Chromatography Syringes
Syringes for manual or autosampler injections, in a variety of sizes, needle gauges, point styles, and terminations; includes electronic and manual gas tight syringes, HPLC general syringes, and replacement parts and accessories. Choose from leading brands for analytical gas and liquid syringes. Specialty syringes designed for unique applications are also available.
Résultats de la recherche filtrée
Hamilton™ 1000 Series Gastight™ Syringes: Fixed-Needle Syringes, LTN Termination, 22 Gauge, 2 in. Needle Length
Mid-volume GASTIGHT syringe ideal for dispensing volumes from 100 μL up to 100 mL. A variety of different terminations and needle options are available in this series.
| Température (impériale) minimale | 50°F |
|---|---|
| Diamètre (métrique) intérieur d’aiguille | 0.41 mm |
| Pression maximale | 200 psi |
| Type de produit | Gastight Syringe |
| Matériau | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Tip),Stainless Steel (Plunger) |
| Diamètre (métrique) d’aiguille externe | 0.72 mm |
| Quantité | Ea. |
| Longueur (impériale) de l’aiguille | 2 in. |
| Calibre de l’aiguille | 22 G |
| Diamètre (impériale) intérieur de l'aiguille | 0.016 in. |
| Diamètre (impériale) extérieur de l'aiguille | 0.028 in. |
| Type de connexion | Luer Tip, Cemented |
| À utiliser avec (application) | Ideal for manual and automated HPLC injections, commonly used in syringe pumps and other liquid handling instruments |
Hamilton™ 1700 Series Gastight™ Syringes: N Termination
Gastight version of the original 700 series syringes, ideal for dispensing volumes from 1 up to 500μL
| Longueur (métrique) | 51 mm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 2 in. |
| Longueur (impériale) de l’aiguille | 2 in. |
| Type de connexion | Cemented |
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE MicroVolume Syringes, Standard Plunger
Equipped with bevel tip needles, designed for optimum septum penetration and to prevent septum coring
| Longueur (métrique) de l’aiguille | 50 mm |
|---|---|
| Type de produit | SGE Microvolume Syringe |
| Matériau | Stainless Steel (Tip) |
| Numéro de pointe d’aiguille | 2 |
| Quantité | 1 Ea. |
| Calibre de l’aiguille | 25 G |
| Type de pointe d’aiguille | Bevel |
| Aperçu général | Standard Plunger |
| Type de connexion | Fixed |
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE Needles for RN Syringes (Cone Tip)
For easy replacement of needles that get damaged in the field. Needle is seated at zero graduation mark.
| Type de produit | SGE Needles |
|---|---|
| Matériau | Stainless Steel (Tip) |
| Type de pointe d’aiguille | Cone |
Hamilton™ 1725N Syringe, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
A 250 μL, Syringe for PAL GC and CombiPAL (Headspace) GC Autosamplers
| Température max. (impériale) | 122°F |
|---|---|
| Longueur (métrique) de l’aiguille | 51 mm |
| Type de produit | Gastight™ Syringe, C-Line |
| Matériau | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Plunger),Stainless Steel (Tip) |
| Longueur (impériale) de l’aiguille | 2 in. |
| Température max. (métrique) | 50°C |
| Modèle | 1725 N |
| Type de connexion | Fixed |
| Volume (métrique) | 250 μL |
| Température (impériale) minimale | 68°F |
| Pression maximale | 500 psig (34.5 bar) |
| Quantité | 1 Ea. |
| Température min (métrique) | 20°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Gamme de produit | Hamilton |
Thermo Scientific™ 50μL PTFE Luer-Lok, Gas-Tight Syringe
Thermo Scientific Luer Syringes offer easy, accurate and reproducible injections for a variety of volumes.
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE Needles for Luer Lock Syringes
A 90° square tip with rounded and polished edges. Used for LC and HPLC valve injection and general liquid dispensing.
