General-Purpose Industrial Gloves
General-purpose industrial gloves (single use) provide protection against harmful environmental influencers such as those found in food service and handling, automotive, non-medical laboratories, and general maintenance. Primarily used in settings where workers are required to change gloves frequently, they may be constructed of latex, nitrile, neoprene, vinyl and/or other polymers. The USFDA requires that the Acceptable Quality Level (AQL) for general-purpose industrial gloves be 4.0 or less for defects. General-purpose industrial gloves intended for use in food contact applications must meet specific regulations.
Physically similar to exam gloves, but lacking USFDA certification. Necessary technical tests performed to determine medical/exam glove eligibility include puncture, abrasion, tension, elongation and chemical substance resistance. General-purpose industrial gloves fail to meet the requirements to earn the medical/exam certification and therefore are not used for patient contact.
Fully textured surfaces and textured fingertips are common qualities associated with general-purpose industrial gloves to improve grip in wet and dry conditions. Glove lengths are usually 9.5 inches or 12 inches for extended sleeve varieties. General-purpose industrial glove sizes generally range from small through extra-large, but some product lines may include extra-small or double extra-large options.
General-purpose industrial gloves are available in a wide array of colors. Blue gloves are commonly used in food service and handling applications for identifiable purposes. Black gloves, which mask stains and facilitate viewing of lighter-colored objects, are suitable for inspection, automotive, and maintenance applications.
- (4)
- (2)
- (8)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (4)
- (28)
- (28)
- (26)
- (27)
- (9)
- (19)
- (72)
- (1)
- (5)
- (10)
- (3)
- (10)
- (10)
- (1)
- (2)
- (3)
- (13)
- (2)
- (116)
- (4)
- (1)
- (133)
- (71)
- (14)
- (120)
Résultats de la recherche filtrée
Ansell MICROFLEX™ Derma Free™ DF-850 Vinyl Gloves
Powder free, vinyl exam gloves feature a smooth surface for natural tactile sensitivity and are suitable for a variety of applications.
| Applications | Industrial |
|---|
Ansell MICROFLEX™ 93256 Mega Texture Hi-vis Orange Nitrile Gloves
MICROFLEX™ 93256 Mega Texture Grip Hi-vis Orange Nitrile Gloves are latex-free and ideal for general industrial applications.
| Applications | Industrial |
|---|---|
| Type de produit | Nitrile Gloves |
| Matériau | Nitrile |
| Jetable | Single-use |
| Finger Thickness (Metric) | 0.15 mm |
| Accelerator Free | Yes |
| Couleur | Hi-vis Orange |
| Poudré | Powder Free |
| Stérilité | Sterile |
| Latex Free | Yes |
| AQL | 1.5 |
| Épaisseur (métrique) | 0.13 to 0.15 mm |
| Finition externe | Fully Textured |
| Palm Thickness (Metric) | 0.13 mm |
Ansell Touch N Tuff™ Disposable Nitrile Gloves
Proven splash resistance against hazardous chemicals. Ansell Edmont Touch N Tuff™ Disposable Nitrile Gloves provide a comfortable fit and minimize hand fatigue.
Ansell TouchNTuff™ 93-250 Dark Grey Nitrile Gloves
Dark grey nitrile gloves significantly reduce the amount of force required to effectively grip wet, dry and oily objects.
| Longueur (métrique) | 24.5 cm |
|---|---|
| Certifications/Conformité | ASTM D6319,FDA 21 CFR 177-2600,ISO 9001 |
| Applications | Industrial,Laboratory |
| Matériau | Nitrile |
| Jetable | Single-use |
| Certifications / conformité (Europe) | EN 420:2003 + A1:2009, EN 374-5:2016, EN 374:2003, EN 374-1:2016 |
| Finger Thickness (Metric) | 0.22 mm |
| Longueur (impériale) | 9.6 in. |
| Couleur | Gray |
| Poudré | Powder Free |
| Résistance à la traction | 36 MPa |
| AQL | 1.5 |
| Épaisseur (métrique) | 0.13 mm |
| Finition externe | Partially Textured |
| Palm Thickness (Metric) | 0.13 mm |
Ansell AlphaTec™ 87-137 Latex Rubber Gloves
Unlined, thin natural latex rubber gloves, offering superb dexterity and tactility.
