Low to Medium Pressure LC Columns
- (19)
- (10)
- (7)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (15)
- (32)
- (1)
- (12)
- (31)
- (3)
- (36)
- (44)
- (2)
- (5)
- (2)
- (9)
- (1)
- (41)
- (9)
- (5)
- (20)
- (1)
- (9)
- (6)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (6)
- (23)
- (9)
- (2)
- (29)
- (24)
- (7)
- (5)
- (6)
- (35)
- (17)
- (27)
- (32)
- (4)
- (3)
- (5)
- (28)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (20)
- (12)
- (8)
- (2)
- (6)
- (3)
- (8)
- (3)
- (131)
- (3)
- (6)
- (1)
- (1)
- (8)
- (55)
- (2)
- (1)
- (24)
- (2)
- (4)
- (1)
- (18)
- (5)
- (1)
- (2)
- (5)
- (3)
- (2)
- (14)
- (3)
- (2)
- (70)
- (3)
- (29)
- (18)
- (24)
- (8)
- (6)
- (2)
- (5)
Filtered Search Results
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ FlexColumn™ Economy Columns
Ideal for use with FPLC™ systems, peristaltic pumps, or gravity flow to 15psi
| Pore Size | 20 μm |
|---|---|
| Type | Economy Chromatography Column |
| Sterilization Method | 2N NaOH or 100% Ethanol |
| Temperature (Metric) Range | 0 to 50°C |
| Endcapped | Yes |
| Support Material | HDPE |
| Diameter (Metric) Inner | 15 mm |
| Material | Borosilicate Glass Type I Class A |
| For Use With (Application) | Ion exchange, affinity, gel filtration and hydrophobic interaction media |
| Cross Sectional Area | 1.77cm3 |
| Connector Types | Male luer lock |
| Max. Pressure | 14.5 psi |
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ Caprylate Pre-packed Column, 0.5 x 5 cm, 1 mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ pre-packed columns are intended for the screening of POROS chromatography resins or for small scale purification.
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ Caprylate Pre-packed Column, 0.8 x 10 cm, 5 mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ pre-packed columns are intended for the screening of POROS chromatography resins or for small scale purification.
Thermo Scientific™ POROS™ Caprylate RoboColumn™ Pre-packed columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
These Thermo Scientific™ POROS™ Caprylate RoboColumn™ are pre-packed with POROS Caprylate Mixed-Mode Chromatography Resin to remove moderate to high levels of aggregates during downstream processing of therapeutic antibodies in flow-through mode.
| Stationary Phase | Caprylic Acid |
|---|---|
| Type | Pre-packed Column |
| Target | Monoclonal Antibodies |
| Content And Storage | Store at 2–30°C. |
| Product Line | POROS |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ CH1-XL RoboColumn™ Pre-packed Column
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ RoboColumn™ small chromatography columns are used for fully automated and parallel chromatographic separations on robotic liquid handling workstations.
| Shipping Condition | Room temperature, or on wet ice |
|---|---|
| Ligand Type | CH1-XL affinity ligand |
| Flow Rate | 16 to 150 cm/hr. |
| Stationary Phase | CH1-XL affinity ligand on agarose bead |
| Type | RoboColumn |
| Content And Storage | Store in refrigerator (2°C to 8°C) |
| Matrix | Agarose-based, Epoxide-activated |
| Binding Capacity | >15 mg/mL human Fab fragment |
| For Use With (Application) | Chromatography |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ 50 HQ Pre-packed Column, 0.8 x 10 cm, 5 mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ 0.8 cm pre-packed columns are intended for the screening of POROS affinity, ion exchange, and hydrophobic interaction chromatography (HIC) resins or for small scale purification.
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ KappaXP RoboColumn™ Pre-packed columns
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ RoboColumn™ are small chromatography columns used for fully automated and parallel chromatographic separations on robotic liquid handling workstations.
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ FlexColumn™ Economy Columns
Ideal for use with FPLC™ systems, peristaltic pumps, or gravity flow to 15psi
| Pore Size | 20 μm |
|---|---|
| Type | Economy Chromatography Column |
| Sterilization Method | 2N NaOH or 100% Ethanol |
| Temperature (Metric) Range | 0 to 50°C |
| Endcapped | Yes |
| Support Material | HDPE |
| Diameter (Metric) Inner | 7 mm |
| Material | Borosilicate Glass Type I Class A |
| For Use With (Application) | Ion exchange, affinity, gel filtration and hydrophobic interaction media |
| Cross Sectional Area | 0.39cm3 |
| Connector Types | Male luer lock |
| Max. Pressure | 14.5 psi |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Flex-Column Economy Columns
20μ PET disk in bed support retains most media
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Chromatography Column ETFE Unions
Tubing nuts and ferrules are used to make connections between the tubing and the end fittings of CHROMAFLEX™, FLEX-COLUMN™ and DISPOSAFLEX™ columns.
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Chromaflex™ Columns
Ideal for medium-pressure chromatography with aqueous mobile phases
| Includes | Two PTFE end fittings with 20um porosity Polyethylene bed supports, 5 ft. PTFE tubing, 2 flangeless tubing nuts and 2 flangeless ferrules |
|---|---|
| Pore Size | 20 μm |
| Type | Chromatography Column |
| Sterilization Method | Ethylene Oxide, 2N NaOH or 100% Ethanol |
| Temperature (Metric) Range | 0 to 50°C |
| Support Material | HDPE |
| Material | Borosilicate Glass Type I Class A |
| For Use With (Application) | Medium pressure chromatography with aqueous mobile phases |
| Connector Types | 1/4-28 Flangeless fitting |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Disposaflex™ Glass Columns
Multipurpose glass column with polypropylene reservoir
| Includes | 9mL Polypropylene reservoir, lower column fitting with luer outlet, Polyethylene bed supports |
|---|---|
| Type | Chromatography Column Set |
| Length (Metric) | 150 mm |
| Support Material | Polyethylene |
| Diameter (Metric) Inner | 8 mm |
| Material | Glass |
| Column Capacity | 6 mL |
| Support Material | Glass Wool |
|---|---|
| Material | Glass |
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ AAV9 Column
POROS GoPure AAV9 chromatography columns are ready-to-use and designed specifically for use in clinical and commercial manufacturing. POROS GoPure AAV9 columns are prepared and packed in an ISO Class 7 environment where all product contact materials meet USP <88> Class VI standards.
| Pore Size | Not Applicable |
|---|---|
| Type | Chromatography Column |
| Quantity | 1 Ea. |