HPLC Guard Columns and Cartridges
- (30)
- (1)
- (72)
- (14)
- (1)
- (4)
- (62)
- (1)
- (119)
- (3)
- (1)
- (14)
- (3)
- (3)
- (1)
- (10)
- (2)
- (13)
- (2)
- (78)
- (3)
- (75)
- (13)
- (3)
- (2)
- (10)
- (2)
- (33)
- (2)
- (6)
- (9)
- (2)
- (24)
- (3)
- (1)
- (2)
- (53)
- (2)
- (74)
- (4)
- (5)
- (4)
- (6)
- (247)
- (3)
- (2)
- (5)
- (1)
- (7)
- (3)
- (3)
- (3)
- (5)
- (4)
- (40)
- (2)
- (95)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (57)
- (1)
- (14)
- (122)
- (3)
- (105)
- (11)
- (1)
- (7)
- (17)
- (2)
- (2)
- (8)
- (74)
- (18)
- (4)
- (3)
- (2)
- (22)
- (10)
- (7)
- (4)
- (1)
- (35)
- (9)
- (2)
- (4)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (35)
- (36)
- (6)
- (1)
- (42)
- (2)
- (3)
- (44)
- (3)
- (2)
- (22)
- (4)
Résultats de la recherche filtrée
MilliporeSigma™ Supelco™ SRT™-C SEC-1000 Gel Filtration Guard Column, 5 μm Particle Size, PEEK
The bonded phase in SRT™-C SEC columns is more polar than the hydrophilic phase used in SRT™ columns, making SRT™-C columns better suited for the gel filtration analysis of more hydrophobic bioopolymers such as membrane proteins and pegylated antibodies.
MilliporeSigma™ Supelco™ Discovery™ BIO Wide Pore C18 Supelguard™ Cartridge Kit, 3 μm Particle Size
Kits include one cartridge, a stand-alone holder, a piece of tubing, and 2 nuts and ferrules. Guard cartridges require holders that are sold separately.
| Longueur (métrique) | 2 cm |
|---|---|
| Type | Guard Cartridge Kit |
| Phase | Reversed Phase |
| Gamme de produits | Discovery Supelguard |
| Quantité | 1 Kit |
| Comprend | 1 cartridge, a stand-alone holder, a piece of tubing, and 2 nuts and ferrules |
| Granulométrie | 3 μm |
| Porosité | 300 Å |
| À utiliser avec (application) | HPLC |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ C18 Supelguard™ Guard Cartridge Kit, 3 μm Particle Size
Ascentis™ C18 is an extremely stable and reliable HPLC column that gives symmetric peak shape and excellent retention even for difficult compounds.
| Longueur (métrique) | 2 cm |
|---|---|
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge Kit |
| Phase | Reversed Phase |
| À utiliser avec (équipement) | Ascentis C18 Columns |
| Gamme de produits | Ascentis Supelguard |
| “End-capped” | Yes |
| pH | 2 to 8 |
| Surface spécifique | 450 m2/g |
| Quantité | 1 Kit |
| Comprend | 1 cartridge, a stand-alone holder, a piece of tubing, and 2 nuts and ferrules (10 mm i.d guard requires the purchase of 567499-U) |
| Granulométrie | 3 μm |
| Porosité | 100 Å |
| À utiliser avec (application) | HPLC |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-18-S Supelguard Cartridge, 5 μm Particle Size
SUPELCOSIL™ LC-18-S Supelguard™ Cartridges contain a SUPELCOSIL™ packing, in a 2 cm stainless steel body, enclosed by polyether ether ketone (PEEK) encapsulated stainless steel frits.
| Longueur (métrique) | 2 cm |
|---|---|
| Type | Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Gamme de produits | SUPELCOSIL Supelguard |
| Quantité | 2/Pk. |
| Granulométrie | 5 μm |
| Porosité | 120 Å |
| À utiliser avec (application) | HPLC |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ Suplex™ pKb-100 Supelguard Cartridge Kit, 5 μm Particle Size
Suplex™ pKb-100 columns feature the same bonded phase functionality as SUPELCOSIL™ LC-ABZ columns.
