Low to Medium Pressure LC Columns
- (19)
- (10)
- (7)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (15)
- (32)
- (1)
- (12)
- (31)
- (3)
- (36)
- (44)
- (2)
- (5)
- (2)
- (9)
- (1)
- (41)
- (9)
- (5)
- (20)
- (1)
- (9)
- (6)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (6)
- (23)
- (9)
- (2)
- (29)
- (24)
- (7)
- (5)
- (6)
- (35)
- (17)
- (27)
- (32)
- (4)
- (3)
- (5)
- (28)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (20)
- (12)
- (8)
- (2)
- (6)
- (3)
- (8)
- (3)
- (131)
- (3)
- (6)
- (1)
- (1)
- (8)
- (55)
- (2)
- (1)
- (24)
- (2)
- (4)
- (1)
- (18)
- (5)
- (1)
- (2)
- (5)
- (3)
- (2)
- (14)
- (3)
- (2)
- (70)
- (3)
- (29)
- (18)
- (24)
- (8)
- (6)
- (2)
- (5)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ Multi-Layer Silica Gel Dioxin Column
For use with Dioxin Sample Preparation Kit
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Chromatography Column with Joint
General purpose gravity chromatography columns
MilliporeSigma™ Supelco™ Specialty Glass Column
Fill columns with appropriate adsorbents when cleaning or drying environmental samples for pesticide or priority pollutant analyses
| Type | Specialty Column |
|---|---|
| Description | Drying Column with Reservoir |
| Length (Metric) | 200 mm |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Glass |
| For Use With (Application) | US EPA Protocol |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Cadmium Reduction Chromatography Column Only
Replacement Cadmium Reduction Column with PTFE BEVEL-SEAL for use with Kimble™l 419000-8505.
| Material | Glass |
|---|
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Column with Standard Taper Joint
Gravity column manufactured from medium wall tubing with PTFE stopcock.
| Includes | Fritted disc, 2mm bore PTFE stopcock plug and 24/40 standard taper upper joint |
|---|---|
| Pore Size | 40 to 60 μm |
| Type | Gravity Chromatography Column |
| For Use With (Equipment) | 420570 Series reservoir and 420575 series flow control adapters |
| Support Material | Glass |
| Support Material | Glass Wool |
|---|---|
| Material | Glass |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Chromatography Column ETFE Unions
Tubing nuts and ferrules are used to make connections between the tubing and the end fittings of CHROMAFLEX™, FLEX-COLUMN™ and DISPOSAFLEX™ columns.
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ 50 HQ Pre-packed Column, 0.8 x 10 cm, 5 mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ 0.8 cm pre-packed columns are intended for the screening of POROS affinity, ion exchange, and hydrophobic interaction chromatography (HIC) resins or for small scale purification.
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ XS Pre-packed Column, 0.8 x 10 cm, 5 mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ 0.8 cm pre-packed columns are intended for the screening of POROS affinity, ion exchange, and hydrophobic interaction chromatography (HIC) resins or for small scale purification.
Thermo Scientific™ POROS™ AAVX RoboColumn™ Pre-packed columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ RoboColumn™ chromatography products are small columns provided in 8-column strips.
| Pore Size | 100 nm |
|---|---|
| Content And Storage | Shipped in 18% ethanol. Store at 2°C to 8°C. |
| Stationary Phase | Immobilized CaptureSelect™ AAVX Ligand |
| Product Line | POROS CaptureSelect |
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ AAV8 Pre-packed Column, 0.8 x 10 cm, 5 mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ 0.8 cm pre-packed columns are intended for the screening of POROS affinity, ion exchange, and hydrophobic interaction chromatography (HIC) and hydrophobic interaction chromatography (HIC) resins or for small-scale purification.
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Chromaflex™ Columns
Ideal for medium-pressure chromatography with aqueous mobile phases
| Includes | Two PTFE end fittings with 20um porosity Polyethylene bed supports, 5 ft. PTFE tubing, 2 flangeless tubing nuts and 2 flangeless ferrules |
|---|---|
| Pore Size | 20 μm |
| Type | Chromatography Column |
| Sterilization Method | Ethylene Oxide, 2N NaOH or 100% Ethanol |
| Temperature (Metric) Range | 0 to 50°C |
| Support Material | HDPE |
| Material | Borosilicate Glass Type I Class A |
| For Use With (Application) | Medium pressure chromatography with aqueous mobile phases |
| Connector Types | 1/4-28 Flangeless fitting |
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ Caprylate Pre-packed Column, 0.5 x 5 cm, 1 mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ pre-packed columns are intended for the screening of POROS chromatography resins or for small scale purification.
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ Caprylate Pre-packed Column, 0.8 x 10 cm, 5 mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ pre-packed columns are intended for the screening of POROS chromatography resins or for small scale purification.