Jugs
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (12)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (7)
- (4)
- (17)
- (4)
- (4)
- (2)
- (1)
- (4)
- (17)
- (2)
- (8)
- (10)
- (11)
- (24)
- (2)
- (8)
- (15)
- (7)
- (1)
- (3)
- (15)
- (8)
- (3)
- (2)
- (5)
- (1)
- (24)
- (3)
- (2)
- (22)
- (6)
- (2)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Narrow Mouth Round Jug with White Polypropylene Cap
Fisherbrand™ Narrow Mouth Round Jug with White Polypropylene Cap provide an excellent moisture barrier and are impact resistant.
Thermo Scientific™ Nalgene™ LDPE Jugs with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Safely handle corrosive liquids while wearing rubber gloves by using these low density polyethylene jugs with closure.
| Shape | Round |
|---|---|
| Description | Jug |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Translucent |
| No. per Case | 6 |
| Material | LDPE |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Jug |
| Mouth | Narrow |
| Graduated | No |
| Closure Color | White |
| No. per Pack | 1 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
Thermo Scientific™ Nalgene™ LDPE Safety Dispensing Jugs with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Protect against leakage, breaking and contamination with these low density polyethylene jugs, a safe alternative to glass jugs.
| Shape | Round |
|---|---|
| Description | Safety Dispensing Jug |
| Closure Size | 83B |
| Diameter (Metric) Inner Neck | 64 mm |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Translucent |
| No. per Case | 4 |
| Material | LDPE |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
| Includes | Integrated shoulder handle, molded bottom grip and molded-in spout |
| Product Type | Safety Dispensing Jug |
| Mouth | Narrow |
| Graduated | No |
| Closure Color | White |
| No. per Pack | 1 |
| Diameter (English) Inner Neck | 2.5 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Tethered Screw Closure |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polypropylene Copolymer (PPCO) Jugs with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Safely handle corrosive liquids using rubber gloves and the large carrying handle on this lightweight polypropylene jug.
| Shape | Round |
|---|---|
| Description | Jug |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Translucent |
| No. per Case | 6 |
| Material | PPCO |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
| Includes | Large carrying handle |
| Product Type | Jug |
| Mouth | Narrow |
| Graduated | No |
| Closure Color | White |
| No. per Pack | 1 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Shape | Square |
|---|---|
| Product Type | Square Jug |
| Mouth | Threaded |
| Color | Clear |
| Closure Liner | Polyvinyl |
| Graduated | No |
| Quantity | 4 Jugs/Cs. |
| Material | HDPE |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Includes | Molded finger grip |
| Shape | Cylindrical |
| Closure Size | 38-400 mm |
| Product Type | Glass Jug |
| Mouth | Narrow |
| Color | Clear |
| Graduated | No |
| Material | Glass |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | No |
Qorpak™ Natural HDPE Wide Mouth Round Handled Jugs — With White Polypropylene SturdeeSeal™ Foam Lined Cap
Stores large volumes of solid or powder products
Qorpak™ Amber Glass Jug with PE Foam/PTFE Lined Cap
Qorpak™ Amber Glass Jug with PE Foam/PTFE Lined Cap features a 38-439 Pour-Out neck finish and molded finger grip.
Qorpak™ Amber Glass Jug with Phenolic Solid PE Cap
General use bottles ideal for UV sensitive contents. Qorpak™ Amber Glass Jug with Phenolic Solid PE Cap ensures product integrity for long-term storage.
| Includes | Finger grip |
|---|---|
| Diameter (English) | 5.98 in. |
| Shape | Round |
| Closure Size | 38-439 mm |
| Diameter (Metric) | 152 mm |
| Color | Natural |
| Material | HDPE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
Qorpak™ Clear Glass Jugs with Black Phenolic Pulp/Vinyl Cap
Storage solution for large quantities of liquid.
| Includes | Molded finger grip |
|---|---|
| Closure Size | 38-400 mm |
| Color | Clear |
| Closure Liner | Pulp/Vinyl |
| Material | Glass |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Phenolic |
Qorpak™ Safety Coated Clear Jugs — With Green Thermoset F217 and PTFE Caps
Provides maximum content visibility
| Height (Metric) | 293 mm |
|---|---|
| Diameter (English) | 6.54 in. |
| Closure Size | 38-400 mm |
| Capacity (English) | 128 oz. |
| Color | Clear |
| Capacity (Metric) | 3785 mL |
| Quantity | 4/Cs. |
| Material | Plastic-coated Glass |
| Closure Material | Thermoset |
| Capacity | 128 oz., 3785 mL |
| Diameter (Metric) | 166 mm |
| Closure Color | Green |
| Coating | Safety coated |
| Closure Type | Screw Cap |
| Height (English) | 11.54 in. |
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Dairy |
| Closure Size | 38-400 mm |
| Product Type | Square Jug |
| Mouth | Narrow |
| Color | Natural |
| Graduated | No |
| Material | HDPE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | No |