Liquid Nitrogen Storage Equipment
Liquid nitrogen storage equipment is used to store biologic, genomic, and diagnostic samples in liquid nitrogen (-196°C to -210°C). Samples are transferred to cryogenic tubes and packaged in boxes. The boxes are placed in racks, which are then stored in cryogenic storage systems.
Cryogenic laboratory mills pulverize samples chilled in liquid nitrogen. 2D barcoded tubes and boxes are used for automated sample tracking during storage in liquid nitrogen. Vessels for transporting and storing liquid nitrogen are also available.
How Is Liquid Nitrogen Used?
Designed to meet the rigorous storage requirements of cryogenic samples, LN2 cryopreservation systems offer LN2 liquid or vapor storage that features:
- Extended hold times
- Low power consumption
- Zero greenhouse gas production
LN2 handling equipment is available in several forms.
- Controlled-rate cryogenic freezers: With air-handling system and liquid nitrogen injection rings for temperature control and uniformity
- Long-term storage equipment: May be liquid or vapor phase LN2 storage and have manual or automated controls
- Sample retrieval systems: With lockable lids, low LN2 level indicators, alarms, and other features
- LN2 transfer vessels: For small amounts of liquid nitrogen; can be fit with self-pressurized withdrawal devices
- Benchtop LN2 containers: Thermos-type flasks with vented clamped lids, carrying handles, and rubber-cushioned bases
- LN2 supply tanks: Pressurized stainless-steel in a range of capacities
- Storage and shipping equipment: With holding times from two weeks to 125 days; approved for UN and IATA
- Back-up systems for ultra-low temperature freezers
- (7)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (25)
- (5)
- (5)
- (2)
- (1)
- (25)
- (1)
- (10)
- (2)
- (1)
- (28)
- (4)
- (13)
- (4)
- (4)
- (2)
- (4)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ CryoPlus™ Vapor Phase Starter Packages: PROMO
CryoPlus™ Vapor Phase Starter Packages include the equipment needed for vapor phase, liquid nitrogen storage. All packages include a CryoPlus auto-fill LN2 system with racks, riser and hot gas bypass. Choose from 120V or 230V packages.
| Electrical Requirements | 115 V 60 Hz |
|---|---|
| Type | Auto-Fill LN2 Cryo |
| Plug Type | NEMA 5-15 |
| Voltage | 115 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Certifications/Compliance | CE,CFDA,cULus |
| Access Security | Cabinet and Microprocessor Key Lock |
Thermo Scientific™ Locator™ Jr. Cryogenic Rack and Box System, with Level Monitor, 220 V PROMO
Retrieve cell samples quickly and easily using these cryogenic rack and box systems.
Thermo Scientific™ Locator™ 4 Cryogenic Rack and Box System, with Level Monitor, 220 V PROMO
Retrieve cell samples quickly and easily using these cryogenic rack and box systems.
Thermo Scientific™ Bio-Cane™ Cane and Canister Systems
Store cells, tissue and biologicals in a cost-effective manner with canister and cane systems that hold samples for up to seven months.
| Insulation | Vacuum |
|---|---|
| Certifications/Compliance | CE |
| Type | Rack and Box System |
|---|
Thermo Scientific™ Nunc™ Bank-It™ Vial Systems
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Streamline the handling and secure cryostorage of samples with these laser-etched 2D barcoded tubes in an ANSI-format rack.
| Type | Bank-It |
|---|---|
| Vial Type | Bank-It |
| Packaging | 96/Pk., 10 Pk./Cs. |
| Material | Polypropylene (Cap) |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | Nunc |
Thermo Scientific™ Nunc™ Screwdrivers for Cryobank and Bank-It™ Vial Systems, manual
Quickly and easily cap and decap Thermo Scientific™ Nunc™ Cryobank tubes using these screwdrivers, available in manual and electric models to suit your application.
| For Use With (Equipment) | Cryobank and Bank-It Systems |
|---|---|
| Coding | 2D Barcode |
| Vial Type | Cryobank, Bank-It |
Thermo Scientific™ Arctic Express™ Dual Storage Systems
Store and ship samples with Arctic Express dual storage systems, which feature hard-shell shipping containers.
| Type | Manual Fill LN2 Dewar |
|---|---|
| No. of Doors | 1 |
Thermo Scientific™ Arctic Express™ Transport Systems
Ensure optimal safety and security using these transport systems — ideal for shipping infectious materials or biological samples at cryogenic temperature.
| Type | Manual Fill LN2 Dewar |
|---|
Thermo Scientific™ Locator™ Plus Rack and Box Systems
Economically store up to 6,000 samples in the Locator 6 rack and box system that makes sample retrieval simple and consumes minimum liquid nitrogen.
| Insulation | Vacuum |
|---|---|
| Type | Manual Fill LN2 Dewar |
| Temperature Range | Below -180°C |
| Certifications/Compliance | CE,CSA |
Thermo Scientific™ CryoExtra™ High-Efficiency Cryogenic Storage Systems
Designed for both liquid and vapor phase storage, featuring automated temperature monitoring and microprocessor-based LN2 level control.
| Electrical Requirements | 100 - 230 V 50/60 Hz |
|---|---|
| Type | Auto-Fill LN2 Cryo |
| Description | CryoExtra™ High-Efficiency Cryogenic Storage Systems |
| Voltage | 100/230 V |
| Cabinet Material | Stainless Steel |
| Frequency | 50/60 Hz |
| No. of Doors | 1 |
| Certifications/Compliance | CE,UL |
| Monitoring Options | Temperature Monitor, Alarm |
Thermo Scientific™ Locator™ Jr. Plus Rack and Box System with Level Monitor PROMO
Economically store up to 6,000 samples in the Locator 6 rack and box system that makes sample retrieval simple and consumes minimum liquid nitrogen.
Thermo Scientific™ Nunc™ Coded Cryobank Vial Systems
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Take cryostorage to the next level with this vial system featuring 2D barcode tubes in standard microplate format racks for benchtop use or automated applications.
| Sterility | Sterile |
|---|
Thermo Scientific™ Nunc™ Non-Coded Cryobank Vial Systems
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Take traditional cryostorage to the next level, with standard microplate format, accommodating denser storage capability compared to standard cryoboxes.
| Coding | None |
|---|---|
| Vial Type | Cryobank |
Thermo Scientific™ Locator™ Cryogenic Rack and Box Systems
Retrieve cell samples quickly and easily using these cryogenic rack and box systems.
| Insulation | Vacuum |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Locator™ Cryogenic Rack and Box Systems |
| Temperature Range | Below -180°C |