Shipping Labels
- (6)
- (1)
- (27)
- (276)
- (18)
- (37)
- (3)
- (120)
- (15)
- (135)
- (1)
- (1)
- (1)
- (46)
- (4)
- (14)
- (2)
- (2)
- (4)
- (22)
- (2)
- (1)
- (23)
- (7)
- (101)
- (2)
- (19)
- (13)
- (259)
- (52)
- (221)
- (14)
- (1)
- (1)
- (50)
- (2)
- (8)
- (163)
- (63)
- (117)
- (1)
- (6)
- (6)
- (30)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (7)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (24)
- (1)
- (57)
- (2)
- (5)
- (1)
- (8)
- (133)
- (6)
- (8)
- (14)
- (18)
- (97)
- (9)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (35)
- (19)
- (18)
- (2)
- (1)
- (7)
- (60)
- (13)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (20)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (10)
- (1)
- (35)
- (2)
- (2)
- (2)
- (33)
- (2)
- (6)
- (7)
- (3)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (30)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (7)
- (10)
- (2)
- (10)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ 10% Formalin Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Made from bright red fluorescent paper for maximum visibility and OSHA certified.
| Format | Label |
|---|---|
| Color | Red |
| Material | Paper |
| Certifications/Compliance | OSHA |
| Adhesive Type | Self-adhesive |
Fisherbrand™ Micryo™ Labels Strips and Dots for Cryo Storage, Laser Printer Sheets
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Intended uses: cryostorage with liquid nitrogen, refrigeration and ultra-low temperature freezer applications.
| Temperature Range (English) | -321 to 250°F |
|---|---|
| Temperature Range (Metric) | -196°C to +121°C |
| For Use With (Application) | Cryostorage, Liquid Nitrogen, refrigeration and ultra-low temperature freezer applications |
Fisherbrand™ Cryogenic Labels for Cryogenic Storage
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Intended uses of cryostorage with liquid nitrogen, refrigeration and ultra-low temperature freezer applications. Comes in an easy-to-use dispenser box with 20 sheets per pack.
| Format | Label |
|---|---|
| Temperature Range (English) | -321 to 250°F |
| Temperature Range (Metric) | -196°C to +121°C |
| For Use With (Application) | Cryostorage, Liquid Nitrogen, refrigeration and ultra-low temperature freezer applications |
Fisherbrand™ Large Biohazard Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Bright red fluorescent labels display the universal biohazard symbol for easy identification.
| Format | Label |
|---|---|
| Color | Black,Red |
| Material | Paper |
| Certifications/Compliance | OSHA |
| For Use With (Application) | Biohazard |
Fisherbrand™ Large Blank Writable Biohazard Identity Label
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Bright red fluorescent labels display the universal biohazard symbol for easy identification.
Fisherbrand™ Stat Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Flourescent red labels to indicate tests are urgent.
| Format | Label |
|---|---|
| Color | Red |
| Quantity | 1000/Roll |
| For Use With (Application) | Shipping |
| Adhesive Type | Permanent |
Fisherbrand™ Inventory Label Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Conveniently printed for inventory control needs.
Fisherbrand™ Lab Hazard Warning Labels with Dispenser
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Printed in safety colors.
Fisherbrand™ Specimen Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For labeling and identifying specimens.
| Format | Tape |
|---|---|
| Width (English) | 1 in. |
| Color | White |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Labeling and identifying specimens |
Fisherbrand™ Direct Thermal Cryogenic Storage Rectangular Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
DYMO compatable storage labels designed to withstand extreme cold temperatures as low as -196°C.
| Shape | Rectangle with Rounded Corners |
|---|---|
| Format | Roll |
| Latex Free | Yes |
| Languages | English |
| Sterility | Non-sterile |
| Adhesive Type | Permanent |
Fisherbrand™ Direct Thermal Cryogenic Storage Assorted Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
DYMO compatable storage labels designed to withstand extreme cold temperatures as low as -196°C.
| Shape | Round |
|---|---|
| Format | Roll |
| Diameter (Metric) | 9.5 mm |
| Latex Free | Yes |
| Languages | English |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Adhesive Type | Permanent |
Fisherbrand™ Hazard Communication Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Available with five different warning messages and color combinations.
| Format | Label |
|---|---|
| Length (Metric) | 12.7 m |
| Length (English) | 500 in. |
| Quantity | 125/Pk. |
| Size (Metric) | 1.3 x 10.2 cm |
| For Use With (Application) | Specifies the type of hazard and contains a corresponding visual symbol to augment the warning |
| Size (English) | 0.5 x 4 in. |
Fisherbrand™ Lab Hazard Warning Label Refills
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Printed in safety colors.
| Format | Tape |
|---|---|
| Width (English) | 0.5 in. |
| Length (Metric) | 20.3 m |
| Color | Assorted |
| Length (English) | 57 yd. |
| For Use With (Application) | Printed in safety colors |
Fisherbrand™ Small Square Biohazard Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Bright red fluorescent labels display the universal biohazard symbol for easy identification.
Fisherbrand™ Addressograph - Patient ID Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Smudge-proof, for use on clean, flat surfaces.
| Format | Label |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Addressograph and other patient name plate imprinters |
| Color | White |
| Quantity | 1000/Roll |