HPLC Guard Columns and Cartridges
- (30)
- (1)
- (72)
- (14)
- (1)
- (4)
- (62)
- (1)
- (119)
- (3)
- (1)
- (14)
- (3)
- (3)
- (1)
- (10)
- (2)
- (13)
- (2)
- (78)
- (3)
- (75)
- (13)
- (3)
- (2)
- (10)
- (2)
- (33)
- (2)
- (6)
- (9)
- (2)
- (24)
- (3)
- (1)
- (2)
- (53)
- (2)
- (74)
- (4)
- (5)
- (4)
- (6)
- (247)
- (3)
- (2)
- (5)
- (1)
- (7)
- (3)
- (3)
- (3)
- (5)
- (4)
- (40)
- (2)
- (95)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (57)
- (1)
- (14)
- (122)
- (3)
- (105)
- (11)
- (1)
- (7)
- (17)
- (2)
- (2)
- (8)
- (74)
- (18)
- (4)
- (3)
- (2)
- (22)
- (10)
- (7)
- (4)
- (1)
- (35)
- (9)
- (2)
- (4)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (35)
- (36)
- (6)
- (1)
- (42)
- (2)
- (3)
- (44)
- (3)
- (2)
- (22)
- (4)
Résultats de la recherche filtrée
Thermo Scientific™ Hypercarb™ Porous Graphitic Carbon HPLC Columns
Use for enhanced retention of polar compounds and separation of structurally related analytes with stability at pH extremes and high temperature.
MilliporeSigma™ Supelco™ Proteomix™ WCX-NP10 Weak Cation Exchange Guard Cartridge and Holder, 10 μm Particle Size, Stainless Steel
Used for the analysis or small scale purification of positively charged biopolymers including glycoprotein isoforms and mAb variants.
| Longueur (métrique) | 1 cm |
|---|---|
| Type | Cation Exchange HPLC Guard Cartridge and Holder |
| Phase | Cation Exchange |
| Matériau | Stainless Steel |
| Gamme de produits | Proteomix |
| pH | 2.0 to 12.0 |
| Granulométrie | 10 μm |
| Porosité | Non-porous |
| À utiliser avec (application) | HPLC |
MilliporeSigma™ Supelco™ Zenix™ SEC-300 Gel Filtration Guard Column, 3 μm Particle Size, Stainless Steel
Like their 5 micron siblings, 3 micron Zenix™ SEC columns feature a hydrophilic surface layer to prevent the sample from interacting with the underlying silica.
| Longueur (métrique) | 5 cm |
|---|---|
| Type | SEC HPLC Guard Column |
| Phase | Size Exclusion |
| Matériau | Stainless Steel |
| Gamme de produits | Zenix |
| pH | 2.0 to 8.5 |
| Granulométrie | 3 μm |
| Porosité | 300 Å |
| À utiliser avec (application) | HPLC |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express RP-Amide Guard Cartridge, 2.7 μm Particle Size
Ascentis™ Express Guard Columns provide physical (filtration) and chemical protection for costly analytical columns without compromising the very high performance of Ascentis™ Express columns.
| Longueur (métrique) | 5 mm |
|---|---|
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Gamme de produits | Ascentis |
| Quantité | 3/Pk. |
| Granulométrie | 2.7 μm |
| Porosité | 90 Å |
| À utiliser avec (application) | HPLC |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express HILIC Guard Cartridge, 2.7 μm Particle Size
Ascentis™ Express Guard Columns provide physical (filtration) and chemical protection for costly analytical columns without compromising the very high performance of Ascentis™ Express columns.
| Longueur (métrique) | 5 mm |
|---|---|
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Phase | HILIC |
| Gamme de produits | Ascentis |
| Quantité | 3/Pk. |
| Granulométrie | 2.7 μm |
| Porosité | 90 Å |
| À utiliser avec (application) | HPLC |
MilliporeSigma™ Supelco™ SRT™ SEC-300 Gel Filtration Guard Column, 5 μm Particle Size, PEEK
Sepax SRT™ SEC columns feature a hydrophilic surface layer that effectively shields the highly porous, five micron silica particles from interacting with your sample.