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-NH2 Supelguard Cartridge Kit, 5 μm Particle Size
SUPELCOSIL™ LC-NH2 Supelguard™ Cartridges contain a SUPELCOSIL™ packing, in a 2 cm stainless steel body, enclosed by polyether ether ketone (PEEK) encapsulated stainless steel frits (2 μm porosity).
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-NH2-NP Supelguard Cartridge, 5 μm Particle Size
SUPELCOSIL™ LC-NH2 Supelguard™ Cartridges contain a SUPELCOSIL™ packing, in a 2 cm stainless steel body, enclosed by polyether ether ketone (PEEK) encapsulated stainless steel frits (2 μm porosity).
| Longueur (métrique) | 2 cm |
|---|---|
| Type | Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Gamme de produits | SUPELCOSIL Supelguard |
| Diamètre (métrique) interne | 4 mm |
| Granulométrie | 5 μm |
| À utiliser avec (application) | HPLC |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-Si Supelguard Cartridge, 5 μm Particle Size
A typical mobile phase used with normal-phase silica columns consists of a hydrocarbon solvent such as hexane or heptane, mixed with a relatively small percentage of more polar solvent.
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOGEL™ 8Pb, 8% Crosslinked HPLC Guard Column, 9 μm Particle Size
Offers excellent separation of many common samples.
MilliporeSigma™ Supelco™ apHera™ NH2 HPLC Guard Column, 5 μm Particle Size
apHera™ amino columns are based on covalently bonded polyamine specifically optimized for the separation of mono- and oligosaccharides.
MilliporeSigma™ Supelco™ Proteomix™ SCX-NP3 Strong Cation Exchange Guard Cartridge and Holder, 3 μm Particle Size, Stainless Steel
Used for the analysis or small scale purification of positively charged biopolymers including glycoprotein isoforms and mAb variants.
| Longueur (métrique) | 1 cm |
|---|---|
| Type | Cation Exchange HPLC Guard Cartridge and Holder |
| Phase | Cation Exchange |
| Matériau | Stainless Steel |
| Gamme de produits | Proteomix |
| pH | 2.0 to 12.0 |
| Granulométrie | 3 μm |
| Porosité | Non-porous |
| À utiliser avec (application) | HPLC |
MilliporeSigma™ Supelco™ BIOshell™ A160 Peptide CN Guard Cartridge, 4.7 μm Particle Size
BIOshell™ Guard Columns provide physical (filtration) and chemical protection for costly analytical columns without compromising the very high performance of BIOshell™ columns.
| Longueur (métrique) | 0.5 cm |
|---|---|
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Matériau | Stainless Steel Hardware (Guard Cartridge) |
| Taux de carbone | 2.2% |
| Gamme de produits | BIOshell |
| “End-capped” | Yes |
| pH | 1 to 8 |
| Surface spécifique | 60 m2/g |
| Quantité | 3/Pk. |
| Granulométrie | 4.7 μm |
| Porosité | 160 Å |
| À utiliser avec (application) | HPLC |
MilliporeSigma™ Supelco™ Discovery™ RP-AmideC16 Supelguard™ Cartridge Kit, 5 μm Particle Size
Discovery™ RP-AmideC16 Supelguard™ Cartridges contain a Discovery™ packing, in a 2 cm stainless steel body, enclosed by polyether ether ketone (PEEK) encapsulated stainless steel frits (2 μm porosity).
MilliporeSigma™ Supelco™ SRT™ SEC-2000 Gel Filtration Guard Column, 5 μm Particle Size, Stainless Steel
Sepax SRT™ SEC columns feature a hydrophilic surface layer that effectively shields the highly porous, five micron silica particles from interacting with your sample.
| Longueur (métrique) | 5 cm |
|---|---|
| Type | SEC HPLC Guard Column |
| Phase | Size Exclusion |
| Matériau | Stainless Steel |
| Gamme de produits | SRT |
| pH | 2.0 to 8.5 |
| Granulométrie | 5 μm |
| Porosité | 2000 Å |
| À utiliser avec (application) | HPLC |