Reverse Transcription Products
Filtered Search Results
Invitrogen™ SuperScript™ III One-Step RT-PCR System with Platinum™ Taq High Fidelity DNA Polymerase
The SuperScript III One-Step RT-PCR System with Platinum Taq High Fidelity is designed for convenient end-point detection and analysis of RNA molecules by one-step RT-PCR.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Reverse Transcriptase | SuperScript III |
| Final Product Type | PCR Amplified cDNA |
| PCR Method | 1-step RT-PCR |
| Detection Method | Gel Electrophoresis |
| Polymerase | Platinum Taq High Fidelity |
| Format | One-Step RT-PCR System |
| Size (Final Product) | Up to 10 kb |
| Reaction Format | Premixed Components |
| Reaction Speed | 30 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C |
| Technique | 1-Step RT-PCR |
| Starting Material | RNA |
Invitrogen™ SuperScript IV UniPrime One-Step RT-PCR System
Invitrogen SuperScript IV UniPrime One-Step RT-PCR System is a convenient one-step formulation for performing fast cDNA synthesis and PCR amplification in a single tube.
| GC-Rich PCR Performance | High |
|---|---|
| Format | 1-step RT-PCR Kit |
| Reverse Transcriptase | SuperScript IV |
| Size (Final Product) | Up to 13 kb |
| Reaction Format | Master Mix |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Hot Start | Built-in Hot Start |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C to 65°C |
| Technique | 1-step RT-PCR |
| Starting Material | RNA |
| PCR Method | 1-step RT-PCR |
| Multiplex Capability | Yes |
| Detection Method | Gel Electrophoresis |
Invitrogen™ SuperScript™ One-Step RT-PCR System with Platinum™ Taq DNA Polymerase
SuperScript One-Step RT-PCR System with Platinum Taq DNA Polymerase is designed for the convenient end-point detection and analysis of RNA molecules by RT-PCR.
Invitrogen™ SuperScript™ IV One-Step RT-PCR System
The Invitrogen SuperScript One-Step RT-PCR System, available with or without ezDNase, combines the high processivity of SuperScript IV Reverse Transcriptase (RT) with the high-fidelity of Platinum SuperFi DNA Polymerase to provide unmatched one-step RT-PCR performance.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Reverse Transcriptase | SuperScript IV |
| Final Product Type | PCR Amplified cDNA |
| Quantity | 1 Ea. |
| PCR Method | 1-step RT-PCR |
| Detection Method | Gel Electrophoresis |
| Polymerase | Platinum SuperFi |
| Format | Kit |
| Size (Final Product) | Up to 14 kb |
| Reaction Format | Master Mix |
| Reaction Speed | 10 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Optimal Reaction Temperature | 45°C to 60°C |
| Technique | 1-step RT-PCR |
| Starting Material | RNA |
Invitrogen™ SuperScript™ III One-Step RT-PCR System with Platinum™ Taq DNA Polymerase
The SuperScript III One-Step RT-PCR System with Platinum Taq DNA Polymerase is designed for the sensitive, reproducible, end-point detection and analysis of RNA molecules by RT-PCR.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Reverse Transcriptase | SuperScript III |
| Final Product Type | PCR Amplified cDNA |
| PCR Method | 1-step RT-PCR |
| Detection Method | Gel Electrophoresis |
| Polymerase | Platinum Taq DNA Polymerase |
| Format | One-Step RT-PCR System |
| Size (Final Product) | Up to 4.5 kb |
| Reaction Format | Premixed Components |
| Reaction Speed | 30 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C |
| Technique | 1-Step RT-PCR |
| Starting Material | RNA |
Thermo Scientific™ Maxima Reverse Transcriptase (200 U/μL)
Thermo Scientific Maxima Reverse Transcriptase (RT) was developed through in vitro evolution of M-MuLV RT. The enzyme possesses an RNA-dependent and DNA-dependent polymerase activity as well as RNase H activity.
