Native Proteins and Derivatives
Native proteins that have not been altered by heat, chemicals, or enzymatic reaction, and associated derivatives.
Form
- (72)
- (20)
- (7)
- (1)
- (6)
- (1)
For Use With (Application)
- (1)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (54)
- (5)
- (2)
- (4)
- (1)
- (3)
- (12)
- (3)
- (4)
Species
- (1)
- (14)
- (1)
- (61)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Conjugate
- (1)
- (76)
Recombinant
- (8)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
1
–
15
of
104
results
| Conjugate | Unconjugated |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 88 kDa |
| Common Name | glu-Plasminogen |
| Gene Symbol | PLG |
| Storage Requirements | -20°C, Avoid Freeze/Thaw Cycles |
| Concentration | 4.4 mg/mL |
| For Use With (Application) | Neutralization |
| Name | Human glu-Plasminogen |
| Accession Number | P00747 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | SDS-PAGE |
| Gene Alias | Activation peptide; Angiostatin; plasmin; Plasmin heavy chain A; Plasmin heavy chain A, short form; Plasmin light chain B; Plasminogen; PLG |
| Product Type | Protein |
| Gene ID (Entrez) | 5340 |
| Formulation | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 62 kDa |
| Formulation | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| Concentration | 8.7 mg/mL |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human Protein C |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 88 kDa |
| Formulation | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| Concentration | 7.0 mg/mL |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human glu-Plasminogen CHOI |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 72 kDa |
| Formulation | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| Concentration | 8 mg/mL |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Bovine |
| Name | Bovine Prothrombin (Factor II) |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 56.2 kDa |
| Formulation | 50% water with no preservative |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human Activated Protein C (Dansyl-EGR-CK) |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 45 kDa |
| Formulation | 50% water with no preservative |
| Concentration | 1.9 mg/mL |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human Factor Ixa (EGR) |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 45 kDa |
| Formulation | 50% water with no preservative |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human Factor IXa (Dansyl-EGR) |
| Conjugate | Unconjugated |
|---|---|
| pH Range | 6.8 |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 260 kDa |
| Common Name | VWF |
| Gene Symbol | VWF |
| Storage Requirements | -80°C, Avoid Freeze/Thaw Cycles |
| Concentration | 0.25 mg/mL |
| For Use With (Application) | Neutralization |
| Name | Human VWF |
| Accession Number | P04275 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | SDS-PAGE |
| Gene Alias | 6820430P06Rik; AI551257; B130011O06Rik; C630030D09; Coagulation Factor VIII; coagulation factor VIII VWF; EMBL:CAB37852.1}; F8VWF; factor viii related antigen; von Willebrand antigen 2; von Willebrand antigen II; von Willebrand Disease (vWD); von Willebrand factor; Von Willebrand factor homolog; VWD; vwf; vwf {ECO:0000312 |
| Product Type | Protein |
| Gene ID (Entrez) | 7450 |
| Formulation | 25mM sodium citrate with 100mM glycine, 100mM NaCl and no preservative; pH 6.8 |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 45.3 kDa |
| Formulation | 50% water with no preservative |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Bovine |
| Name | Bovine Factor Xa (DEGR) |
| Conjugate | Unconjugated |
|---|---|
| pH Range | 7.4 |
| Form | Lyophilized |
| Common Name | Fibronectin |
| Gene Symbol | FN1 |
| Storage Requirements | 4°C |
| Concentration | 1.3 mg/mL |
| For Use With (Application) | Neutralization |
| Name | Human Fibronectin |
| Accession Number | P02751 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | SDS-PAGE |
| Gene Alias | Anastellin; CIG; Cold insoluble globulin (CIG); Cold-insoluble globulin; cumulus cell-specific fibronectin 1 transcript; DKFZp686F10164; DKFZp686H0342; DKFZp686I1370; DKFZp686O13149; E330027I09; ED-B; embryo-specific fibronectin 1 transcript; ferritin L subunit; ferritin L-chain; FIBNEC; fibronectin; fibronectin 1; fibronectin ED-A- region; fibronectin ED-B+ region; fibronectin variable region; FINC; FN; FN1; fn-1; FNZ; GFND; GFND2; LETS; LOW QUALITY PROTEIN: fibronectin; Migration stimulating factor (MSF); migration-stimulating factor; MSF; Ugl-Y1; Ugl-Y2; Ugl-Y3 |
| Product Type | Protein |
| Gene ID (Entrez) | 2335 |
| Formulation | 0.02M HEPES with 0.15M NaCl and no preservative; pH 7.4 |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 330 kDa |
| Formulation | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Bovine |
| Name | Bovine Factor V |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 260 kDa |
| Formulation | 25 mM sodium citrate with 0.1 M glycine, 0.1 M NaCl and no preservative; pH 6.8 |
| Concentration | 0.13 mg/mL |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human vWF (Factor VIII Free) |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 62 kDa |
| Formulation | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human Protein Z |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Lyophilized |
| Molecular Weight (g/mol) | 54.2 kDa |
| Formulation | protein with 0.15 M NaCl, 0.2 M glycine and no preservative; pH 7.4 |
| Concentration | 0.1 mg/mL |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human Apolipoprotein H |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 5.8 kDa |
| Formulation | TBS with 2 mM CaCl2 and no preservative; pH 7.4 |
| Concentration | 0.59 mg/mL |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human Osteocalcin |