Hamilton™ 1000 Series Syringe, 5 mL, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Designed for analyzing drinking water samples according US EPA Purge and Trap Concentration Techniques (EPA Methods 502.1, 502.2, 503.1, 524.1, and 524.2)
| Température max. (impériale) | 239°F |
|---|---|
| Type de produit | Gastight™ Syringe |
| Matériau | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Plunger) |
| Diamètre (métrique) interne | 10.3 mm |
| Température max. (métrique) | 115°C |
| Diamètre (impériale) externe | 0.530 in. |
| Volume (métrique) | 5 mL |
| À utiliser avec (application) | Analyzing Drinking Water Samples |
| Température (impériale) minimale | 50°F |
| Pression maximale | 200 psig (13.8 bar) |
| Diamètre (métrique) externe | 13.5 mm |
| Quantité | 1 Ea. |
| Diamètre (impériale) interne | 0.406 in. |
| Température min (métrique) | 10°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Gamme de produit | Hamilton |
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE Plunger-Protected Syringe, Removable Needle (RN)
With a Bevel Tip, Stainless Steel Needle
| Longueur (métrique) de l’aiguille | 50 mm |
|---|---|
| Type de produit | SGE Plunger-Protected Syringe |
| Matériau | Stainless Steel (Tip) |
| Numéro de pointe d’aiguille | 2 |
| Quantité | 1 Ea. |
| Calibre de l’aiguille | 26 G |
| Type de pointe d’aiguille | Bevel |
| Type de connexion | Removable |
Thermo Scientific™ Standard Fixed Needle Syringes for Rheodyne/Valco™ Injectors
Thermo Scientific™ Standard Fixed Needle Syringes for Rheodyne/Valco Injectors offer easy, accurate and reproducible manual injections.
| À utiliser avec (équipement) | Injector |
|---|---|
| Jetable | Reusable |
| Type de produit | HPLC Autosampler Syringe |
Hamilton™ TLC Syringes, PTFE-Coated Tip, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
PTFE coats the final 3/4 in. of this 2 in. cemented needle to allow for more reproducible sample spotting on TLC plates
| Température max. (impériale) | 122°F |
|---|---|
| Longueur (métrique) de l’aiguille | 51 mm |
| Type de produit | Gastight™ Syringe |
| Matériau | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE-coated Stainless Steel (Tip) |
| Longueur (impériale) de l’aiguille | 2 in. |
| Température max. (métrique) | 50°C |
| Type de connexion | Cemented |
| Température (impériale) minimale | 50°F |
| Pression maximale | 1000 psig (68.9 bar) |
| Numéro de pointe d’aiguille | 3 T |
| Quantité | 1 Ea. |
| Température min (métrique) | 10°C |
| Type de pointe d’aiguille | Coated Tip |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Gamme de produit | Hamilton |
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE Syringes, Removable Needle (RN)
For use with Agilent/HP 7673 and 7683 Autosamplers
| À utiliser avec (équipement) | Agilent/HP 7673 and 7683 Autosamplers |
|---|---|
| Longueur (métrique) de l’aiguille | 42 mm |
| Type de produit | Standard Syringe |
| Matériau | Stainless Steel (Tip) |
| Numéro de pointe d’aiguille | 1 |
| Quantité | 1 Ea. |
| Type de pointe d’aiguille | Cone |
| Type de connexion | Removable |
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE Plunger-Protected Syringe, Fixed Needle
Extended protection tube from top of the flange to help prevent plunger bending during injection
| Longueur (métrique) de l’aiguille | 50 mm |
|---|---|
| Type de produit | Plunger-Protection Syringe |
| Numéro de pointe d’aiguille | 2 |
| Calibre de l’aiguille | 26 G |
| Type de pointe d’aiguille | Bevel |
| Type de connexion | Fixed |
| Volume (métrique) | 10 μL |
MilliporeSigma™ Supelco™ Syringes Fitted with Luer Lock Valve
Feature an interference fit between the plunger tip and the barrel to improve the syringe's gas sealing properties
| Précision | ± 1% |
|---|---|
| Type de produit | Syringe |
| Matériau | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Plunger) |
| Quantité | 1 Ea. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Aperçu général | Pre-fitted with Luer Lock Valve |
| Type de connexion | Luer Lock, Kel-F Luer Cones |
Hamilton™ 1000 Series Syringe, Removable Needle (RN), Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Gas-tight design minimizes the gas exchange in GC analysis. Syringes provide accurate volume delivery with a plunger that is mostly unsurpassed.
| Température max. (impériale) | 239°F |
|---|---|
| Diamètre (métrique) intérieur d’aiguille | 0.41 mm |
| Longueur (métrique) de l’aiguille | 51 mm |
| Type de produit | Gastight™ Syringe |
| Diamètre (métrique) d’aiguille externe | 0.72 mm |
| Longueur (impériale) de l’aiguille | 2 in. |
| Température max. (métrique) | 115°C |
| Type de connexion | Removable |
| Température (impériale) minimale | 50°F |
| Pression maximale | 200 psig (13.8 bar) |
| Numéro de pointe d’aiguille | 2 |
| Quantité | 1 Ea. |
| Température min (métrique) | 10°C |
| Calibre de l’aiguille | 22 G |
| Type de pointe d’aiguille | Bevel |
| Diamètre (impériale) intérieur de l'aiguille | 0.0161 in. |
| Diamètre (impériale) extérieur de l'aiguille | 0.0283 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Gamme de produit | Hamilton |