| Concentration | 200 U/μL |
|---|
Invitrogen™ SuperScript™ III Reverse Transcriptase
Invitrogen SuperScript III Reverse Transcriptase is a genetically engineered MMLV reverse transcriptase (RT) created by the introduction of several mutations for reduced RNase H activity, increased half-life, and improved thermal stability.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Reverse Transcriptase | SuperScript III |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Concentration | 200 U/μL |
| Format | Stand-alone Enzyme |
| Size (Final Product) | Up to 12.3 kb |
| Reaction Format | Separate components |
| Reaction Speed | 30 to 50 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
Thermo Scientific™ RevertAid H Minus Reverse Transcriptase (200 U/μL)
Thermo Scientific RevertAid H Minus Reverse Transcriptase is a recombinant M-MuLV RT. The enzyme possesses an RNA-dependent and DNA-dependent polymerase activity, but lacks RNase H activity due to a point mutation in the RNase H domain.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Content And Storage | • RevertAid H Minus Reverse Transcriptase (200 U/μL) |
| Reverse Transcriptase | RevertAid H Minus |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Concentration | 200 U/μL |
| Format | Stand-alone Enzyme |
| Size (Final Product) | Up to 13 kb |
| Reaction Format | Separate components |
| Reaction Speed | 60 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Optimal Reaction Temperature | 42°C to 45°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
Invitrogen™ M-MLV Reverse Transcriptase (200 U/μL)
M-MLV Reverse Transcriptase is a recombinant DNA polymerase that synthesizes a complementary DNA strand from single-stranded RNA, DNA, or an RNA:DNA hybrid.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Format | Stand-alone Enzyme |
| Reverse Transcriptase | M-MLV |
| Size (Final Product) | Up to 7 kb |
| Reaction Format | Separate components |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Reaction Speed | 50 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Yes |
| Optimal Reaction Temperature | 37°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Concentration | 200 U/μL |
| Starting Material | RNA |
Invitrogen™ SuperScript™ VILO™ cDNA Synthesis Kit
The SuperScript VILO cDNA Synthesis Kit is designed to generate first strand cDNA for two-step RT-qPCR applications. The kit is supplied in a two-tube format with the VILO reaction mix and an enzyme blend in separate tubes.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Reverse Transcriptase | SuperScript III |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| For Use With (Application) | Real Time PCR (qPCR) |
| Detection Method | qPCR |
| Format | Kit |
| Size (Final Product) | Up to 10 kb |
| Reaction Format | Master Mix |
| Reaction Speed | 60 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Optimal Reaction Temperature | 42°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
Thermo Scientific™ Maxima™ H Minus cDNA Synthesis Master Mix
Thermo Scientific Maxima H Minus cDNA Synthesis Master Mix, available with or without dsDNase, provides all cDNA synthesis reaction components in a convenient one-tube master mix.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Reverse Transcriptase | Maxima H Minus |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Quantity | Each |
| For Use With (Application) | Real Time PCR (qPCR),RT-PCR |
| Format | Master Mix |
| Size (Final Product) | Up to 20 kb |
| Reaction Format | Premixed Components |
| Reaction Speed | 30 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
Thermo Scientific™ RevertAid First Strand cDNA Synthesis Kit
Thermo Scientific RevertAid First Strand cDNA Synthesis Kit is a complete system for efficient synthesis of first strand cDNA from RNA templates.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Content And Storage | • RevertAid Reverse Transcriptase |
| Reverse Transcriptase | RevertAid |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| For Use With (Application) | RT-PCR |
| Format | Kit |
| Size (Final Product) | Up to 13 kb |
| Reaction Format | Separate components |
| Reaction Speed | 60 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Yes |
| Optimal Reaction Temperature | 42°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
Invitrogen™ SuperScript™ IV CellsDirect™ cDNA Synthesis Kit
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The SuperScript IV CellsDirect cDNA Synthesis Kit is optimized for the synthesis of first-strand cDNA directly from a mammalian cell lysate without first isolating RNA. Cell lysis and reverse transcription are performed in the same tube, and the resulting first-strand cDNA is ready to use in PCR and qPCR.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Format | Kit |
| Reverse Transcriptase | SuperScript IV |
| Reaction Format | Premixed Components |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Reaction Speed | 10 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | Cells |
| For Use With (Application) | RT-PCR,Real Time PCR (qPCR) |
Invitrogen™ SuperScript™ IV Single Cell/Low Input cDNA PreAmp Kit
The Invitrogen SuperScript IV Single Cell/Low Input cDNA PreAmp Kit is designed for efficient cDNA synthesis and amplification directly from intact single cells (1–1,000) or low amounts of total RNA (2 pg–10 ng).
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Polymerase | Platinum SuperFi U DNA Polymerase |
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Format | Kit |
| Reverse Transcriptase | SuperScript IV |
| Size (Final Product) | Up to 10 kb |
| Final Product Type | PCR Amplified cDNA |
| Reaction Speed | 30 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C |
| Technique | Reverse Transcription, Preamplification |
| Starting Material | Cells or RNA |
| For Use With (Application) | Next-Generation Sequencing (NGS),Real Time PCR (qPCR) |
Thermo Scientific™ Maxima H Minus Double-Stranded cDNA Synthesis Kit
The Thermo Scientific Maxima H Minus Double-Stranded cDNA Synthesis Kit is a complete system for efficient synthesis of double-stranded cDNA from total RNA or mRNA.
| Reverse Transcriptase | Maxima H Minus |
|---|---|
| Reaction Format | Separate Components |
| Final Product Type | Double Stranded cDNA |
| Product Type | cDNA Synthesis Kit |
| Sample Type | RNA |
| For Use With (Application) | Cloning |
| Product Line | Maxima |