| Longueur (métrique) | 300 mm |
|---|---|
| Chlorinated | Yes |
| Grip Design | Honeycomb |
| Certifications/Conformité | EN ISO 21420:2020, EN ISO 374-1:2016, EN ISO 374-5:2016, Food Contact |
| Type de produit | Industrial Gloves |
| Matériau | Latex |
| Jetable | Reusable |
| Chemotherapeutic Rated | no |
| Certifications / conformité (Europe) | CE 0493, EN 388:2016 +A1:2018, EN 421:2010 |
| Finger Thickness (Metric) | 0.4 mm |
| Séries | 87-137 |
| Accelerator Free | No |
| Longueur (impériale) | 11.8 in. |
| Couleur | Natural |
| Type de manchette de gant | Beaded |
| Poudré | Powder Free |
| Stérilité | Non-sterile |
| Latex Free | No |
| Épaisseur (métrique) | 0.4 mm |
| Finition externe | Partially Textured |
| Palm Thickness (Metric) | 0.4 mm |
Ansell TouchNTuff™ 92-675 Industrial Disposable Nitrile Gloves
Disposable 5 mil thick nitrile gloves provide strength and durability for food processing and heavy-duty jobs.
| Longueur (métrique) | 24 cm |
|---|---|
| Certifications/Conformité | FDA 21 CFR 177-2600,ISO 9001 |
| Applications | Industrial,Laboratory |
| Matériau | Nitrile |
| Jetable | Single-use |
| Certifications / conformité (Europe) | EN 374-1:2016, EN 374:2003, EN 420:2003 + A1:2009, EN 374-5:2016 |
| Finger Thickness (Metric) | 0.14 mm |
| Longueur (impériale) | 9.5 in. |
| Couleur | Blue |
| Poudré | Powder Free |
| Résistance à la traction | 14 MPa |
| AQL | 4 |
| Finition externe | Partially Textured |
| Palm Thickness (Metric) | 0.11 mm |
SW Sustainability Solutions TrueForm™ TF-95NT Natural 6.3 mil Latex Gloves with TracTek Performance Grip
High-performance grip gloves designed to provide barrier protection against chemicals, pathogens and more when you need to maximize dexterity.
| Longueur (métrique) | 24.2 cm |
|---|---|
| Certifications/Conformité | ASTM D3578-19,ASTM F1671-13,ASTM F739-12 |
| Applications | Industrial |
| Type de produit | Industrial Gloves |
| Matériau | Latex |
| Jetable | Single-use |
| Certifications / conformité (Europe) | EN ISO 21420:2020,EN 455-2000-2015, EU 2016/425 |
| Finger Thickness (Metric) | 0.18 mm |
| Séries | TF-95NT |
| Longueur (impériale) | 9.5 in. |
| Couleur | Natural |
| Poudré | Powder Free |
| Résistance à la traction | 20 MPa |
| Latex Free | No |
| AQL | 1.5 |
| Épaisseur (métrique) | 0.16 mm |
| Finition externe | Fully Textured |
| Palm Thickness (Metric) | 0.16 mm |
Ansell TouchNTuff™ 69-318 Latex Gloves
Lightweight latex gloves feature textured fingers and tactile sensitivity for easy handling of small objects and delicate instruments.
| Longueur (métrique) | 24.1 cm |
|---|---|
| Applications | Laboratory,Industrial |
| Type de produit | Latex Disposable Gloves |
| Matériau | Latex |
| Jetable | Single-use |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Finger Thickness (Metric) | 0.14 mm |
| Séries | TouchNTuff™ 69-318 |
| Accelerator Free | No |
| Longueur (impériale) | 9.5 in. |
| FDA 510 (k) | No |
| Poudré | Powder Free |
| Résistance à la traction | 18 MPa |
| Stérilité | Non-sterile |
| Latex Free | No |
| AQL | 1.5 |
| Épaisseur (métrique) | 0.14 mm |
| Finition externe | Partially Textured |
| Palm Thickness (Metric) | 0.12 mm |
SW Sustainability Solutions PowerForm™ PF-95OR Nitrile Gloves with Performance Grip
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Work with confidence in rugged, wet, and oily environments with fully textured nitrile industrial gloves.
