Chromatography Syringes
Syringes for manual or autosampler injections, in a variety of sizes, needle gauges, point styles, and terminations; includes electronic and manual gas tight syringes, HPLC general syringes, and replacement parts and accessories. Choose from leading brands for analytical gas and liquid syringes. Specialty syringes designed for unique applications are also available.
Filtered Search Results
Hamilton™ 1700 Series Gastight™ Syringes: N Termination
Gastight version of the original 700 series syringes, ideal for dispensing volumes from 1 up to 500μL
| Length (Metric) | 51 mm |
|---|---|
| Connection Type | Cemented |
| Length (English) | 2 in. |
| Length (English) Needle | 2 in. |
Hamilton™ 1000 Series Gastight™ Syringes: Fixed-Needle Syringes, LTN Termination, 22 Gauge, 2 in. Needle Length
Mid-volume GASTIGHT syringe ideal for dispensing volumes from 100 μL up to 100 mL. A variety of different terminations and needle options are available in this series.
| Diameter (Metric) Inner Needle | 0.41 mm |
|---|---|
| Product Type | Gastight Syringe |
| Connection Type | Luer Tip, Cemented |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.72 mm |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Tip),Stainless Steel (Plunger) |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| For Use With (Application) | Ideal for manual and automated HPLC injections, commonly used in syringe pumps and other liquid handling instruments |
| Needle Gauge | 22 G |
| Max. Pressure | 200 psi |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.028 in. |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.016 in. |
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE MicroVolume Syringes, Standard Plunger
Equipped with bevel tip needles, designed for optimum septum penetration and to prevent septum coring
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Description | Standard Plunger |
| Product Type | SGE Microvolume Syringe |
| Connection Type | Fixed |
| Needle Point Style | Bevel |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Stainless Steel (Tip) |
| Length (Metric) Needle | 50 mm |
| Needle Gauge | 25 G |
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE Plunger-Protected Syringe, Removable Needle (RN)
With a Bevel Tip, Stainless Steel Needle
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Product Type | SGE Plunger-Protected Syringe |
| Connection Type | Removable |
| Needle Point Style | Bevel |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Stainless Steel (Tip) |
| Length (Metric) Needle | 50 mm |
| Needle Gauge | 26 G |
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE Needles for RN Syringes (Cone Tip)
For easy replacement of needles that get damaged in the field. Needle is seated at zero graduation mark.
| Product Type | SGE Needles |
|---|---|
| Needle Point Style | Cone |
| Material | Stainless Steel (Tip) |
Valco™ Precision Sampling Syringe, Series A-2, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
An economically priced general purpose syringe, it is leak-tight to 250 psi for both gas and liquids
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Description | Series A-2 |
| Product Type | Precision Sampling Syringe |
| Connection Type | Removable |
| Needle Point Style | Bevel |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Stainless Steel (Tip) |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Product Line | Valco |
Hamilton™ 1702N Syringe, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
A 25 μL, Syringe for PAL GC and CombiPAL (Headspace) GC Autosamplers
| Volume (Metric) | 25 μL |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 68°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Plunger),Stainless Steel (Tip) |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| Length (Metric) Needle | 51 mm |
| Max. Pressure | 1000 psig (68.9 bar) |
| Diameter (Metric) Inner Needle | 0.13 mm |
| Product Type | Gastight™ Syringe, C-Line |
| Connection Type | Fixed |
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Model | 1702 N |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 20°C |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.005 in. |
| Product Line | Hamilton |
Hamilton™ 700 Series Syringe, Knurled Hub with Guide, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
With a Blunt Tip, Stainless Steel Needle
| Needle Point Number | 3 |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),Stainless Steel (Tip) |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| Length (Metric) Needle | 70 mm |
| Max. Pressure | 6000 psig (413.7 bar) |
| Product Type | Microliter™ Syringe |
| Connection Type | Knurled Hub |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Needle Point Style | Blunt |
| Length (English) Needle | 2.75 in. |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Product Line | Hamilton |
Hamilton™ 800 Series Syringe, Removable Needle (RN), Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Offers the same quality performance as the Hamilton™ 700 Series, but with additional benefits
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),Stainless Steel (Tip) |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| Length (Metric) Needle | 51 mm |
| Max. Pressure | 2000 psig (137.9 bar) |
| Product Type | Microliter™ Syringe |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Needle Point Style | Bevel |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Product Line | Hamilton |
Hamilton™ Gastight™ Syringe, 50 μL, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Gas-tight design minimizes gas exchange during GC analysis. Syringes provide accurate volume delivery with a plunger that is mostly unsurpassed.
