Jugs
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (12)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (7)
- (4)
- (17)
- (4)
- (4)
- (2)
- (1)
- (4)
- (17)
- (2)
- (8)
- (10)
- (11)
- (24)
- (2)
- (8)
- (15)
- (7)
- (1)
- (3)
- (15)
- (8)
- (3)
- (2)
- (5)
- (1)
- (24)
- (3)
- (2)
- (22)
- (6)
- (2)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Narrow Mouth Round Jug with White Polypropylene Cap
Fisherbrand™ Narrow Mouth Round Jug with White Polypropylene Cap provide an excellent moisture barrier and are impact resistant.
Thermo Scientific™ Nalgene™ LDPE Jugs with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Safely handle corrosive liquids while wearing rubber gloves by using these low density polyethylene jugs with closure.
| Shape | Round |
|---|---|
| Description | Jug |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Translucent |
| No. per Case | 6 |
| Material | LDPE |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Jug |
| Mouth | Narrow |
| Graduated | No |
| Closure Color | White |
| No. per Pack | 1 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Shape | Square |
|---|---|
| Product Type | Square Jug |
| Mouth | Threaded |
| Color | Clear |
| Closure Liner | Polyvinyl |
| Graduated | No |
| Quantity | 4 Jugs/Cs. |
| Material | HDPE |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ Nalgene™ LDPE Safety Dispensing Jugs with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Protect against leakage, breaking and contamination with these low density polyethylene jugs, a safe alternative to glass jugs.
| Shape | Round |
|---|---|
| Description | Safety Dispensing Jug |
| Closure Size | 83B |
| Diameter (Metric) Inner Neck | 64 mm |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Translucent |
| No. per Case | 4 |
| Material | LDPE |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
| Includes | Integrated shoulder handle, molded bottom grip and molded-in spout |
| Product Type | Safety Dispensing Jug |
| Mouth | Narrow |
| Graduated | No |
| Closure Color | White |
| No. per Pack | 1 |
| Diameter (English) Inner Neck | 2.5 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Tethered Screw Closure |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polypropylene Copolymer (PPCO) Jugs with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Safely handle corrosive liquids using rubber gloves and the large carrying handle on this lightweight polypropylene jug.
| Shape | Round |
|---|---|
| Description | Jug |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Translucent |
| No. per Case | 6 |
| Material | PPCO |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
| Includes | Large carrying handle |
| Product Type | Jug |
| Mouth | Narrow |
| Graduated | No |
| Closure Color | White |
| No. per Pack | 1 |
| Autoclavable | Autoclavable |
Qorpak™ Natural HDPE Heavy Weight Jug with F422 Foam-lined PP Cap
Heavy-weight, 190 gram jug has an integrated handle and 38-439 neck finish for easy and drip-free pouring. 4 jugs per DOT-UN Approved Reshipper Carton.
| Includes | Molded panel |
|---|---|
| Shape | F-style |
| Closure Size | 38-400 mm |
| Mouth | Narrow |
| Color | White |
| Closure Liner | Polyethylene Foam |
| Material | HDPE |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
Qorpak™ Clear Glass Jugs, Vacuum and Ionized with PolyCone Lined Cap
Compressed air passed to eliminate aerosols and fine dust particles. Qorpak™ Clear Glass Jugs, Vacuum and Ionized with PolyCone Lined Cap provides content visibility.
Qorpak™ 1 Gallon Plastic Square Handled Jug
Features durable, translucent natural HDPE (high-density Polyethylene) jug with Phenolic pulp/vinyl lined cap attached
Qorpak™ Amber Glass Jug with Black Phenolic Rubber Cap
General use bottles ideal for UV sensitive contents. Qorpak™ Amber Glass Jug with Black Phenolic Rubber Cap ensures product integrity for long-term storage.
Qorpak™ Safety Coated Jug
Safety Coated Amber Jugs with molded finger grip and pour-out neck finish are the perfect storage solution for light sensitive products.If the glass breaks, the plastic coating contains the substance in the bottle long enough to allow for proper disposal.
Bel-Art™ Lightweight Jug-Style Bottle with Handle
Lightweight and durable, high-density polyethylene.
Qorpak™ Clear Glass Jugs with Green Thermoset F217 and PTFE Disc
Storage solution for large quantities of liquid.
| Includes | Molded finger grip |
|---|---|
| Closure Size | 38-400 mm |
| Color | Clear |
| Closure Liner | F217, PTFE |
| Material | Glass |
| Closure Color | Green |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Thermoset |