Cell Culture Matrix Products
- (3)
- (10)
- (2)
- (9)
- (1)
- (9)
- (1)
- (9)
- (7)
- (1)
- (9)
- (7)
- (1)
- (4)
- (10)
- (4)
- (10)
- (4)
- (1)
- (10)
- (3)
- (3)
Résultats de la recherche filtrée
Gibco™ Geltrex™ hESC-Qualified, Ready-To-Use, Reduced Growth Factor Basement Membrane Matrix
Geltrex™ hESC-Qualified, Ready-To-Use, Reduced Growth Factor Basement Membrane Matrix
Corning™ Matrigel™ hESC-Qualified Matrix
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Compatible with mTeSR™1-devloped by StemCell Technologies. Corning™ Matrigel™ hESC-Qualified Matrix is widely accepted as an alternative substrate for the culture of hES cells as well as human induced pluripotent stem (iPS) cells.
Corning™ Matrigel™ Matrix for Organoid Culture
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Corning™ Matrigel™ Matrix for Organoid Culture is a solubilized basement membrane preparation that has been optimized for organoid culture.
Gibco™ Geltrex™ Flex LDEV-Free Organoid-Qualified Reduced Growth Factor Basement Membrane Matrix
Geltrex Flex LDEV-Free Organoid-Qualified Reduced Growth Factor Basement Membrane Matrix is a soluble basement membrane matrix purified from EHS tumor cells used for the culture of tumoroids and organoids. Each lot is tested for the culture of mouse intestinal, liver ductal, airway, and mouse small intestinal organoids.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Dry Ice |
|---|---|
| Type de produit | Basement Membrane Matrix |
| Espèces | Mouse |
| Concentration | 9 to 13 mg/mL |
| Forme | Frozen |
| Taux de sérum | Serum-free |
| Type de culture | Adherent Cell Culture,Mammalian Cell Culture,3D Cell Culture |
| Grade de qualité ou de pureté | Cell Culture Grade |
| Stérilité | Sterile |
| Classification | Reduced Growth Factor |
| Taux d’endotoxine | ≤ 4.5 EU/mL |
| Sans additif | No Phenol Red |
| Type de cellules | Human colorectal tumoroids, human lung tumoroids, mouse intestinal organoids, mouse liver ductal organoids, mouse airway organoids, HUVEC, primary epithelial cells, endothelial cells, smooth muscle cells, hepatocytes. |
| Durée de conservation | 2 Years |
Gibco™ Geltrex™ Reduced-Growth Factor Basement-Membrane Matrix, LDEV-free, stem-cell qualified
A soluble form of basement membrane extracted from murine Engelbreth-Holm-Swarm (EHS) tumors. It is free of viruses, including lactose dehydrogenase elevating virus (LDEV), sometimes found in this type of preparation.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Dry Ice |
|---|---|
| Type de produit | Basement Membrane Matrix |
| Espèces | Mouse |
| Concentration | 12 to 18 mg/mL |
| Forme | Frozen |
| Taux de sérum | Serum-free |
| Format | Tube(s) |
| Type de culture | Adherent Cell Culture |
| Grade de qualité ou de pureté | Cell Culture Grade |
| Stérilité | Sterile |
| Classification | Reduced Growth Factor |
| Taux d’endotoxine | Low |
| Sans additif | No Phenol Red |
| Type de cellules | Human induced pluripotent stem cells (iPSC), primary epithelial cells, endothelial cells, smooth muscle cells |
| Durée de conservation | 36 months |
| Gamme de produit | Gibco |
Corning™ Matrigel™ Matrix HC
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
High concentration (HC) formulation is ideal for applications in which a high protein concentration augments the growth of tumors; allows a Matrigel basement membrane matrix plug to maintain its integrity after subcutaneous injection into mice
| Type de produit | Basement Membrane Matrix |
|---|---|
| Stérilité | Sterile |
| Quantité | 10 mL |
| Concentration | High |
| Sources | Engelbreth-Holm-Swarm Mouse Tumor |
| Contenu et stockage | -20°C |
| Gamme de produit | Matrigel Matrix |
Corning™ Matrigel™ Matrix
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Produces a biologically active matrix material resembling the mammalian cellular basement matrix. Corning™ Matrigel™ Matrix provides a physiologically relevant environment for studies of cell morphology, biochemical function, migration, invasion, and gene expression.
