cDNA Synthesis Kits and Master Mixes
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (25)
- (44)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (23)
- (2)
- (4)
- (10)
- (2)
- (3)
- (6)
- (9)
- (11)
- (2)
Filtered Search Results
Invitrogen™ SuperScript™ IV CellsDirect™ cDNA Synthesis Kit
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The SuperScript IV CellsDirect cDNA Synthesis Kit is optimized for the synthesis of first-strand cDNA directly from a mammalian cell lysate without first isolating RNA. Cell lysis and reverse transcription are performed in the same tube, and the resulting first-strand cDNA is ready to use in PCR and qPCR.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Format | Kit |
| Reverse Transcriptase | SuperScript IV |
| Reaction Format | Premixed Components |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Reaction Speed | 10 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | Cells |
| For Use With (Application) | RT-PCR,Real Time PCR (qPCR) |
Applied Biosystems™ TaqMan™ Reverse Transcription Reagents
TaqMan Reverse Transcription Reagents provide the necessary reagents for reverse transcriptase-PCR (RT-PCR). Random hexamers, oligo (dT)16, and reverse primers are included for cDNA synthesis flexibility.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Format | Kit |
| Reverse Transcriptase | MultiScribe |
| Size (Final Product) | Up to 5 kb |
| Reaction Format | Separate components |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Yes |
| Optimal Reaction Temperature | 42°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Concentration | 50 U/μL |
| Starting Material | RNA |
| For Use With (Application) | Real Time PCR (qPCR) |
Thermo Scientific™ Maxima™ H Minus cDNA Synthesis Master Mix
Thermo Scientific Maxima H Minus cDNA Synthesis Master Mix, available with or without dsDNase, provides all cDNA synthesis reaction components in a convenient one-tube master mix.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Reverse Transcriptase | Maxima H Minus |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Quantity | Each |
| For Use With (Application) | Real Time PCR (qPCR),RT-PCR |
| Format | Master Mix |
| Size (Final Product) | Up to 20 kb |
| Reaction Format | Premixed Components |
| Reaction Speed | 30 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
Thermo Scientific™ RevertAid First Strand cDNA Synthesis Kit
Thermo Scientific RevertAid First Strand cDNA Synthesis Kit is a complete system for efficient synthesis of first strand cDNA from RNA templates.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Content And Storage | • RevertAid Reverse Transcriptase |
| Reverse Transcriptase | RevertAid |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| For Use With (Application) | RT-PCR |
| Format | Kit |
| Size (Final Product) | Up to 13 kb |
| Reaction Format | Separate components |
| Reaction Speed | 60 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Yes |
| Optimal Reaction Temperature | 42°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
Thermo Scientific™ Maxima First Strand cDNA Synthesis Kit for RT-qPCR
The Thermo Scientific Maxima First Strand cDNA Synthesis Kit for RT-qPCR, available with or without dsDNase, is a convenient system optimized for cDNA synthesis in two-step quantitative RT-PCR (RT-qPCR) applications.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Reverse Transcriptase | Maxima |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Quantity | Each |
| For Use With (Application) | Real Time PCR (qPCR) |
| Format | Kit |
| Size (Final Product) | Up to 20 kb |
| Reaction Format | Separate components |
| Reaction Speed | 30 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Yes |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C to 55°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
Invitrogen™ SuperScript™ IV CellsDirect™ Lysis Reagents
The SuperScript IV CellsDirect Lysis Reagents kit includes lysis solution, stop solution, and lysis enhancer. These reagents are part of the SuperScript IV CellsDirect cDNA Synthesis Kit and are made available separately here for use when processing a large number of samples.
Invitrogen™ SuperScript™ IV VILO™ Master Mix
SuperScript IV VILO (SSIV VILO) Master Mix, available with or without ezDNase, is a reaction master mix designed for fast, sensitive, and reproducible cDNA synthesis in RT-qPCR applications.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Reverse Transcriptase | SuperScript IV |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Quantity | Each |
| Concentration | 5X |
| For Use With (Application) | Real Time PCR (qPCR) |
| Detection Method | qPCR |
| Format | Master Mix |
| Size (Final Product) | Up to 10 kb |
| Reaction Format | Master Mix |
| Reaction Speed | 10 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
Invitrogen™ SuperScript™ IV Single Cell/Low Input cDNA PreAmp Kit
The Invitrogen SuperScript IV Single Cell/Low Input cDNA PreAmp Kit is designed for efficient cDNA synthesis and amplification directly from intact single cells (1–1,000) or low amounts of total RNA (2 pg–10 ng).