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express Biphenyl Guard Column, 2.7 μm Particle Size
Ascentis™ Express 90 Å Biphenyl columns can be used for basic, acidic, or neutral compounds with alternate selectivity from C18 and is especially useful for separating peaks that elute early on C18 and other phenyl phases.
| Longueur (métrique) | 5 cm |
|---|---|
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Matériau | Stainless Steel Hardware |
| Gamme de produits | Ascentis |
| “End-capped” | Yes |
| Quantité | 3/Pk. |
| Granulométrie | 2.7 μm |
| Porosité | 90 Å |
| À utiliser avec (application) | HPLC |
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ Cellulose DMP Chiral HPLC Guard Kit, 5 μm Particle Size
Guard cartridges to protect Astec™ Cellulose DMP columns
MilliporeSigma™ Supelco™ Discovery™ C8 Supelguard™ Guard Cartridge Kit, 5 μm Particle Size
Discovery™ C8 HPLC column has been used in the separation of fluoroquinolone antibiotics in tablets using reversed-phase high-performance liquid chromatography (RP-HPLC).
MilliporeSigma™ Supelco™ Zenix™ SEC-150 Gel Filtration Guard Column, 3 μm Particle Size, Stainless Steel
Like their 5 micron siblings, 3 micron Zenix™ SEC columns feature a hydrophilic surface layer to prevent the sample from interacting with the underlying silica.
| Longueur (métrique) | 5 cm |
|---|---|
| Type | SEC HPLC Guard Column |
| Phase | Size Exclusion |
| Matériau | Stainless Steel |
| Gamme de produits | Zenix |
| pH | 2.0 to 8.5 |
| Granulométrie | 3 μm |
| Porosité | 150 Å |
| À utiliser avec (application) | HPLC |
MilliporeSigma™ Supelco™ SRT™ SEC-1000 Gel Filtration Guard Column, 5 μm Particle Size, PEEK
Sepax SRT™ SEC columns feature a hydrophilic surface layer that effectively shields the highly porous, five micron silica particles from interacting with your sample.
MilliporeSigma™ Supelco™ CHIRALPAK™ CBH HPLC Guard Column, 5 μm Particle Size
CHIRALPAK™ CBH phase has cellobiohydrolase as the chiral selector immobilized on spherical 5 μm silica particles.
| Longueur (métrique) | 1 cm |
|---|---|
| Type | Chiral HPLC Guard Column |
| Phase | Chiral |
| Gamme de produits | CHIRALPAK |
| Quantité | 2/Pk. |
| Granulométrie | 5 μm |
| À utiliser avec (application) | HPLC |
MilliporeSigma™ Supelco™ Zenix™-C SEC-100 Gel Filtration Guard Column, 3 μm Particle Size, Stainless Steel
The bonded phase in Zenix™-C SEC columns is more polar than the hydrophilic phase used in Zenix™ columns, making Zenix™-C columns better suited for the gel filtration analysis of more hydrophobic bioopolymers such as membrane proteins and pegylated antibodies.
| Longueur (métrique) | 5 cm |
|---|---|
| Type | SEC HPLC Guard Column |
| Phase | Size Exclusion |
| Matériau | Stainless Steel |
| Gamme de produits | Zenix |
| pH | 2.0 to 8.5 |
| Granulométrie | 3 μm |
| Porosité | 100 Å |
| À utiliser avec (application) | HPLC |
MilliporeSigma™ Supelco™ Hamilton™ PRP-1 HPLC Guard Cartridge Kit, 10 μ Particle Size
Kit includes 1 holder and 2 cartridges
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-Si Supelguard Cartridge, 5 μm Particle Size
A typical mobile phase used with normal-phase silica columns consists of a hydrocarbon solvent such as hexane or heptane, mixed with a relatively small percentage of more polar solvent.