| Type de produit | Basement Membrane Matrix |
|---|---|
| Sources | Engelbreth-Holm-Swarm Mouse Tumor |
| Contenu et stockage | -20°C |
| Gamme de produit | Matrigel |
| À utiliser avec (application) | Cell growth and differentiation; metabolism/toxicology studies; invasion assays; in vitro and in vivo angiogenesis assays; in vivo angiogenesis studies and augmentation of tumors in immunosuppressed mice |
Corning™ Matrigel™ GFR Basement Membrane Matrix
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Produces a biologically active matrix material resembling the mammalian cellular basement matrix. Corning™ Matrigel™ GFR Basement Membrane Matrix provides a physiologically relevant environment for studies of cell morphology, biochemical function, migration, invasion, and gene expression.
| Type de produit | GFR Basement Membrane Matrix |
|---|---|
| Sources | Engelbreth-Holm-Swarm Mouse Tumor |
| Contenu et stockage | -20°C |
| À utiliser avec (application) | Suitable for applications that require a highly defined basement membrane preparation. |
Gibco™ Geltrex™ Flex LDEV-Free Reduced Growth Factor Basement Membrane Matrix
Geltrex Flex LDEV-Free Reduced Growth Factor Basement Membrane Matrix is a soluble basement membrane matrix purified from EHS tumors. Supports culture of epithelial, endothelial, smooth muscle cells, angiogenesis, neurite outgrowth, bile canaliculi formation assays with polarized hepatocytes.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Dry Ice |
|---|---|
| Type de produit | Basement Membrane Matrix |
| Espèces | Mouse |
| Concentration | 9 to 13 mg/mL |
| Forme | Frozen |
| Taux de sérum | Serum-free |
| Type de culture | Adherent Cell Culture,Mammalian Cell Culture,Neuronal Cell Culture |
| Grade de qualité ou de pureté | Cell Culture Grade |
| Stérilité | Sterile |
| Classification | Reduced Growth Factor |
| Taux d’endotoxine | ≤ 4.5 EU/mL |
| Sans additif | No Phenol Red |
| Type de cellules | Variety of cultured cells, including HUVEC, primary epithelial cells, neurons, endothelial cells, smooth muscle cells, hepatocytes. |
| Durée de conservation | 2 Years |
Sartorius NexaGel STEM
Xeno-free hydrogel system designed to enhance the performance of three-dimensional (3D) static suspension cultures.
| Type de cellules | hPSCs |
|---|
Sartorius NexaGel Hydrogel Matrix
Pre-prepared, xeno-free functional hydrogel ideal for 3D cell culture research.
| Forme | Liquid |
|---|
Sartorius NexaGel ORGANOID
Animal origin-free hydrogels specifically designed to support the cultivation of patient-derived organoids.
| Type de cellules | Organoid |
|---|
Corning Matrigel™ Growth Factor Reduced (GFR) Basement Membrane Matrix, Phenol Red-free, LDEV-free
Extracellular matrices (ECMs) enable researchers to mimic in vivo environments for 2D and 3D cell culture applications.
MilliporeSigma™ Stem Cell Qualified ECM Gel
Stem cell qualified basement membrane extract (BME) for human ES and iPS cell culture.
| Couleur | Red, clear of particulates |
|---|---|
| Taux d’endotoxine | < 20 EU/mL |
| Aperçu général | Basement membrane extract (BME) |
| Contenu et stockage | Store at -20°C, thaw overnight on ice in a 2 to 8°C refrigerator |
| Dosages | < 5% spontaneous differentiation for 3 passages using Human iPS cells |
| À utiliser avec (application) | Human ES and iPS cell culture |
| Forme | Gel |
Gibco™ Geltrex™ Flex LDEV-Free hESC-Qualified Reduced Growth Factor Basement Membrane Matrix
Geltrex Flex LDEV-Free hESC-Qualified Reduced Growth Factor Basement Membrane Matrix is a soluble basement membrane matrix purified from EHS tumors. Each lot is tested with iPSCs and hESC cells to ensure reliability and consistency in hESC/iPSC studies.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Dry Ice |
|---|---|
| Type de produit | Basement Membrane Matrix |
| Espèces | Mouse |
| Concentration | 9 to 13 mg/mL |
| Forme | Frozen |
| Taux de sérum | Serum-free |
| Type de culture | Adherent Cell Culture,Mammalian Cell Culture,Stem Cell (Human, iPS - Induced Pluripotent Stem, Embryonic) |
| Grade de qualité ou de pureté | Cell Culture Grade |
| Stérilité | Sterile |
| Classification | Reduced Growth Factor |
| Taux d’endotoxine | ≤ 4.5 EU/mL |
| Sans additif | No Phenol Red |
| Type de cellules | Human induced pluripotent stem cells (iPSC), human embryonic stem cells (hESC), HUVEC, primary epithelial cells, neurons, endothelial cells, smooth muscle cells, hepatocytes. |
| Durée de conservation | 2 Years |