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Polymerase | Platinum SuperFi U DNA Polymerase |
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Format | Kit |
| Reverse Transcriptase | SuperScript IV |
| Size (Final Product) | Up to 10 kb |
| Final Product Type | PCR Amplified cDNA |
| Reaction Speed | 30 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C |
| Technique | Reverse Transcription, Preamplification |
| Starting Material | Cells or RNA |
| For Use With (Application) | Next-Generation Sequencing (NGS),Real Time PCR (qPCR) |
Invitrogen™ Second Strand cDNA Synthesis Kit
Invitrogen™ Second Strand cDNA Synthesis Kit is design to produce double-stranded cDNA using first strand reaction without the need for intermediate organic extraction or ethanol precipitation steps. This convenient single-tube format speeds up the synthesis procedure and maximizes cDNA recovery. The kit contains premixed components to reduce the number of pipetting steps necessary to complete the procedure.
| Reaction Format | Separate Components |
|---|---|
| Final Product Type | Double Stranded cDNA |
| Product Type | cDNA Synthesis Kit |
| For Use With (Application) | Cloning |
Thermo Scientific™ Maxima H Minus First Strand cDNA Synthesis Kit
Thermo Scientific Maxima H Minus First Strand cDNA Synthesis Kit, available with or without dsDNase, is a complete system for highly efficient synthesis of first strand cDNA.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Reverse Transcriptase | Maxima H Minus |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Quantity | Each |
| Format | Kit |
| Size (Final Product) | Up to 20 kb |
| Reaction Format | Separate components |
| Reaction Speed | 30 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C to 55°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
Applied Biosystems™ High-Capacity cDNA Reverse Transcription Kit
The High Capacity cDNA Reverse Transcription Kit, available with or without RNase Inhibitor, contains all components necessary for the quantitative conversion of up to 2 μg of total RNA into single-stranded cDNA in a single 20 μL reaction.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Format | Kit |
| Reverse Transcriptase | MultiScribe |
| Reaction Format | Separate components |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Reaction Speed | 120 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Yes |
| Quantity | 1 Ea. |
| Technique | Reverse Transcription |
| Concentration | 50 U/μL |
| Starting Material | RNA |
Thermo Scientific™ Verso cDNA Synthesis Kit
The Thermo Scientific Verso cDNA Synthesis Kit provides robust transcription of RNA to create a complete cDNA pool.
| Shipping Condition | Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Format | Kit |
| Reverse Transcriptase | Verso |
| Size (Final Product) | Up to 11 kb |
| Reaction Format | Separate components |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Reaction Speed | 30 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Yes |
| Optimal Reaction Temperature | 42°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
| For Use With (Application) | Real Time PCR (qPCR),RT-PCR |
Invitrogen™ SuperScript™ III First-Strand Synthesis SuperMix for qRT-PCR
SuperScript III First-Strand Synthesis SuperMix for qRT-PCR provides the high-temperature capability of SuperScript III Reverse Transcriptase in an optimized SuperMix format for the synthesis of first-strand cDNA for use in real-time quantitative RT-PCR (qRT-PCR).
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Format | Super Mix |
| Reverse Transcriptase | SuperScript III |
| Reaction Format | Master Mix |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Reaction Speed | 30 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
| For Use With (Application) | Real Time PCR (qPCR) |
| Detection Method | qPCR |
Invitrogen™ SuperScript™ IV Template Switching RT Master Mix
Invitrogen SuperScript IV Template-Switching RT Master Mix is designed for high template switching efficiency in cDNA synthesis reactions.
| GC-Rich PCR Performance | High |
|---|---|
| Format | Master Mix |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Reaction Speed | 30 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Technique | Template Switching Reverse Transcription |
| Concentration | 4X |
| Starting Material | Cells or RNA |
Invitrogen™ SuperScript™ III CellsDirect™ cDNA Synthesis Kit
The SuperScript III CellsDirect cDNA Synthesis Kit is optimized for synthesis of first-strand cDNA directly from a mammalian cell lysate without first isolating the RNA.
| GC-Rich PCR Performance | High |
|---|---|
| Format | Kit |
| Reverse Transcriptase | SuperScript III |
| Size (Final Product) | Up to 4.5 kb |
| Reaction Format | Separate components |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Reaction Speed | 50 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | Cells |
| For Use With (Application) | Real Time PCR (qPCR) |