| Longueur (métrique) | 24.2 cm |
|---|---|
| Certifications/Conformité | CE 0493, ISO 374-1:2016/Type B, US Food Contact |
| Applications | Industrial,Laboratory |
| Type de produit | Nitrile Gloves |
| Matériau | Nitrile |
| Jetable | Single-use |
| Certifications / conformité (Europe) | EN 420:2003, EN 455:2000-2015, EN 374:1-2016 EU 2016/425, Reach EU 1907/2006, EU Food Contact |
| Finger Thickness (Metric) | 0.15 mm |
| Séries | PowerForm |
| Accelerator Free | No |
| Longueur (impériale) | 9.5 in. |
| Couleur | Hi-vis Orange |
| Type de manchette de gant | Beaded |
| Poudré | Powder Free |
| Résistance à la traction | 14 MPa |
| Stérilité | Non-sterile |
| Latex Free | Yes |
| AQL | 1.5 |
| Épaisseur (métrique) | 0.13 mm |
| Palm Thickness (Metric) | 0.13 mm |
Hourglass International™ HandPRO™ AQUA1900™ Nitrile Gloves
General purpose nitrile gloves are suitable for veterinary, animal lab, industrial, or other non-medical applications.
| Longueur (métrique) | 23 cm |
|---|---|
| Certifications/Conformité | Meets or exceeds ASTM requirements |
| Applications | Industrial |
| Type de produit | Nitrile Gloves |
| Matériau | Nitrile |
| Jetable | Single-use |
| Finger Thickness (Metric) | 0.14 mm |
| Accelerator Free | No |
| Longueur (impériale) | 9 in. |
| Couleur | Blue |
| Poudré | Powder Free |
| Stérilité | Non-sterile |
| Latex Free | Yes |
| AQL | 4 |
| Épaisseur (métrique) | 0.14 mm |
| Finition externe | Partially Textured |
| Palm Thickness (Metric) | 0.08 mm |
Ansell Touch N Tuff™ Disposable Nitrile Gloves
Proven splash resistance against hazardous chemicals. Ansell Edmont Touch N Tuff™ Disposable Nitrile Gloves provide a comfortable fit and minimize hand fatigue.
Ansell TouchNTuff™ 92-500 Powdered Nitrile Gloves
Powdered gloves made with TNT™ chemical splash resistance technology effectively safeguard hands from exposure to harmful chemicals.
Ansell TouchNTuff™ 92-500 Powdered Nitrile Gloves
Powdered gloves made with TNT™ chemical splash resistance technology effectively safeguard hands from exposure to harmful chemicals.
MAPA Professional Solo 980 Nitrile Disposable Gloves
Disposable nitrile glove providing enhanced mechanical and chemical protection for demanding tasks.
| Longueur (métrique) | 30 cm |
|---|---|
| Applications | Laboratory,Industrial |
| Type de produit | Nitrile Gloves |
| Matériau | Nitrile |
| Jetable | Single-use |
| Modèle | SOLO 980 |
| Finger Thickness (Metric) | 0.2 mm |
| Séries | SOLO 980 |
| Accelerator Free | No |
| Longueur (impériale) | 12 in. |
| Couleur | Blue |
| Type de manchette de gant | Rolled |
| Poudré | Powder Free |
| Stérilité | Non-sterile |
| Gamme de produits | SOLO 980 |
| Latex Free | Yes |
| AQL | 1.5 |
| Épaisseur (métrique) | 0.2 mm |
| Finition externe | Fingertip Textured |
| Palm Thickness (Metric) | 0.2 mm |
MAPA™ Solo 997 Disposable Nitrile Gloves
Solo 997 gloves offer precise dexterity when handling instruments or intricate objects. Ideal for laboratory, food, automotive and mechanical industries.
| Longueur (métrique) | 24 cm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 9.5 in. |
| Couleur | Blue |
| Certifications/Conformité | 21 CFR 170-199,ASTM F739 |
| Poudré | Powder Free |
| Applications | Industrial,Laboratory |
| Matériau | Nitrile |
| Jetable | Single-use |
| Latex Free | Yes |
| Certifications / conformité (Europe) | EN 374-3:2003, EN 16523-1:2015 |
| Finition externe | Partially Textured |
| Finger Thickness (Metric) | 0.10 mm |
| Palm Thickness (Metric) | 0.10 mm |