Microplate Sealing Films and Tapes
- (4)
- (18)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (18)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (8)
- (4)
- (3)
- (1)
- (47)
- (12)
- (1)
- (9)
- (2)
- (6)
- (1)
- (5)
- (63)
- (8)
- (2)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (1)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (4)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (12)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (19)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (8)
- (21)
- (2)
- (3)
- (2)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Nunc™ Seals, Tapes, and Foils
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Minimize evaporation and protect samples from contamination and spilling with these sealing tapes, ideal for all assay applications.
Fisherbrand™ Thermal Sealing Film, Strong Bond
Optically clear sealing film for qPCR, Strong Bond, for PP plates.
Fisherbrand™ Thermal Foil Seals, Strong Bonding
Foil seals, strong bonding for cold storage (-200°C to +110°C) and DMSO, for PP plates.
Fisherbrand™ Thermal Sealing Film, Pierceable
Optically clear sealing film for qPCR, Pierceable, for most plate types.
Fisherbrand™ Thermal Sealing Film, Peelable
Optically clear sealing film for qPCR, Peelable, for most plate types.
Axygen™ 120μm CyclerSeal Sealing Film for Storage and PCR Applications, Nonsterile
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Axygen™ microplate sealing films are designed for applications ranging from PCR and Real-time PCR to ELISA and cell culture. They can be used in a wide range of temperatures, making them suitable for nearly any application.
Corning™ Microplate Aluminum Sealing Tape
Provides tight seal to minimize evaporation and condensation. Corning™ 384 Well Microplate Aluminum Sealing Tape enables oil-free operation when used with thermocyclers with heated lids.
| Certified RNase/DNase-free | Yes |
|---|---|
| Product Type | Sealing Tape |
| No. per Case | 100/Cs. |
| Material | Aluminum |
| No. per Pack | 100/Pk. |
| Temperature Range (Metric) | -80°C to +150°C |
| For Use With (Application) | Easy application and removal for short and long-term storage, provide tight seal to minimize evaporation and condensation and enables oil-free operation when used with thermo cyclers with heated lids |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ Clear Seal Diamond Heat Sealing Film
Clear polymer heat seal is ideal for fluorescence and colorimetric applications
| Certified RNase/DNase-free | No |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | Polyethylene |
| Pierceable | No |
| Sterility | Non-sterile |
| Plate Compatibility | Polypropylene, Polyethylene, Cyclic Olefin Copolymer, Polystyrene |
| No. of Wells | 96 |
| Product Type | Diamond Clear Seal |
| Solvent Or Alcohol Resistant | Life Science Reagent Resistant |
| Temperature Range (Metric) | -80°C to +120°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Well Shape | All well shapes |
| Adhesive | Polypropylene |
| Product Line | Abgene |
Thermo Scientific™ Clear Seal Heat Sealing Film
Ideal for applications requiring pierceable non-conductive seal material
| Certified RNase/DNase-free | No |
|---|---|
| Description | Clear Seal Thin, Polymer, 78mm x 610m |
| Color | Clear |
| No. per Case | 1 Roll |
| Length (English) | Clear Seal Thin, Polymer, Roll 78mm x 610m |
| Material | Polyethylene |
| Pierceable | Yes |
| For Use With (Application) | Storage, PCR, qPCR, Automation, ELISA, Molecular Diagnostics |
| Sterility | Non-sterile |
| Plate Compatibility | Polypropylene, Polyethylene, Polystyrene |
| Format | Roll |
| No. of Wells | 96 |
| Product Type | Heat Seal |
| For Use With (Equipment) | ALPS 5000 & ALPS 3000 |
| Solvent Or Alcohol Resistant | Life Science Reagent Resistant |
| Temperature Range (Metric) | -80°C to +80°C, -80°C to +120°C (in Cycler) |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Well Shape | All well shapes |
| Adhesive | Polypropylene |
| Dimensions (L x W) | 610 m x 78 mm |
| Product Line | Abgene |
Thermo Scientific™ Adhesive PCR Plate Seals
Thermo Scientific™ ABgene Adhesive PCR Plate Seals provide an effective and convenient sealing method for PCR applications.
Applied Biosystems™ MicroAmp™ 32-Well Clear Adhesive Film
For use with MicroAmp™ TriFlex 3 x 32-Well PCR Reaction Plate