| Volume (Metric) | 50 μL |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Product Line | Hamilton |
Hamilton™ Gastight™ Syringe, 25 μL, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Gas-tight design minimizes gas exchange during GC analysis. Syringes provide accurate volume delivery with a plunger that is mostly unsurpassed.
| Product Type | Gastight™ Syringe |
|---|---|
| Volume (Metric) | 25 μL |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Plunger),Stainless Steel (Tip) |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Product Line | Hamilton |
Hamilton™ 1000 Series Syringe, Removable Needle (RN), Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Gas-tight design minimizes the gas exchange in GC analysis. Syringes provide accurate volume delivery with a plunger that is mostly unsurpassed.
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| Length (Metric) Needle | 51 mm |
| Max. Pressure | 200 psig (13.8 bar) |
| Diameter (Metric) Inner Needle | 0.41 mm |
| Product Type | Gastight™ Syringe |
| Connection Type | Removable |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Needle Point Style | Bevel |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.72 mm |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Needle Gauge | 22 G |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.0283 in. |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.0161 in. |
| Product Line | Hamilton |
Hamilton™ 1000 Series Syringe, 5 mL, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Designed for analyzing drinking water samples according US EPA Purge and Trap Concentration Techniques (EPA Methods 502.1, 502.2, 503.1, 524.1, and 524.2)
| Diameter (English) Inner | 0.406 in. |
|---|---|
| Volume (Metric) | 5 mL |
| Diameter (Metric) Inner | 10.3 mm |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Plunger) |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| For Use With (Application) | Analyzing Drinking Water Samples |
| Max. Pressure | 200 psig (13.8 bar) |
| Product Type | Gastight™ Syringe |
| Diameter (Metric) Outer | 13.5 mm |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Diameter (English) Outer | 0.530 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Product Line | Hamilton |
Hamilton™ Syringes, 5 μL, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
For use with PerkinElmer™ GC Autosystem and Clarus 500 75 ASN/PE GC
| Needle Point Number | 3 |
|---|---|
| Diameter (English) Inner | 0.014 in. |
| Volume (Metric) | 5 μL |
| Diameter (Metric) Inner | 0.343 mm |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),Stainless Steel (Tip) |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| Length (Metric) Needle | 70 mm |
| Max. Pressure | 2000 psig (137.9 bar) |
| For Use With (Equipment) | PerkinElmer GC Autosystem |
| Product Type | Microliter™ Syringe |
| Diameter (Metric) Outer | 6.60 mm |
| Connection Type | Cemented |
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Diameter (English) Outer | 0.260 in. |
| Model | 75 N Perkin Elmer |
| Needle Point Style | Blunt |
| Length (English) Needle | 2.75 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Product Line | Hamilton |
Hamilton™ 1725N Syringe, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
A 250 μL, Syringe for PAL GC and CombiPAL (Headspace) GC Autosamplers
| Volume (Metric) | 250 μL |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 68°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Plunger),Stainless Steel (Tip) |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| Length (Metric) Needle | 51 mm |
| Max. Pressure | 500 psig (34.5 bar) |
| Product Type | Gastight™ Syringe, C-Line |
| Connection Type | Fixed |
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Model | 1725 N |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 20°C |
| Product Line | Hamilton |