 1 |
| Depth (Metric) Exterior | 45.7 cm |
| Depth (English) Interior | 14.56 in. |
| Width (English) Exterior | 23.25 in. |
Justrite™ Chemcor™ Piggyback Corrosives/Acids Safety Cabinet, 2 Doors, Blue
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Justrite Chemcor™ Piggyback Corrosives/Acid Safety Cabinet offers corrosion and fire protection.
| Width (English) Interior | 39.5 in. |
|---|---|
| Color | Blue |
| Material | Steel (CR) |
| For Use With (Application) | Flammables |
| Width (Metric) Interior | 100.3 cm |
| Width (Metric) Exterior | 109 cm |
| Includes | ChemCor™ liner, welded Steel double wall construction, 2 in. liquid tight containment sump, dual vents, adjustable shelves, three-point Stainless Steel bullet self latching doors with U-Loc™ padlockable handle, kickplat |
| Depth (English) Exterior | 18 in. |
| Depth (Metric) Interior | 37 cm |
| Product Type | Piggyback Storage Cabinet |
| No. of Doors | 2 |
| Depth (Metric) Exterior | 45.7 cm |
| Depth (English) Interior | 14.56 in. |
| Surface Coating | Epoxy, Thermoplastic |
| Width (English) Exterior | 43 in. |
Justrite™ 60 Gallon Sure-Grip™ EX Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 60 Gallon Sure-Grip™ EX Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet is specially designed for safely storing acids and corrosives in laboratories.
| Load Bearing Capacity | 60 gal. |
|---|---|
| Description | Cold-rolled Steel (18 ga) |
| Color | Blue |
| Material | Steel (CR) |
| Dimensions (D x W x H) | 34 x 34 x 65 in. |
Justrite™ Solid Polyethylene Acid Cabinets: Two-Door Undercounter Model
Superior protection against harsh acids, rust and corrosion
Justrite™ Solid Polyethylene Acid Cabinets: Two-Door Stand-Alone Model
Superior protection against harsh acids, rust and corrosion
Justrite™ 15 Gallon ChemCor™ Under Fume Hood Corrosives/Acids Safety Cabinet With Manual-Closing Doors
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 15 Gallon ChemCor™ Under Fume Hood Corrosives/Acids Safety Cabinet With Manual-Closing Doors provides superior corrosion protection as well as fire protection in a single cabinet.
| Load Bearing Capacity | 15 gal. |
|---|
Justrite™ Polyethylene Corrosives/Acid Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Sturdy, completely metal-free poly cabinet for storing acids or bases without the worry of corrosion