Autosampler Syringes
Syringes for gas chromatography (GC), liquid chromatography (LC) and HPLC autosamplers; includes fixed-needle and removable-needle formats in various sizes, needle gauges, needle point styles, and terminations; includes zero dead-volume and headspace syringes. Specialty syringes designed for unique applications are also available.
- (20)
- (2)
- (18)
- (26)
- (2)
- (140)
- (14)
- (43)
- (4)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (19)
- (40)
- (5)
- (1)
- (36)
- (62)
- (15)
- (33)
- (4)
- (34)
- (1)
- (1)
- (55)
- (64)
- (82)
- (6)
- (10)
- (44)
- (7)
- (2)
- (27)
- (4)
- (52)
- (69)
- (106)
- (2)
- (1)
- (49)
- (2)
- (3)
- (1)
- (6)
- (7)
- (1)
- (2)
- (12)
- (4)
- (5)
- (15)
- (15)
- (16)
- (8)
- (3)
- (3)
- (92)
- (2)
- (10)
- (16)
- (10)
- (16)
- (260)
- (1)
- (1)
- (1)
- (121)
- (7)
- (4)
- (75)
- (218)
- (11)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (31)
- (15)
- (8)
- (2)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (7)
- (14)
- (3)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (13)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (19)
- (5)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (6)
- (16)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (2)
- (38)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Fixed-Needle, Gas-Tight Syringes for GC Instruments
Choose Thermo Scientific™ Fixed-Needle, Gas-Tight Syringes for accurate, reproducible GC sample introduction using an affixed needle and a plunger that creates a tight seal.
| Connection Type | Fixed |
|---|
Syringes for Thermo Scientific™ HPLC Instruments
Thermo Scientific™ Syringes for Thermo Scientific HPLC Instruments offer easy, accurate and reproducible injections.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Product Type | HPLC Autosampler Syringe |
Removable-Needle Autosampler Syringes for Thermo Scientific™ Instruments
Use Thermo Scientific™ Removable-Needle Syringes for accurate and reproducible sample introduction into GC instruments, with or without the needle.
| Needle Point Style | Cone |
|---|
Thermo Scientific™ Manual, Removable-Needle, Gas Tight Syringes for GC Instruments
Use Thermo Scientific™ Removable Needle Syringes for accurate and reproducible manual sample introduction into GC instruments, with or without the needle.
| Length (Metric) | 50 mm |
|---|---|
| Quantity | 1/Ea. |
| Length (Metric) Needle | 50 mm |
Hamilton™ Gastight™ Digital Syringe, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
This N.I.S.T. traceable, calibrated syringe device provides constant injection rate and includes a removable, 2 in. (51 mm) bevel tip needle.
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Product Type | N.I.S.T. Traceable Calibrated Syringe |
| Needle Point Style | Bevel |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Length (Metric) Needle | 51 mm |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Product Line | Hamilton |
Valco™ Precision Sampling Syringe, Magnum Series, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Ideal for collection, trace analysis, and sample concentration of environmental contaminants
| Description | Magnum Series |
|---|---|
| Product Type | Precision Sampling Syringe |
| Connection Type | Removable |
| Needle Point Style | Bevel |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel) |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| For Use With (Application) | Collection, Trace Analysis and Sample Concentration of Environmental Contaminants |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.035 in. |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.023 in. |
| Product Line | Valco |
SGE Autosampler Syringe, SuperfleX™ Syringe, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
For use with Agilent/HP 7673 and 7683 Autosamplers
Hamilton™ Microliter™ Syringe, Removable Needle (RN), Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
For use with liquid injection
| Needle Point Number | 1 |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),Stainless Steel (Tip) |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| Length (Metric) Needle | 43 mm |
| Max. Pressure | 2000 psig (137.9 bar) |
| For Use With (Equipment) | Agilent 7673, 7683, 7693A and 6850 Autosamplers |
| Product Type | Microliter™ Syringe |
| Connection Type | Removable |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Needle Point Style | Cone |
| Length (English) Needle | 1.71 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Product Line | Hamilton |
Hamilton™ 700 Series Syringe, Removable Needle (RN), Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
For use with Agilent/HP 7670, 7671, and 7672 Autosamplers
Hamilton™ Gastight™ Syringe, 250 μL, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Gas-tight design minimizes gas exchange during GC analysis. Syringes provide accurate volume delivery with a plunger that is mostly unsurpassed.
| Product Type | Gastight™ Syringe |
|---|---|
| Volume (Metric) | 250 μL |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Max. Pressure | 500 psig (34.5 bar) |
| Product Line | Hamilton |
Thermo Scientific™ GC Syringes for Agilent Instruments
Easily accomplish accurate, precise, and reproducible injections with Thermo Scientific™ GC Syringes for Agilent Instruments.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Agilent GC Instruments |
| Product Type | GC Autosampler Syringe, Fixed Needle |
| Needle Point Style | Cone |
| Length (Metric) Needle | 42 mm |
Hamilton™ Gastight™ Syringe, 10 μL, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Gas-tight design minimizes gas exchange during GC analysis. Syringes provide accurate volume delivery with a plunger that is mostly unsurpassed.
| Product Type | Gastight™ Syringe |
|---|---|
| Volume (Metric) | 10 μL |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Max. Pressure | 1000 psig (68.9 bar) |
| Product Line | Hamilton |
Thermo Scientific™ TriPlus RSH Autosampler Fixed Needle Syringe, 10μL
Thermo Scientific™ TriPlus RSH Autosampler Fixed Needle Syringes are accurate and reproducible over a range of volumes.
| Volume (Metric) | 10 μL |
|---|---|
| Needle Point Style | Cone |
Hamilton™ 700 Series Syringe, 10 μL, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Includes a 2 in. Stainless Steel, Removable Needle
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Description | 700 Series |
| Product Type | Syringe |
| Volume (Metric) | 10 μL |
| Needle Point Style | Bevel |
| Material | Stainless Steel (Tip) |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Length (Metric) Needle | 51 mm |
| Product Line | Hamilton |